A hegy gyomrában egy lenyűgöző, 22 kilométer hosszú új kínai alagút terül el, amely egyedülálló mérnöki teljesítményként tündököl.


A kínai autópályák töretlen lendülettel épülnek, a nehéz terep, a nagy hegyek pedig radikális megoldásokat követelnek. Alagutakra is szükség van, méghozzá a hosszabb fajtából.

A Tianshan Shengli alagút például a világ egyik leghosszabb alagútja lesz, lenyűgöző 22,1 kilométeres hosszával.

Az első jelentős mérföldkő elérkezett: az alagút fúrása befejeződött. A kínai hatóságok tájékoztatása szerint, miután üzembe helyezik, az alagút drasztikusan lerövidíti az utazási időt a hóborította Tianshan-hegység középső részén. A korábbi három órás átkelés most már csupán körülbelül 20 percre csökken.

Az alagút, amelyet "Shengli"-nek neveztek el - ami kínaiul "győzelmet" jelent -, 22,13 kilométer hosszú. Az alagút kétsávos, négy forgalmi sávval, 100 km/h tervezett sebességgel. A Tianshan-hegység távoli, több mint 3000 méter tengerszint feletti magasságban található részén helyezkedik el.

Az utolsó négy év folyamán több mint 3000 munkás tevékenykedett folyamatosan egy magaslati, oxigénben szegény környezetben. Ezek a szakemberek számos geológiai kihívással és kockázattal néztek szembe, mint például a sziklaomlások, a lágy kőzetek jelentős deformációi és az omlások.

A projekt során rendkívül összetett geológiai körülmények és komoly környezeti kihívások merültek fel. Ez volt az első eset, amikor Kínában alagútfúró gépet alkalmaztak közúti alagút építésére, ami valódi technológiai forradalomnak számít. Az új technológiák bevezetése lehetővé tette, hogy a kivitelezési időt drámaian, tíz évről mindössze négy évre rövidítsék le.

Ha elindul a forgalom, akkor ez lesz a harmadik leghosszabb közúti alagút a világon, a norvég Laerdal-alagút, és az Ausztrál Westconnex után.

Related posts