Több mint húsz ország 85 főszerkesztője fejezi ki ellenállását az átláthatósági törvénnyel szemben, miközben a Fidesz szinte teljes vezetősége Halász János mögé sorakozott fel.


Néhány nap alatt 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője állt ki az "átláthatósági" törvénnyel szemben, közben a törvénytervezetet benyújtó Halász János mellé 101 fideszes képviselő csatlakozott beterjesztőként.

Péntek óta 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője írta alá azt a szolidaritási állásfoglalást, amelyet Munk Veronika, a Dennik N innovációs vezetője írt és indított el az "átláthatósági" törvénnyel szemben. A kedd déli határidőig olyan médiumok vezetői írták alá a kiállást, mint a brit Guardian, a lengyel Gazeta Wyborcza vagy az osztrák ORF. Az aláírók célja, hogy kifejezzék szolidaritásukat a magyar újságírókkal, de az egyes szerkesztőségek azt is vállalták, hogy saját nyelvükön, saját lapjaikban is lehozzák az állásfoglalást. Ahogy a 444 írja, a szöveg szerint a Fidesz az "átláthatósági" törvényjavaslatával a Putyin-féle Oroszországban is látott autoriter taktikákat követi. Mivel a szabad sajtó fennmaradása nem csupán helyi ügy, az aláírók felszólítják kormányaikat és az uniós intézményeket, hogy tegyenek meg mindent ennek a törvénynek a megakadályozására, ami élesen szembemegy az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával is.

Közben itthon a Fidesz a Halász János országgyűlési képviselő által benyújtott javaslattal foglalkozik. Ez a tervezet, amely a szuverenitás védelmére hivatkozva a civil szervezetek és a szabad sajtó működését nagymértékben korlátozná, már 103 képviselő, köztük a Fidesz és a KDNP tagjai által kapott támogatást. Az aláírók között megtalálható Orbán Viktor, Rogán Antal, Kocsis Máté és Semjén Zsolt, míg Gulyás Gergely, Lázár János és Navracsics Tibor nem csatlakozott az aláírókhoz. A 444 értesülései szerint a lépés inkább szimbolikus jelentőségű, és arra utal, hogy a kormány több tagja is támogatja ezt az indítványt.

A javaslatról június 10-én szavazhatnak majd a Parlamentben, és a kihirdetést követő harmadik napon lép életbe.

Related posts