Jövőre a sportakadémiák számára 32,5 milliárd forintot különítenek el, míg a klubok és szövetségek összesen 34 milliárd forintban részesülnek.

A sportért felelős államtitkár, Schmidt Ádám - Fotó: MTI
Jelenleg még csak egy előzetes elképzelés áll rendelkezésre arról, hogy a magyar sport milyen pénzügyi keretből gazdálkodhat a következő évben, hiszen a költségvetés véglegesítése csak december 17-én történik meg az országgyűlésben. Schmidt Ádám, a sportért felelős államtitkár, máris körvonalazta, hogy nagyságrendileg milyen összegekkel számolnak a jövőbeli terveikben. Mivel a sportág kiemelt stratégiai jelentőséggel bír, várhatóan a parlament is támogatni fogja ezeket a számokat.
A jövő évben a magyar sportágak nyolc százalékos növekedésben részesülnek az idei évhez viszonyítva. Schmidt bejelentése szerint a szövetségek összesen 17,72 milliárd forintot kapnak. A hazai élsport támogatási rendszere Európában a legjobbak között van, sőt, egy friss tanulmány szerint a britek sem fektetnek annyit a sportba, mint mi. Végül, a terület összesen több mint 81 milliárd forintos támogatásra számíthat.
A sportegyesületeket összefogó ernyőszervezet, amelyet Deutsch Tamás irányít, az SOSZ, 17 milliárd forintot fog elosztani a kiemelt sportegyesületek között. Az akadémiai rendszer fenntartására összesen 32,55 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebbe beletartoznak a kiemelt labdarúgó akadémiák, amelyekből tíz működik az ország különböző részein, Győrtől Felcsúton át Kisvárdáig. Emellett hat kézilabda és négy kosárlabda intézmény is részesül a támogatásból. Kiemelendő a csepeli, Kozma István nevét viselő birkózó akadémia, valamint a legutóbb a Velencei-tó partján megnyílt kajakos akadémia, amely a háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin tiszteletére kapta nevét.
A kormány 4,55 milliárd forintot szán sportesemények lebonyolítására, azonban a konkrét rendezvények listáját még nem hozták nyilvánosságra. Kiderült viszont, hogy a 2026-os Bajnokok Ligája döntőjének a Puskás Aréna ad majd otthont, míg az atlétikai világdöntőt szintén 2026-ban a Nemzeti Atlétikai Központban rendezik meg.
A kiemelt edzők éves juttatása 2,07 milliárd forintból származik, míg a nevelőedzők számára kétmilliárdos keretet alakítottak ki, amely Schmidt vezetésével jött létre. Ennek következtében minden edző havonta nettó 200 ezer forintot kap a program keretén belül.
Az LA 10 program jövőre már 3 milliárd forintos támogatásban részesül, míg a nem olimpiai sportágaknak 2 milliárd forint áll rendelkezésükre, ami jelentős növekedést jelent az előző évi 800 millióhoz képest.
A sportirányítás terén elismert szakember, Baji Balázs már a múlt héten részletesen beszélt az LA programról egy konferencián, amelyről korábban mi is hírt adtunk. Most Schmidt egy újabb fontos aspektust emelt ki: a cél nem csupán az aranyérmek száma, hanem az is, hogy Magyarország visszakerüljön a tíz legeredményesebb nemzet közé az olimpiák során. Bár lehet, hogy tíz aranyérem sem elegendő ehhez, az is megtörténhet, hogy ennyi sem szükséges a sikerhez. Ez a megközelítés összhangban van Orbán Viktor miniszterelnök korábbi nyilatkozatával, amelyben hangsúlyozta, hogy a tíz vezető nemzet között van a helyünk. Érdemes megjegyezni, hogy az idei olimpián, az orosz delegáció hiányában, a magyar csapat a 14. helyen végzett.
Két sportág, a taekwondo és az öttusa, kiemelkedő teljesítményüknek köszönhetően felkerültek a legjobban támogatott sportágak listájára, miközben a korcsolyázás kiesett onnan. A sportágak között nem tapasztalható jelentős változás: a birkózás és a vízilabda érem nélkül zárták a párizsi versenyeket, de továbbra is az aranyéremre esélyes sportágak között maradtak. A vízilabdázók érem nélkülisége nem igazán meglepő, hiszen a magyar csapatok 2012-ben, 2016-ban és 2024-ben sem állhattak a dobogóra, viszont 2021-ben mindkét csapat szép eredményt ért el.
A következő olimpiai ciklus alatt folyamatosan jelen lesz a referatúra, mivel Schmidt határozottan úgy véli, hogy a Párizs előtti években érmek szaladtak el a nem megfelelő időben érkező mentális vagy orvosi támogatás következtében.
Nem fejtette ki, hogy egy adott szövetségre vagy sportolóra gondolt-e konkrétan. Érdekes részlet, hogy Milák Kristóf és Schmidt között baráti kapcsolat áll fenn; ha más személy irányítaná az államtitkárságot, valószínűtlen, hogy a versenyző részt venne az olimpián. Az úszó két elvesztett érme súlyosan befolyásolta volna az összesített eredményeket.
Ez a visszacsatolás fontos eleme lesz az új rendszernek, és így követik nyomon hétről-hétre azt a 380 sportolót, akik közül kikerülhetnek az Los Angelesben sikeresen szereplők.
A külföldi edzőtáborok jelentős része megszűnik, vannak olyan sportágak, mint a vitorlázás, esetleg az úszás, ahol szükség van meleg égövi felkészülésre, de mivel a hazai létesítmények kimagasló színvonalúak, fontos cél, hogy a legjobbak itthon, koncentráltan készüljenek.