Íme 9 kreatív ötlet, amivel segítheted macskádat a forró nyári napokon: 1. **Hűsítő fürdő**: Készíts egy sekély vízzel teli tálat, ahol a macskád lábait hűsítheti. Ügyelj arra, hogy ne legyen túl mély, és mindig figyeld, hogy ne riadjon meg. 2. **Fagyas


A tikkasztó napok közeledtével fel kell készülnöd kedvenced komfortjának biztosítására. A benti cicákra is fokozottan ügyelni kell!

Nyáron mindenki, ember és állat egyaránt megszenvedi a hőséget, így komolyan kell venned az alábbi tanácsokat, és megtenned a javasolt óvintézkedéseket macskád érdekében. A kinti és kijárós kedvencek több szempontból is nagyobb kockázatnak vannak kitéve, ám egy lakásban tartott macska is túlhevülhet, kiszáradhat, sőt, le is éghet! Így a macska hűtése is fontos feladat.

A nyári időszakban a megfelelő folyadékbevitel rendkívül fontos, mivel a megnövekedett hőmérséklet következtében a szervezetünk folyadékigénye is jelentősen megnő. Az állatorvosi szakirodalom szerint a macskák esetében a minimális napi vízfogyasztás 0,6 dl/testsúlykilogramm, ami azt jelenti, hogy egy 3 kilós cicának legalább 1,8 dl vizet kell innia naponta. Fontos megjegyezni, hogy bár a nedves eledel segít a folyadékpótlásban, a tiszta víz biztosítása továbbra is elengedhetetlen a macskák egészségének megőrzéséhez.

Naponta többször cseréld doromboló barátod vizét, és érdemes a lakás több pontján is elhelyezned egy-egy edényt. Az ivókutak praktikusak lehetnek a rossz ivók esetében, mert a csobogó víz jobban vonzza a macskát. Kinti macskák esetében a kertben, árnyékos helyen legyenek a vizes edények, amiknek tartalmát rendszeresen frissítsd.

Néhány macskafajta esetében elengedhetetlen a szakszerű fazonigazítás. Nagyon fontos, hogy ne próbálkozz otthoni fodrászkodással, hanem inkább bízd a feladatot egy tapasztalt szakemberre. A nem megfelelően vágott szőrzet következményeként a cicád védtelenebbé válhat a nap káros sugarai ellen, ami leégéshez, hosszú távon pedig akár bőrrákhoz is vezethet. Érdemes tehát a biztonságra helyezni a hangsúlyt, és professzionális segítséget kérni!

A rendszeres fésülés, kefélés is segíti a felesleges szőr minél gyorsabb eltávolítását, ami szintén hozzájárul kedvenced komfortjához, és a megfelelő testhő biztosításához.

Fontos, hogy a lakás hőmérséklete ne csak akkor legyen ideális, amikor te vagy valamelyik családtag otthon, hanem akkor is, amikor egyedül hagyod a cicádat. Ha a lakás túlmelegszik, az komoly veszélyt jelenthet a kedvenced számára. Első lépésként sötétítsd el az ablakokat, hogy a nap ne tudjon erőteljesen besütni. Ez nemcsak a hőmérséklet szabályozása miatt lényeges, hanem a bútorok és a szőnyegek védelme érdekében is. A klíma beállításánál ügyelj arra, hogy indulás előtt megfelelően lehűtse a lakást, de ne hagyd bekapcsolva, amíg távol vagy. Sajnos sok esetben előfordult már, hogy felügyelet nélkül hagyott berendezések lakástüzet okoztak, és ez a klíma esetében sem kivétel. A ventilátorok is balesetveszélyesek lehetnek, ezért ezeket se hagyd a cica közelében, amikor nem vagy otthon. Az otthonod biztonsága és a kis kedvenced védelme érdekében mindig tedd meg a szükséges óvintézkedéseket!

Sok háztartásban nincs légkondicionáló, ezért az éjszakai szellőztetés és a hajnali sötétítés segít megelőzni, hogy az épület túlságosan felmelegedjen. Azonban a lehúzott redőnyök és behúzott függönyök mellett is elengedhetetlen, hogy egy-két ablak résnyire nyitva maradjon, hogy a levegő szabadon áramolhasson, különösen, ha a kis kedvenced otthon tartózkodik. Az ablakokon mindenképpen legyen erős macskaháló, hogy ne tűnjön el a szőrmók barátod!

A kinti macskáknak kiemelten fontos kialakítani olyan zugokat, amelyek szellősek, de védenek a napsugárzástól. Több ilyen árnyékos menedékre lesz szükség, amelyek kialakításáról gondoskodnod kell a macska egyéb módon való hűtése mellett.

Az UV-sugárzás nemcsak az emberek, hanem az állatok számára is komoly veszélyt jelent. Különösen a fehér vagy világos szőrű cicák, valamint a kopasz macskák vannak kitéve a legnagyobb kockázatnak. Szerencsére már elérhetők különböző fényvédő termékek, melyek segíthetnek csökkenteni az előforduló laphámrák kockázatát. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy még a legjobb krémek használata mellett sem tanácsos az állatokat a napra engedni, különösen a legintenzívebb napsütés idején, 10-15 óra között. Benti macskák esetén is érdemes figyelni, hogy ne töltsenek túl sok időt az ablakban, mivel az UV-sugarak könnyedén áthatolnak az üvegen, így ott is kockázatot jelenthetnek.

Néhány jégkocka a macska vizében gyorsan lehűti az állatot, így felfrissülhet a forró napokon. Érdemes a padlóra is pár jégkockát helyezni, hogy a cica játék közben élvezhesse a hűs érintést. Ez nemcsak szórakoztató, hanem segít megőrizni a felfrissült állapotát is!

Már kaphatók olyan különleges szőnyegek, melyeket kifejezetten a házi kedvenceink hűtésére terveztek. Ha még nem szereztél be ilyet, időnként egy nedves törölközővel is kellemesen átölelheted a macskádat, hogy segíts neki felfrissülni a melegebb napokon.

A padlón elhelyezett, puha fekhelyek nyáron gyakran túl forrók lehetnek az állatok számára. Ilyenkor ösztönösen a hűvös csempére, járólapra vagy parkettára húzódnak. A forró hónapokra érdemes beszerezned egy frissebb fekhelyet, amit árnyékos, jól szellőző helyre helyezhetsz. A magasított verziók, például lábakkal ellátott modellek, szintén remek választásnak bizonyulnak.

Bár a tökéletes testsúly elérése és fenntartása nem egy éjszaka alatt történik, mégis jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy macskád könnyebben birkózzon meg a hőmérséklet emelkedésével. Ezen kívül, ha ügyelsz a súlyára, a különféle egészségügyi problémák kockázatát is mérsékelheted. Ha úgy látod, hogy cicád kezd túlsúlyossá válni, érdemes konzultálnod az állatorvossal. Ő segíthet az etetési szokások és a napi aktivitás átalakításában, hogy kedvenced egészségesebben élhessen.

Related posts