A Gazprom újabb mérföldkőhöz érkezett, ugyanis a Kína felé irányuló gázszállításai terén rekordot állított fel.

Kína nyomás alá helyezi Oroszországot, de ez még mindig kisebb probléma, mint amilyen következményekkel járna a gazdasági leállás.
Új csúcsot döntött az orosz csőgáz Kínába irányuló napi szállítása, ahogy azt a gázipari óriás szombaton bejelentette. Ezen a napon a Szibéria ereje nevű vezetéken keresztül történő áramlás túllépte Oroszország maximális szerződéses kötelezettségeit. Ez az éves szállítás 38 milliárd köbmétert jelent, kihasználva a szuperhálózat folyamatosan bővülő kapacitásait.
Január és szeptember között a kitűzött végső cél mindössze 28,7 milliárd köbméterben lett meghatározva. Ez a hirtelen növekedés nem csupán a kínai piac kielégíthetetlen igényeit tükrözi, hanem azt is, hogy Oroszország intenzív erőfeszítéseket tesz a nyugati korlátozások megkerülésére.
Májusban a gázóriás drámai bevételi csökkenéséről érkeztek a jelentések, de Moszkva az árkedvezményekkel úgy tűnik, hogy képes kezelni az exportválságot, még ha ez esetleg veszteségekkel is jár.
A termelés drasztikus csökkentése és a Szibéria erejének korlátozása sokkal súlyosabb kockázatokkal fenyegetne, mint a kedvezményes árakon történő értékesítés.
Ezzel Kína egyre inkább azon az úton halad, hogy az orosz vezetékes gáz legnagyobb felvevőpiacává váljon, miközben a korábbi európai vásárlók a háborús szankciók következtében gyakorlatilag teljesen leállították az oroszországi gázbeszerzéseiket.
A kínai export mennyisége az év folyamán meghaladta a háború előtti orosz eladások volumenét Európába, ahogyan azt a hároméves grafikon is szemlélteti.
Az orosz cég megállapodást kötött a China National Petroleum Corp.-pal a decemberi szállítások folytatásáról. Ez a lépés lehetővé teszi a napi áramlás tartós növekedését, elérve a maximális szerződéses szintet, amelyre legkorábban 2025 elején számítanak.
A párizsi központú Nemzetközi Energia Ügynökség előrejelzése szerint Kínában a gázfogyasztás 2023-ban 8%-kal emelkedik. E növekedést elsősorban az ipari szektor dinamizmusa hajtja, de a kereslet növekedését az energiatermelés, a lakossági és kereskedelmi felhasználók, valamint a közlekedési szektor igényei is hozzájárulnak.
A Gazprom ambiciózus terveket sző, mivel 2027-től szeretné évi 10 milliárd köbméterrel bővíteni a Kínába irányuló szállításait a távol-keleti útvonalon.
Míg az Európai Unió többsége új lehetőségek után kutatott és megtalálta azokat az orosz gáz helyettesítésére, a Gazprom továbbra is kulcsszereplő maradt néhány ország, például Magyarország, Ausztria és Szlovákia energiaellátásában. A Bloomberg elemzései alapján az idei év első kilenc hónapjában a vezetékes gázexport a régióba 16 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva.
A Gazprom és Ukrajna között fennálló tranzitmegállapodás 2024 decemberében lejár, és Kijev nem tervezi a hosszabbítást. Ez a helyzet azt jelenti, hogy az Európába irányuló gázszállítmányok körülbelül felét érintheti a leállás lehetősége. Az európai tisztviselők az azerbajdzsáni alternatívák felkutatásán dolgoznak, de a megállapodás még mindig nem végleges.