A gyöngytyúk alapvetően egy visszahúzódó, félénk madárfajta – Jó Gazda.

A gyöngytyúk egy igazán figyelemfelkeltő, elegáns megjelenésű baromfi. Az apró, sisakszerű fejformájuk a kakasoknál jelentősen nagyobb, ami különleges karaktert kölcsönöz nekik. Az áll-lebenyük fehér, vöröses szélekkel díszítve, ami még inkább kiemeli a vonásaikat. Tollazatuk színe jellemzően kékesszürke, apró pöttyökkel tarkítva, de gyakori a fehér alapszín is, amely tejfölsárga és ezüstfehér pöttyökkel van díszítve. Ritkább színváltozataik közé tartozik a szürke, levendula, bronz és a foltos változat is. Bár sokan tartanak tőle, a gyöngytyúk könnyen tartható, még viszonylag szűk körülmények között is, hiszen megőrizte vadmadár jellegét. Azonban fontos, hogy a kifutója zárt legyen, különben könnyen elrepülhet. A vele való törődés azonban megéri a fáradozást, hiszen tojása és húsa is rendkívül ízletes, hasonlít a fácán húsához. Tojásai kisméretűek és jellegzetességük a vastag héj, amely lehetővé teszi, hogy hosszú ideig eltarthatóak legyenek. Érdekes módon, míg a tyúktojás héja a tojás súlyának körülbelül 10,2%-át teszi ki, addig a gyöngytyúk tojásánál ez az arány már 15,3%. Április végén kezdi meg tojásrakását, évente 60-80 tojást fektet, amelyeket mindig elrejtett fészekbe helyez.
A gyöngytyúkoknak számos hátrányos jellemzője van, ami miatt sokan vonakodnak a tartásuktól. Ezek az állatok nehezen háziasíthatók, ugyanis megőrizték vadmadár-ösztöneiket és természetes viselkedési formáikat. Ijedősek, és minden szokatlan zaj vagy mozgás esetén azonnal menekülésbe kezdenek. Hangjuk pedig nem éppen a legkellemesebb: rikácsoló, veszekedős tónusuk miatt sokak számára zavaró lehet. Zajongásuk általában akkor kezdődik, amikor egymással kommunikálnak, vagy ha veszélyt észlelnek – legyen az egy ragadozó vagy akár a postás. A gyöngytyúkok tartásához nagyobb térre van szükség, mivel naponta akár több kilométert is képesek bejárni. Kitűnő repülési képességeik révén könnyen elérhetik a magasabb helyeket, így ha a gazda nem figyel, előfordulhat, hogy az ólon kívül, például egy fán keresnek menedéket éjszakára. Ennek ellenére rendkívül edzett madarak, és kiválóan keresik az élelmet, emellett az egyik legjobb biológiai rovarirtóknak számítanak, hiszen naponta jelentős mennyiségű rovart pusztítanak el.
A gyöngytyúkok rendkívül könnyen tarthatók, hiszen gondozásuk minimális figyelmet igényel. Etetésük leginkább akkor válik szükségessé, amikor a hűvösebb időszakokban eltűnnek a rovarok, amelyek a természetes táplálékuk egy jelentős részét képezik. Fontos, hogy folyamatosan tápot és friss vizet biztosítsunk számukra, hogy mindig tudják, hol találják az otthonukat. Ezek a madarak nem igényelnek külön ólat; bármilyen fedett helyen, vagy akár egy fán is kényelmesen elélnek. Azonban jól jön egy fix búvóhely, ahol viharos időben megpihenhetnek. Bárhol elalhatnak, de ha van egy számukra kellemes és biztonságos zug, ahol szabadon táplálkozhatnak és ihatnak, azt rendszeresen keresni fogják. A gyöngytyúkok tehát a környezetükben lévő lehetőségeket rugalmasan kihasználják, de a stabilitásra és a biztonságra mindig vágynak.
A gyöngytyúkok háztáji tartásának és nevelésének folyamata már a csibék, vagyis a gyöngyöscsibék születésekor elkezdődik. Sok gazda úgy dönt, hogy saját keltetéssel indítja az állományt, ami izgalmas lehetőség. Fontos azonban, hogy a gyöngytyúkok tojásainak keltetése során figyelembe vegyük, hogy a hagyományos csibék keltetésétől eltérően a gyöngytyúkok tojásait folyamatosan 19-20 °C-on kell tartani, egészen 28 napig, ami az átlagos keltetési idő. Miután a kis gyöngyöscsibék kibújnak a tojásból, rendkívül óvatos bánásmódot igényelnek, hasonlóan a naposcsibékhez. Az első 6-8 órát a keltetőben kell tölteniük, hogy teljesen megszáradjanak, majd ezt követően egy külön, lámpával melegített keltetőbe kerülnek. Itt fontos, hogy a bánásmódjuk megegyezzen a kiscsibék és kiskacsák gondozásával, ám van egy lényeges eltérés: a gyöngyöscsibék etetése. Számukra kifejezetten összeállított takarmányra van szükség, hogy a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokat megkapják. Általában négy hétre van szükségük ahhoz, hogy elhagyják a hőlámpa melegét, de ez az időszak akár hosszabbra is nyúlhat. Az alapos gondozás és a megfelelő etetés kulcsfontosságú a gyöngytyúkok sikeres neveléséhez!
A keltetőből érdemes őket egy védett kifutóba helyezni, ahol szabadon kapirgálhatnak, de nem tudnak elrepülni. Amennyiben a tyúkokkal közös területen szeretnénk tartani őket, először egy külön, szintén fedett részt kell kialakítanunk számukra. Itt ismerkedhetnek meg fokozatosan az ólban élő tyúkokkal, mielőtt véglegesen összeköltöznek. Fontos, hogy a szárnyaikból vágjunk le, mivel remekül repülnek, és könnyen elkóborolhatnak – még a több méter magas kerítés sem tartja őket vissza!
Vannak, akik kísérletet tesznek az állataik idomítására, amelynek lényege, hogy a kakasokat zárt, védett helyen tartják, ahol bőségesen jutnak vízhez és táplálékhoz. Ezzel szemben a tyúkokat szabadon engedik a külső területen, remélve, hogy a kakasok hangos kiáltásai visszacsábítják őket a megszokott helyükre, ahol szintén élelem és friss víz vár rájuk. Ahhoz, hogy ez a módszer sikeres legyen, elengedhetetlen a kakasok és tyúkok megkülönböztetése; bizonyos megfigyelések alapján a kakasok rikácsolása gyorsabb ütemű, mint a tyúkoké.
A magyar gyöngytyúk fajták gazdag és változatos palettát kínálnak, amely nemcsak a színükben, hanem a méretükben és a viselkedésükben is megmutatkozik. Ezek a különleges madarak nem csupán a gazdaságok díszei, hanem a hagyományos magyar mezőgazdaság fontos elemei is. A legismertebb fajták közé tartozik a "fehér gyöngytyúk", amely a húsáért és tojásáért népszerű. E fajtának a tollazata tiszta fehér, ami különösen vonzóvá teszi a gazdák számára. A "kék gyöngytyúk" a szürke árnyalatokkal játszik, míg a "fekete gyöngytyúk" eleganciájával és különleges megjelenésével tűnik ki. A gyöngytyúk nemcsak szépségükkel, hanem ízletes húsukkal is sokak kedvencévé váltak. A húsuk különösen ízletes és zamatos, ami miatt népszerű választás a gasztronómiában. Emellett a tojásaik is gazdag tápanyagokban, ami még vonzóbbá teszi őket. Ezek a madarak társas lények, és jól alkalmazkodnak a különböző környezetekhez, legyen szó akár szabad tartásról, akár zárt fénycsapdás körülményekről. A gyöngytyúk tartása nemcsak gazdasági előnyöket nyújt, hanem sok örömet és szórakozást is a gazdáiknak. A magyar gyöngytyúk fajták tehát nemcsak hasznot hoznak, hanem a magyar mezőgazdaság hagyományainak és kultúrájának szerves részét képezik.
A magyar parlagi gyöngytyúk egyedülálló megjelenésével és változatos színeivel hívja fel magára a figyelmet: találkozhatunk fehér, szürke, kékesszürke változataival, de ritkán bronz és tarka színekben is megjelenik. A kakasok súlya 1,30-1,60 kg között mozog, míg a tyúkok általában 1,20-1,40 kg-ot nyomnak. E fajtának elengedhetetlen a szabadban való tartás, hiszen igényli a természetes környezetet. Fontos megjegyezni, hogy a magyar parlagi gyöngytyúk a törvény által védett baromfifajták közé tartozik, így megőrzése különös figyelmet érdemel.
A hortobágyi gyöngytyúk tollazata egy különleges kékesszürke árnyalatban pompázik. Mind a szabadtartásos, mind az intenzív nevelési körülmények között kiemelkedő teljesítményt nyújt. E fajta a francia gigant gyöngytyúkkal való keresztezés révén nyerte el mai formáját, amelynek súlya akár a 2 kilogrammot is meghaladhatja. Jelenlegi súlya körülbelül 1,6-2 kilogramm között mozog. Kiváló tojástermelő képessége miatt a szabadtartásos tenyésztés során akár 110-120 tojást is produkálhat.