A háziasszonyok jól ismerik a pénzügyi helyzetüket, és pontosan tudják, mikor érdemes költeniük. Az aktuális adatok azonban azt mutatják, hogy jelenleg nem indokolt a vásárlás - írja a G7, ahol gazdasági témákat érthetően tálalnak.

A háziasszonyok jól ismerik a költekezés határait és tudják, mikor érdemes pénzt kiadni, és mikor szükséges takarékoskodni - fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban.
Miért van ez a kérdés különös jelentőséggel? Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, az utóbbi időszakban többször is hangsúlyozta, hogy a magyar fogyasztók vásárlási szokásai nem elég aktívak. Emellett aggasztó, hogy akik mégis vásárolnak, azok jelentős része a külföldi online boltokban költi el a pénzét, ami nem kedvez a hazai gazdaságnak.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. fogyasztói bizalmi indexe szerint a vásárlási kedv csökkenése figyelhető meg. Az elmúlt év őszi hónapjaiban a mutató folyamatosan csökkent, és bár decemberben volt egy kis javulás, januárra ismét visszaesett.
Számokban: a kiskereskedelmi forgalom decemberben 1,2 százalékkal maradt el az előző havitól a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A kormány ezt a novemberre előrehozott karácsonyi vásárlások és a december végi ünnepnapok, szabadnapok hatásának tudja be.
Bár a külföldre autózók száma jelentős növekedésnek látszik, az üzemanyagtöltő állomások forgalma mégis 6,9 százalékkal csökkent a 2023 decemberi adatokhoz viszonyítva.
Alulnézetből nézve megfigyelhetjük, hogy az alapvető élelmiszerek, mint a tej, tojás, olaj, vaj és liszt ára drámai módon megugrott. A fogyasztási statisztikák csökkenése azt mutatja, hogy a gazdaságpolitika még a jómódúak számára sem igazán kedvező: az alsó jövedelmi ötöd csupán a fogyasztás 9%-áért felel, míg a felső jövedelmi ötöd részesedése 35,8%-ra rúg.
Mi következik? Orbán Viktor szombaton évértékelőt tart, de ebben már tavaly sem kapott komoly szerepet a gazdaság állapota, és azóta kiderült, hogy az alapvető gazdasági mutatókban nem értük el a miniszterelnök által kívánt célt, a 2019-es szintre való visszatérést. A januári fogyasztási adatokat március elején teszi majd közzé a KSH.