A hűség megtestesítője: Veréb György, a diósgyőri futball élő legendája, immár 75 éve írja történetét.

A diósgyőri labdarúgás élő legendája, Veréb György december 10-én ünnepelte 75. születésnapját. A DVTK ikonikus kapusa, akit a szurkolók máig csak "Gyuri bá"-ként emlegetnek, több mint fél évszázados pályafutása során kitörölhetetlen nyomot hagyott a klub történetében.
Veréb György 1949-ben látta meg a napvilágot Mérán, és már tizenöt évesen a Miskolci VSC színeiben kezdte el futballkarrierjét. Tehetsége hamar felfedezésre került, ami lehetőséget biztosított számára, hogy bekerüljön a megyei ifjúsági válogatottba. 1968 januárjában a DVTK NB I-es csapatához igazolt, ahol közel három évtizeden át, egészen 1998-ig hűségesen szolgálta a klubot. Pályafutása alatt összesen 802 hivatalos mérkőzésen lépett pályára a piros-fehér színekben, amelyből 400 bajnoki és 402 nemzetközi, illetve kupamérkőzés volt. Kiemelkedő teljesítményét az is bizonyítja, hogy a 1974-75-ös és 1975-76-os szezonban is az NB I legjobb kapusának titulálták.
A DVTK színeiben kétszer is megkoronázta pályafutását a Magyar Népköztársasági Kupában, először 1977-ben, majd 1980-ban, amikor a csapattal bronzérmet szerzett a bajnokságban. A címeres mezben is megmutathatta tehetségét, hiszen részt vett a magyar utánpótlás, a liga és az olimpiai válogatottban is. Az olimpiai csapatban különösen emlékezetes teljesítményt nyújtott: 1979 novemberében Lengyelország és Csehszlovákia ellen mutatott be figyelemre méltó védési bravúrokat, hozzájárulva ezzel a válogatott sikereihez. Lakat Károly szövetségi kapitány különösen bízott benne, hiszen a diósgyőri védelem gerincét képező játékosokkal kiváló összhangban dolgozott, hiszen mindkét mérkőzésen kilenc DVTK-játékos lépett pályára.
Tedd egyedivé a szövegedet: Pályafutásának egyik legemlékezetesebb pillanata 1981. október 7-én, az Újpest ellen megrendezett mérkőzés volt. A Megyeri úton zajló összecsapás 1-1-es döntetlennel zárult, de Veréb teljesítménye olyan lenyűgöző volt, hogy a Népsport ritkán osztogatott 10-es osztályzattal jutalmazta. A statisztikák szerint 18-2 arányban a szögletek az újpestiek javára billentek, ám Törőcsik András és csapata nem tudta megverni Verébet, aki egyetlen vitatott tizenegyest engedett be az egész meccs során. Az újpesti edző, Temesvári Miklós, elismeréssel adózott a kapus teljesítményének, kijelentve: "Minden évtizedben egyszer láthatunk olyan kivételes kapusteljesítményt, mint amit Veréb nyújtott." A Népsport újságírója is kiemelte, hogy "a DVTK kapusa olyan bravúrokat mutatott be a Megyeri úton, hogy a mérkőzés után mindenki egyetértett: ilyen sorozatot ritkán tapasztalni."
Karrierje egyik legemlékezetesebb pillanata volt az 1998-as év, amikor 48 évesen utoljára visszatért a kapuba. A Videoton ellen zajló mérkőzés előtt a csapat két kapusa is megsérült, így Tornyi Barnabás vezetőedző egy héten át győzködte, hogy vállalja el a kihívást. Eleinte vonakodott, hiszen így fogalmazott: "Ne vicceljen, hogy egy vénembert állít a kapuba." Végül azonban beadta a derekát, és a mérkőzés során, amelyet csapata 4-1-es győzelemmel zárt, 70 percet állt a kapuban, mielőtt átadta helyét egy fiatalabb kollégájának.
Aktív pályafutása befejezése után sem szakadt el szeretett klubjától, a DVTK-tól. Játékosként már megszerezte edzői képesítését, majd 1988-tól kezdődően számos szerepkörben támogatta a klubot: volt technikai vezető, szakosztályvezető, később ügyvezető titkár. 1993 és 1996 között a BM hivatásos állományában dolgozott sajtóreferensként és sporttisztként, miközben 1988 óta a DVTK kapusedzőjeként is aktívan részt vett a csapat életében. 1998-99-ben az olimpiai válogatott keretein belül is ellátta ezt a fontos feladatot.
Munkássága során számos rangos elismerésben részesült. 1992-ben a belügyminisztertől kapott egy különleges dísztőrt, amely méltó elismerése volt kiemelkedő teljesítményének. 2003-ban Miskolc város közgyűlése Nívódíjjal jutalmazta, ami tovább öregbítette hírnevét. Ezen kívül 2005-ben és 2007-ben elnyerte a megye legjobb labdarúgó-edzője címet, bizonyítva szakmai kiválóságát. 2007-ben szülőfalujától, Méra községétől díszpolgári címet kapott, majd 2018-ban Miskolc városa is elismerte munkásságát, amikor díszpolgárává választotta.
A klub idei utolsó hazai mérkőzésén, a 75. születésnapja alkalmából, egy igazán különleges meglepetéssel kedveskedtek a legendás kapusnak. Olyan ajándékokat kapott, amelyek méltóak a hosszú és sikeres pályafutásához: egyedi, 75-ös számmal emblémázott kapuskesztyűt és mezt. Ezen kívül megajándékozták őt az 1981-es emlékezetes újpesti összecsapásról tudósító Népsport bekeretezett példányával is, amely örök emlék marad számára. Az ünneplésre a VIP szektor szurkolói és egykori játékostársai is összegyűltek, hogy kifejezzék tiszteletüket és szeretetüket a kapus iránt. Ő, aki nyugdíjas évei ellenére is rendszeresen jelen van a csapat mérkőzésein és edzésein, továbbra is aktív részese a klub mindennapjainak. Az esemény nemcsak egy születésnap volt, hanem egy igazi közösségi ünnep, amely a sportág és a barátság erejét hirdette.
Veréb György pályafutása igazi inspirációt jelent a mai fiatalok számára. Nem csupán kiemelkedő sportteljesítménye, hanem a klub iránti elkötelezettsége és emberi értékei révén is maradandó nyomot hagyott a magyar labdarúgás annálszámon.