A legmagasabb szintű riasztást aktiválták: 700 ezer ember kerülhet veszélybe, hiszen bármikor kitörhet az Ibu vulkán.


Óriási füstfelhők, kisebb vulkáni kitörések és hamuáradat - a hatóságok elrendelték a 700 ezer fős sziget egyes területeinek kiürítését, ám a helyiek egyelőre nem sietnek követni az utasítást.

Januárban már ezernél is több alkalommal szórt hamut a kelet-indonéziai Ibu vulkán - közölte a délkelet-ázsiai ország földtani intézete, hozzátéve, hogy a Maluku-szigetcsoport Halmahera szigetén található tűzhányó vasárnap is kitört, 1,5 kilométer magas füstoszlopot eregetve az égbe

A tájékoztatás szerint a hamuszórás közepestől erős intenzitásig terjedt, a szürke füst pedig délnyugati irányba terjedt. Emellett hangos morajlást lehetett hallani az Ibunál felállított földtani megfigyelőállomásoknál. A tűzhányó csak vasárnap 17 alkalommal mutatott aktivitást.

Az Ibu vulkán Indonézia egyik legaktívabb tűzhányójaként ismert, és legutóbb szerdán lenyűgöző látványt nyújtott: egy 4 kilométer magas füstoszlop emelkedett ki a csúcsából, mintha csak a föld mélyéből szállt volna fel a szürke füst.

Az indonéz hatóságok azonnali hatállyal a legmagasabb szintű riasztást léptették életbe, és elrendelték a közeli hat falu összesen 3000 lakosának evakuálását.

Vasárnapig mindössze 517 ember döntött úgy, hogy elhagyja a legközelebbi települést, mivel sokan azzal érvelnek, hogy éppen a betakarítás időszaka zajlik. A hatóságok azonban folytatják a törekvéseiket, hogy megerősítsék az emberekben a falvak kiürítésének fontosságát.

Hivatalos adatok szerint Halmaherának több mint 700 ezer lakosa van.

A vulkanikus aktivitás tavaly június óta markáns emelkedést tapasztalt.

Az indonéz szigetvilágot a földmozgások és vulkánkitörések gyakorisága jellemzi, mivel az ország a Csendes-óceán híres "tűzgyűrűjén" helyezkedik el. Celebesz szigetének északi részén tavaly a Ruang vulkán aktiválódott, ami miatt a környező szigetek több ezer lakójának kellett elhagynia otthonát.

Related posts