„A reményt árulja Magyar Péter” – elemzés Menczer „kicsinyítéséről” és az előrehozott választások követeléséről A politikai diskurzusban gyakran találkozunk olyan kifejezésekkel, amelyek mögött mélyebb társadalmi és politikai jelentések húzódnak meg. Mag


Magyar Péter jó érzékkel használta ki az újévi kommunikációs vákuumot, amikor rárepült egy újsághírre és mivel a köztársasági elnök nem most beszélt, ő mondott újévi beszédet - kezdte az értékelését Kiszelly Zoltán, amikor Magyar Péter mai, éjfél utáni Facebookon elmondott beszédéről kérdeztük, amiben a Tisza-elnök előrehozott választásokat követelt.

A Századvég politikai elemzési igazgatója ugyanakkor azt mondja: ez a beszéd arról szólt, hogy Magyar Péter reményt árul, kell neki egy olyan kommunikációs eszköz, amivel gyors kormányváltást ígér. "Mi, a Századvégnél 34 százalékra mérjük a Tisza népszerűségét, ezzel az előrehozott választás ígérettel Magyar Péter be akarja söpörni még azokat az ellenzéki szavazókat - a DK-tól, a Kétfarkú Kutyákról, a Momentumtól - akik gyors kormányváltásban reménykednek.

Ez a jelenség egy politikai termék, amelyben Magyar Péter most ugyanazokat a reményeket kínálja, amelyekkel a DK is előrukkolt, amikor Dobrevék megalapították az árnyékkormányt. Ez az állapot addig fenntartható, amíg az emberek hisznek Magyarnak, de amint kiderül, hogy nem várható előrehozott választás, a helyzet megváltozik. "Ez is hasonló ahhoz, mint amikor a lyukas zászlóval próbálkoztak: Magyar az előrehozott választásból mindent kiprésel, majd elhajítja, mint egy kifacsart citromot" - értékelt az elemző.

Kiszelly Zoltán szerint a Fidesz, a kormány nincs olyan helyzetben, mint például a német vagy a francia kormány - ahol összeomlott a kormánykoalíció vagy kormányválság volt. Orbán Viktorék győztek az EP-választáson, most január 12-én borítékolhatóan a bonyhádi időközi választáson is győznek, a Fidesz-KDNP megőrzi a parlamenti mandátumot.

Másrészt, ahogy azt helyesen megjegyezte, valójában a Fidesznek sem kedvezne egy előrehozott választás, mivel a Tisza Párt jelenleg építkezési fázisban tart, és szüksége van arra, hogy 106 képviselőjelöltet állítson az egyéni választókerületekben. Ráadásul, jól tudjuk, hogy a gyorsan összeállított jelöltekről mit mondott a kiszivárgott felvételeken: "agyhalottak", "Soros-ügynökök" – emelte ki Kiszelly. Hozzátette, hogy emlékezetes, 2017-ben Macron is újsághirdetésekkel válogatta a jelöltjeit, de ehhez bizony időre van szükség.

Arra a kérdésünkre, hogy a Magyar Péter-beszéd hatását vajon gyengítheti-e Menczer Tamás reggeli Facebook-videós nyilatkozata, ahol Magyar Péter 12 "hazugságát" sorolta, és arra kérte a magyarokat, hogy lássanak át a szitán, Kiszelly Zoltán azzal reagált: Menczer Tamás akcióival pont a fideszes szavazók aktivitása növekszik, hiszen a Fidesz kommunikációs igazgatója azt bizonyította, hogy menetelhetett előre Magyar Péter "mint egy macedón falanx", "de most ott a fal, az ellentartás!"

A Publicus által végzett közvélemény-kutatás szerint a fideszes szavazók többsége nem támogatta Menczer Tamás lépését, amely a közbeszéd tárgyává vált. Ugyanakkor a válaszadók úgy vélik, hogy Magyar Péter játszotta a főszerepet a "pankrációs" vitahelyzet megteremtésében. Kiszelly erre reagálva kiemelte, hogy a mérések célja éppen az volt, hogy rávilágítsanak: a határozott kommunikációs ellenállás nem találta kedvező fogadtatásra a fideszes szavazók körében, akiknek aktivitását Menczer akciója után próbálták mérsékelni.

Ha Menczer Tamás gyakran szemben áll Magyarnak, akkor kialakul egy kommunikációs fal, egyfajta "ellennyomás", amely révén a fideszes szavazók is úgy érzik, hogy nem egy vesztes csatában vesznek részt - nyilatkozta a Századvég elemzője. Hangsúlyozta, hogy Menczer Tamás a "kicsizéssel" sikeresen leértékelte Magyar Pétert, aki már a miniszterelnök kihívójaként pozicionálta magát.

Kiszelly Zoltán számára nem meglepő, hogy Magyar Péter az újévi beszédében a miniszterelnököt a 2008-as gazdasági válsághoz kapcsolta, kijelentve, hogy "ő az új Gyurcsány Ferenc". Az elemző továbbá utalt arra a korábbi megfogalmazásra is, miszerint létezik "kék Fidesz, narancs Fidesz", amely szintén a politikai táj színes összefonódásait tükrözi.

Kiszelly szerint Magyar Péter lépései azt a célt szolgálják, hogy megerősítse az ellenzéki törzsszavazókat, akik korábban Bajnai és Márki-Zay irányába orientálódtak, mivel elutasították Gyurcsány politikáját. "Ezek azok a választók, akiket folyamatosan ilyen üzenetekkel kell nyugtatni" - mondta Kiszelly. Az előrehozott választások iránti követelésekkel pedig azokat a kormányváltást támogató szavazókat célozza meg, akik tisztában vannak a Tisza 34%-os és a DK 5%-os támogatottsága közötti különbséggel - tette hozzá.

Valóban létezik a Fidesz számára egy előrehozott választás forgatókönyv?

2025: Milyen tényezők lesznek kulcsfontosságúak Orbánék 26-os győzelméhez? Három alapvető feltétel, amelyek meghatározzák a politikai tájat.

Kiszelly Zoltán a gazdaság teljesítményét helyezte az első helyre, kiemelve a konjunktúraérzet fontosságát. "A leglényegesebb az, hogy az emberek valóban tapasztalják-e ezt" - fogalmazott. Emellett a háború és béke kérdése is középpontba került, különösen azzal kapcsolatban, hogy Trump képes lesz-e tartós békét létrehozni. Az elemző véleménye szerint a migráció és a kvóták problémája is aktuális téma marad, hozzátéve, hogy "ez a kérdés nem merült feledésbe", hiszen Brüsszel Magdeburgra vonatkozó tervei továbbra is napirenden vannak.

A matematika a Fidesz mellett van - Magyar Péternek kell bizonyítania

A matematika a Fidesz oldalán áll, hiszen a kormánypárt a szavazatok több mint 40%-át várhatja. Ha jövő tavasszal Magyar Péternek nem sikerül harmincvalahány százalékot elérnie, hanem csak 20-25%-ra rúg a támogatottsága, akkor a Fidesz győzelme szinte biztosra vehető. Ekkor senki sem fogja elhinni, hogy képes lenne legyőzni Orbán Viktort - figyelmeztetett Kiszelly Zoltán.

A Tisza népszerűségének esetleges emelkedésére vonatkozó kérdésünkre az elemző a következő választ adta: ha a Tisza Párt 2026 elején eléri vagy esetleg megelőzi a Fideszt, akkor a választások kimenetele e két párt közötti küzdelemben dőlhet el. "Ahogyan Magyar Péter 2024 elején ügyesen kihasználta az óbaloldallal szembeni frusztrációt, nem lehet tudni, hogy ha az ő politikai fénykora 2025 végére elhalványul, akkor 2026 elején új szereplők is színre léphetnek..." – tette hozzá a Századvég elemzője.

Török Gábor: Nagy Márton és Rogán Antal irányítása alatt a Fidesz 2025-ös időszaka A Fidesz jövője szempontjából kulcsfontosságú szerepet játszik Nagy Márton és Rogán Antal. Az ő vezetésük alatt formálódhat a párt stratégiája és politikai arculata a 2025-ös évre. Milyen kihívásokkal néznek szembe, és milyen lehetőségeket rejthet számukra ez az időszak? Az ő döntéseik és vízióik sokat nyomhatnak a latban, hogy a Fidesz hogyan tudja megőrizni pozícióját a magyar politikai palettán.

Török Gábor politikai elemző a Törökülés podcast legutóbbi epizódjában kifejtette, hogy a Fidesz a 2026-os választásra való felkészülés során minden lehetséges eszközt bevethet, sőt, akár a határokon túl is merészkedhet. Azt hangsúlyozta, hogy a párt nem fogja figyelembe venni a 2026-os és 2027-es kormányzásra gyakorolt esetleges nehézségeket. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a kormányzati kihívásokkal majd csak a választás megnyerése után fognak foglalkozni.

Török azt is kifejtette:

Szerinte 2025-ben a figyelem középpontjában elsősorban a Fidesz áll, mivel a Tisza Párt már túljutott a legkritikusabb szakaszán, és most a saját útját járja. Azonban hogy hova vezet ez az út, nagymértékben függ a kormánypárt teljesítményétől. Kérdés, hogy tud-e fordulatot hozni a gazdaságban, vagy legalábbis az emberek gazdasági érzékelésében, valamint hogy milyen politikai stratégiát tud kidolgozni, amely hatékonyan működik Magyar Péter ellenében is.

Nagy Attila Tibor a Magyar-beszéd erényeit emelte ki

Nagy Attila Tibor az éjfél utáni Magyar Péter beszédét elemezte az Ultrahang podcastban. Megjegyezte, hogy a beszéd egyik kiemelkedő erénye az, hogy – sok más Magyar-beszéddel ellentétben – lényegesen rövidebb és így sokkal összeszedettebb, valamint jól tagolt volt. A beszéd három fő részre bontható: 1.) Általános helyzetkép 2.) Országjárás és egyéni történetek 3.) Előrehozott választások iránti követelmények – olvashatjuk a Facebook oldalán.

Valószínűleg Magyar Péter is tisztában van azzal, hogy a Fidesz nem valószínű, hogy előrehozott választásokat tervez, különösen a gazdasági helyzet jelenlegi nehézségei miatt. Ugyanakkor a reálbérek emelkedése már elkezdődött. Az elemző szerint a Tisza Párt még nem áll készen egy esetleges előrehozott választás lebonyolítására, de a pártépítési folyamat már zajlik. Az Ultrahangban elhangzottak alapján tehát a helyzet még képlékeny.

Szeretné első kézből, közvetlenül az ATV-től értesülni a legfrissebb hírekről a legnépszerűbb hírcsatornán? Ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre, és mindig naprakész információkkal szolgálunk Önnek!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Related posts