Egy amerikai házaspár olyan javaslatot terjesztett elő, amely a staking jutalmak adózásának módosítására vonatkozik. Céljuk, hogy a jelenlegi szabályozásokat átalakítsák, ezzel könnyebbé téve a kriptovaluták világában való részvételt és a passzív jövedele

Folytatódik a jogi csata a staking jutalmak megadóztatásával kapcsolatban, miután az amerikai adóhivatal elutasította a Jarrett házaspár által indított második per érveit.
A Bloomberg december 23-i beszámolója alapján az Egyesült Államok adóhatósága (IRS) visszautasította a Joshua Jarrett és felesége, Jessica Jarrett által benyújtott második peres eljárás érveit. A pár azt állította, hogy a stakelés során szerzett bevételeket csupán az azok értékesítésekor kellene adóztatni. Az IRS azonban úgy véli, hogy a staking jutalmak már önállóan is adóköteles jövedelemnek számítanak.
Az IRS válaszában olvasható, hogy "A 2023-14. számú bevételi határozat kimondja, miszerint a staking jutalmakban részesülő adófizetők kötelesek a jutalmakat a tényleges piaci értékük alapján jövedelemként bejelenteni..."
A stakelés a kriptovaluták zárolásának folyamata, amely egy okosszerződés keretein belül zajlik, és kulcsfontosságú szerepet játszik a blokklánc működésében. Ezzel a módszerrel a felhasználók nemcsak a tranzakciók ellenőrzésében vesznek részt, hanem aktívan hozzájárulnak a hálózat biztonságának megőrzéséhez is. Cserébe különféle kriptovaluták formájában jutalmakat kapnak, így a stakelés viszonylag egyszerű és vonzó lehetőséget kínál a passzív jövedelem megszerzésére a kriptopiacon.
A Jarrett házaspár adóügyi konfliktusa 2021 óta folyik, amikor is először nyújtották be keresetüket az adóhatóság ellen a 2019-ben stakeléssel elért 8876 Tezos token kapcsán.
Az érvelésük szerint a tokeneket mint tulajdont kellene kezelni, és az adóztatásnak kizárólag az eladás pillanatában kellene megvalósulnia. Az IRS erre reagálva 4000 dollár adóvisszatérítést ajánlott fel, ám Jarrették ezt visszautasították, mivel céljuk az volt, hogy jogi precedenst állítsanak fel a proof-of-stake rendszerek számára. Később azonban a bíróság elutasította az ügyet, mivel a visszatérítés miatt azt tárgytalannak találta.
A házaspár 2024 októberében újabb jogi lépéseket tett, és egy második pert indított. Ebben ismételten azt kérték, hogy a staking jutalmaikat tulajdonjogként ismerjék el. Továbbá, 12 179 dollár visszatérítését követelték a 2020-as adóévben szerzett 13 000 XTZ token után megfizetett adójuk miatt.
Az IRS és a Jarrett házaspár közötti jogi küzdelem fontos mérföldkő lehet a digitális eszközök staking jutalmainak kezelésében az Egyesült Államokban. Ez az ügy precedenst állíthat fel, amely alapjaiban változtathatja meg azt, ahogyan a hatóságok a kriptovaluták világában érvényesítik a szabályozásokat.