A Széchenyi Kártya Program keretében a hazai kis- és középvállalkozások most még vonzóbb feltételekkel juthatnak hozzá a hitelekhez.


A Bankszövetség és a Kavosz Zrt. vállalásának köszönhetően a Széchenyi Kártya Program hiteleit még kedvezményesebb kondíciókkal vehetik igénybe a hazai kis- és középvállalkozások - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.

A vállalati hitelezés elindítása kiemelt jelentőségű, ezért a folyamat felgyorsítása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium soron kívül jóváhagyta a kondíciós listák módosítását. Ennek következményeként a Széchenyi Kártya hitelek március 1-je helyett február 17-étől fél százalékponttal alacsonyabb kamatozással lesznek elérhetők.

A legfrissebb tájékoztatások szerint a beruházási jellegű kölcsönök kamata 3,5%-ról 3%-ra mérséklődik. Ezzel párhuzamosan a Széchenyi Kártya folyószámlahitel, a likviditási hitel és a turisztikai hitel kamata is csökken, így ezek a hitelek ezentúl évi 4,5%-os kamattal lesznek igényelhetők.

Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár, legutóbbi közleményében hangsúlyozta, hogy a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindított Demján Sándor Program keretében a Széchenyi Kártya beruházási termékeinek kamatszintje a kormány döntése nyomán 2024 novemberében 5%-ról 3,5%-ra csökkent. Az intézkedés bevezetését követően, 2025 január végéig, összesen 4011 beruházási hitelt igényeltek, ami 50%-os növekedést jelent, míg az igényelt hitelösszeg 119 milliárd forintra rúgott, ami 43%-kal haladja meg a 2024 augusztus-októberi számokat. A megelőző év hasonló időszakához képest a hiteldarabok száma 24%-kal, az igényelt összeg pedig 9%-kal nőtt.

Az NGM legfrissebb közleménye hangsúlyozza, hogy az újabb kamatcsökkentés révén a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) kedvezőbb feltételekkel juthatnak hozzá a beruházáshoz és működéshez szükséges likviditási és forgóeszközhitelekhez. Az új kamatszint következtében egy tipikus, 100 millió forintos, 10 éves futamidejű beruházási hitel törlesztési kötelezettsége körülbelül 15%-kal mérséklődhet. Ezen túlmenően, a Demján Sándor Programot megelőző 5%-os kamatozású hitelekhez képest a Széchenyi Kártya beruházási hiteleit igénylő vállalkozások finanszírozási terhei közel 40%-kal csökkennek. Fontos előny, hogy az új igénylők számára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elengedi az első éves kezességvállalás díját, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alatt áll.

Az államtitkár a nyilatkozatában kiemelte, hogy a likviditási hitelek kamatának mérséklése hozzájárulhat ahhoz, hogy a vállalkozások megfelelően felkészülhessenek a fogyasztói bizalom növekedésével együtt járó kereslet növekedésére. Ezzel elkerülhetik a készletezési vagy cash-flow problémákat, amelyek megakadályozhatják a fellendülő forgalom zökkenőmentes kiszolgálását.

A Széchenyi Kártya Program 2002 óta tartó működése során már több mint félmillió hitelszerződést kötöttek, és az ügyfelek számára kihelyezett összeg meghaladta a 8500 milliárd forintot. A Covid-19 világjárvány, a szomszédos háború következményei, valamint az ezekhez kapcsolódó energiaválság és a magas infláció idején a program nyújtotta forint alapú finanszírozás kulcsszerepet játszott a kis- és középvállalkozások (kkv-k) túlélésében. 2020 júniusa óta a hazai bankok 2024 decemberéig összesen 218 ezer hitelkérelmet fogadtak el, amelyek összértéke 8247 milliárd forint. Ebből közel 171 ezer szerződéskötés valósult meg, amely során 5887 milliárd forint állami kamattámogatás mellett kedvezményes forráshoz jutottak a magyar vállalkozások. Ezt a fontos információt a Nemzetgazdasági Minisztérium osztotta meg a közvéleménnyel.

Related posts