A varrógépek bűvöletében

Tóth-Péli Ferenc munkaruhaboltja a város egyik legismertebb helyszíne, ahol a vásárlók nem csupán minőségi ruházatot és modern eszközöket találhatnak. A Mária utcai bolt különlegessége, hogy a falakat díszítő varrógépek gyűjteménye lenyűgöző, és bármilyen meglepő, a több mint 400 darabos kollekció nem csupán a varrás világához kapcsolódik. Ferenc évtizedek óta gyűjti a különféle érdekességeket, és enteriőrjében a varrógépek mellett számos egyedi darab is helyet kapott. A szabóollók, babacipők és portáscsengők mellett a 19. századi ritkaságok tárháza is fellelhető, így a bolt egy igazi kincsesbánya a régiségek kedvelőinek.
Bár Tóth-Péli Ferenc határozottan állítja, hogy a varrógépek iránti vonzalma nem csupán a munkaruhák készítéséből ered, nehéz figyelmen kívül hagynunk a varrás világát. Amint belépünk a Mária utcai boltjába, azonnal szembetűnnek a gondosan elrendezett, apró varrógépek a polcokon. A bolt hátsó részébe érve pedig világossá válik, hogy Ferenc nemcsak a külső megjelenését értékeli ezeknek a gépeknek, hanem mélyebb érdeklődése is van irántuk. A nyolcvanas években közel négy éven át élt meg a varrásból, szinte mindent megvarrva a nagykabáttól az ingig, de eredeti hivatása szerszámkészítő volt. A kecskeméti származású vállalkozó 1993 óta elkötelezetten foglalkozik munkaruhák gyártásával.
Gyűjtőszenvedélye egy külön bejáratú világot jelent számára. Magányos foglalkozás ez, az országban kevesen űzik, 3-4 emberről tud csupán. Annál inkább Németországban, ahol a tehetősebbek vagy 100-200-an is hódolnak a szenvedélynek, klubjuk is létesült. Minden év szeptemberében összejönnek, a kecskeméti gyűjtő idén is csatlakozik majd hozzájuk - emellett pedig az is előfordul, hogy egy-egy idős gyűjtő eladja gyűjteményét, ami igazi zsákmány!
A Mária utcai épületben a tér valóban korlátozott, de a kiállítás mégis harmonikusan rendezett benyomást kelt. A gondosan válogatott darabok, főleg a kompakt méretű varrógépek, katonás rendben állnak egymás mellett. Bár Tóth-Péli Ferenc gyűjteménye több mint 400 különleges szerzeményt számlál, az ő lelkesedése és ambíciója töretlenül megmarad.
A saját szavaival kifejezve, a legnagyobb izgalmat számára a piacok felfedezése jelenti, azonban az online platformokon nap mint nap aktívan kutatja a lehetőségeket.
Ami még egyedibbé teszi a kollekciót, hogy nem korlátozódik egy tematikára: százéves, amerikai gyártmányú próbababa, gyűszűk, ollók, portáscsengők, babacipők, különféle mérlegek, na és minden egyéb, a 19. századhoz kötődő kiegészítő ; korabeli fotók, képek, falitékák, gyógyszeres szekrény, kulcstartók, vizsgamunkák, régi postai mérleg, ügyvédi szárazbélyegző, hólozógép..."Bármit megveszek, gyűjtök, ami megtetszik" - jelenti ki.
Mi adja meg az értékét és mértékét? "Ezek a dolgok szépek és tartósak, egy egészen más dimenziót képviselnek. A mai világban már nem készítenek ilyet, ami száz év múlva is a polcon díszeleghet."
Ami a kiválasztásnál számít, az az esztétikum, az anyag, ami benne van - ecseteli. "Elkezdjük venni a 30-40 eurós gépeket, aztán utána határ a csillagos ég!" -
Az elsődleges tényező, amit figyelembe kell venni, nem más, mint a ritkaság. Azok a darabok, amelyeket csak korlátozott számban készítettek, mindig is különlegesebbnek számítottak. Nemrégiben például sikerült beszereznie egy fából készült kisvarrógépet, amelyet ráadásul fel is kellett újítani. Ez a felújítási folyamat az igazi izgalom forrása. "Nincs kedvem bélyeget gyűjteni. A bélyeg úgy működik, hogy csipesszel megfogod, és berakod az albumba. Ez viszont más, hiszen megérkezik, te pedig szétszeded, ami manuális sikerélményt ad – meséli lelkesen. "Ez egy bizonyos típusú emberi hozzáállást igényel" – fűzi hozzá.
Nem bánja, ha csodabogárnak titulálják a szokatlan szenvedélye miatt.
A folyosón túl két szoba vár ránk, mindkettő az 1800-as évek varázslatos légkörét idézi.
"Szeretek oda a másik helyiségbe is beülni, ott lenni köztük, nézegetni. Ami már megvan évek óta, azt is kezembe tudom venni, meg tudom nézni, mindig találok rajta valami újat" - mondja lelkesen. "Amíg mindennapi örömet tud szerezni, az nekem bőven elég..." A kérdésre, hogy mi lesz a gyűjteménnyel, csak annyit mond, hogy teljesen mindegy, hogy mi lesz vele, "majd lesz valahogy, esetleg a gyerekek viszik tovább..."
Kiállításként sem szeretné nyilvánossá tenni a bővülő magánkollekciót, de szívesen megmutatja az érdeklődők számára a máriavárosi különlegességeket telefonos egyeztetés után a 30/284 3384-es mobilszámon.