Amerikai nagykövetség képviselője: Célunk, hogy tanúi lehessünk Európa bővülésének és fejlődésének.


Célunk, hogy Európa aktívabb szerepet vállaljon Ukrajna védelmében, és olyan kontinenst képzelünk el, amely független Moszkva és Peking befolyásától.

Egyebek mellett erről beszélt a 444.hu tudósítása szerint Robert Palladino, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője az Egyensúly Intézet által szervezett Budapest Energy and Security Talks konferencián.

A megfogalmazás szerint egy olyan Európa jövőjét támogatják, amely erős, szuverén és energetikailag független. Ennek kulcsa, hogy "meg kell szüntetni azokat a gazdasági és energetikai kapcsolatokat, amelyek veszélyeztetik közös biztonságunkat. E téma kiemelt fontossággal bír az elnök és a külügyminiszter számára egyaránt."

Legyünk teljesen nyíltak: az Egyesült Államok számára komoly kihívást jelent, hogy mélyebb kapcsolatokat építsen ki olyan partnerekkel, akik közben potenciális ellenfeleinkkel is közelednek egymáshoz. A nézeteltérések ellenére azonban őszinte párbeszéd és gyakorlati együttműködés révén ezek a helyzetek kezelhetőek. Számos szövetségesünk, köztük Magyarország is, pozitívan reagált a megújult elköteleződésünkre és a közös biztonságra való fókuszálásra. A külügyminiszter legutóbbi tárgyalásai az európai vezetőkkel jól tükrözik ezt a természetes és üdvözlendő együttműködést. Ami igazán lényeges, az az, hogy egységesek és határozottak maradjunk: a békéért Ukrajnában, Európa stabilitásáért, és egy olyan transzatlanti szövetségért, amely ma már erősebb és ellenállóbb, mint valaha.

- fogalmazott.

A konferencia első napján egy sajtóbeszélgetésen az amerikai-magyar kapcsolatokról is szó esett. Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete, aki Donald Trump első elnöksége alatt Ukrajna-megbízottként szolgált, arról beszélt, hogy Washingtonban a külpolitikai közösség alapvetően három táborra oszlik.

A 444 hírportál beszámolója szerint Kurt Volker véleménye szerint Magyarország Ukrajnához való viszonyulása Washingtonban eltérő megítélés alá esik, attól függően, hogy az értékelők melyik politikai csoporthoz tartoznak. Az első csoport tagjai számára aggasztónak tűnik, mintha Magyarország Oroszország mellett foglalna állást Ukrajnával szemben. Ezzel szemben azok, akik az izolacionista vagy a "Kína-tábor" részét képezik, úgy vélik, hogy ez egy európai probléma, amelynek megoldása kizárólag az európaiak feladata.

Volker, a magyar történelem mélyebb ismeretében, nem igazán tudja felfogni, miért vált egyre kifejezettebbé és élesebbé az Orbán-kormány ukránellenes álláspontja. Az Orbán-Trump kapcsolat kapcsán pedig Volker kiemelte a személyes kapcsolatok jelentőségét. Véleménye szerint az amerikai elnök kifejezetten kedvezően viszonyul Magyarországhoz a konzervatív társadalompolitikai megközelítések terén.

Related posts