Aurel Popa emléke előtt tisztelegve, érdemes felidézni a repülőmodellezés iránti szenvedélyét és elkötelezettségét. Az ő neve nem csupán egy a sok közül; Aurel a levegőbe emelkedett álmok megtestesítője volt. A repülőmodellek iránti rajongása nem csupán h


Maros megye egy újabb jelentős sportolóval lett szegényebb az elmúlt évben: a repülőmodellezés kiemelkedő alakja, a többszörös román bajnok, valamint európai és világbajnok Aurel Popa 73 éves korában távozott az élők sorából. Ezzel a veszteséggel a sportág egy igazi legendáját gyászolja.

1951. február 6-án a Maros megyei Nagycsergeden született. A líceum elvégzése után Bukarestbe került egyetemre, majd a diákévek idején (1973-1975) kezdett el repülőmodelezni a helyi Politehnica egyesületnél. Tevékenységét Marosvásárhelyen a Voințánál folytatta (1975-2012), majd a CSU Pitești (2012-2020) repülőmodellezője lett. Élete utolsó éveiben újra marosvásárhelyi színekben (CSU) tevékenykedett.

Sportpályafutása során lenyűgöző teljesítményeket nyújtott: 14 hazai bajnoki címet nyert az F1D osztályban, és csapatban 25-szörös román bajnokként tűnt ki. Emellett hat hazai rekordot állított fel repülőmodellezőként. 1969 óta számos alkalommal képviselte hazáját nemzetközi versenyeken, ahol az Európa-bajnokságon 11 érmet, míg világbajnokságokon 13 érmet (köztük 4 aranyat, 4 ezüstöt és 5 bronzot) szerzett a román válogatott tagjaként. Tevékenységei mellett nemzetközi repülőmodellező bíróként is aktív volt, és sportmesteri címmel ismerték el kiváló munkáját.

Érdekesség, hogy 1970-ben a marosvásárhelyi Voința csapata országos bajnok lett mikromodellezésben, a szenior egyéni kategóriában az első négy helyet marosvásárhelyi versenyzők szerezték meg: 1. Aurel Popa, 2. Hints Ottó, 3. Aurel Morar, 4. Bölöni Ferenc. A junioroknál az első helyen a Voința egy másik sportolója, Vasile Nicoară végzett.

Aurel Popa 2012-ben nyugdíjba ment (az Azomureș vegyipari kombinát mérnökeként dolgozott). 2024. október 2-án, szülőfalujában temették el.

Related posts