Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn újraértékelik az EU és Izrael között fennálló társulási megállapodást.


Az EU külügyminiszterei újraértékelik az Unió és Izrael közötti kapcsolatok jelenlegi struktúráját. Ezt a felülvizsgálatot Kaja Kallas, az EU külpolitikai főképviselője által kidolgozott dokumentum alapján fogják végrehajtani. Izrael esetében akár vámok bevezetése vagy az EU kutatási projektjeiből való kizárás is felmerülhet, ami jelentős következményekkel járhat.

A javaslat értelmében a külügyminiszterek áttekintenék az EU Izraellel kapcsolatos szabályait, különös figyelmet szentelve Izrael gázai műveleteinek, amelyek több EU-tagállam véleménye szerint is súlyosan sértik az alapvető emberi jogokat. Fontos megjegyezni, hogy az Európai Unió Izrael legfőbb kereskedelmi partnereként működik.

Tavaly 42,6 milliárd eurós kereskedelmi forgalmat bonyolítottak le a felek. Így az intézkedések nagy nyomást gyakorolhatnak Izraelre. Korántsem biztos azonban, hogy egységes lesz a külügyminiszterek álláspontja.

Az Európai Külkapcsolati Tanács egyik vezető munkatársa hangsúlyozta, hogy az EU és Izrael közötti társulási megállapodás teljes felfüggesztése valószínűtlen. Kiemelte, hogy több tagállam, például Magyarország, továbbra is erős támogatást nyújt Izraelnek. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a megállapodás bizonyos aspektusait, például a kereskedelemmel kapcsolatos szakaszokat, felfüggesztik.

A szavazás során minősített többségre lesz szükség, ami azt jelenti, hogy nem szükséges, hogy az összes 27 tagállam egyetértsen az izraeli kapcsolatok ellen szóló döntésben. Egy lehetséges szankció lehet, hogy vámokat vezetnek be izraeli termékekre, vagy felfüggesztik Izrael részvételi jogát az EU kutatási projektekben. Szakértők hangsúlyozzák, hogy egy ilyen intézkedés jelentős hatással lenne az EU hitelességére is.

"Most van itt az igazság pillanata. Az Uniónak be kell bizonyítania, hogy határozottan fellép Izrael ellen a nemzetközi jog megsértése ügyében, valamint a Gázában, Ciszjordániában, Libanonban, Szíriában és Iránban elkövetett erőszakos cselekményekkel szemben." - hangsúlyozza.

Az Európai Unió tagállamai között egy új kezdeményezés bontogatta szárnyait, melynek célja, hogy felszólítsák az Uniót a megszállt palesztin területeken található izraeli településekkel folytatott kereskedelem leállítására. Eddig nyolc ország csatlakozott ehhez a felhíváshoz. Az aláírók között főként észak-európai és Benelux államok szerepelnek, valamint Portugália és Spanyolország is kifejezte támogatását.

Related posts