A bírák egy csoportja demonstrációt tartott az Igazságügyi Minisztérium előtt.
A nemzetközi bírói szervezetek vezetői is részt vesznek a tüntetésen, és felszólalnak majd.
Délután 1 órától a Kossuth téren, az Igazságügyi Palota előtt gyűltek össze a bírák tüntetésén résztvevők. A menet innen indul el a Nádor utcába, ahol az Igazságügyi Minisztérium impozáns épülete található. A hvg becslése szerint körülbelül 2-3 ezer fős tömeg várható a rendezvényen.
A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) által szervezett demonstráció célja az igazságszolgáltatás függetlenségének védelme volt. Ezzel párhuzamosan az Amnesty International Magyarország is vonulást hirdetett, amelynek mottója: "A bírák függetlensége a te biztonságod - Álljunk melléjük!" Ez a rendezvény arra hívta fel a figyelmet, hogy a bírák szabad döntéshozatala elengedhetetlen a jogállam működéséhez és a társadalmi igazságosság fenntartásához.
Az elmúlt hónapokban egyre látványosabb lett a bírák és az igazságügyi dolgozók elégedetlensége, részben a bérhelyzetük rendezését szeretnék látni, részben aggódnak a kormány által belengedett igazságügyi reform miatt, ami fenyegeti a független ítélkezést.
A felszólalók sorát gazdagítja a MABIE képviselője, a Nemzetközi Bírói Egyesület szakértője, valamint az Európai Bírói Egyesület elnöke. Ezen kívül a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke is jelen lesz, továbbá további öt bíró és igazságügyi szakember osztja meg gondolatait.
Kajdi Rita, az Ajkai Járásbíróság igazságügyi alkalmazottja kifejtette, hogy az újonnan bevezetett igazságügyi bértábla nemcsak a bérkülönbségeket fokozza, hanem tartósan rögzíti is a béreket. Erről a 24.hu tudósítása számol be.
Dr. Tóth László bírósági titkár kifejtette, hogy a titkárok szerepe jelentős átalakuláson ment keresztül az utóbbi időszakban. Ma már a gyakorlatban sok esetben bíróként funkcionálnak, ugyanakkor ez a változás nem tükröződik sem a státuszukban, sem a juttatásaikban. Az alkalmazotti státuszukkal járó utasíthatóság mellett ők olyan döntések meghozatalára kényszerülnek, amelyek független gondolkodást és szakmai ítélőképességet igényelnek. Véleménye szerint sürgősen felül kellene vizsgálni a titkárok jogállását, hogy a munkájuk valós értéke és felelőssége megfelelően tükröződjön a jogi keretekben.
Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy a demonstráció önmagában is arra utal, hogy Magyarországon a jogállamiság komoly kihívásokkal néz szembe, hiszen a bírák csak rendkívüli esetekben lépnek az utcára. Beszámolt arról is, hogy miután a magyar bírák segítséget kértek, a tavaly decemberi időszakban kapcsolatba léptek az Igazságügyi Minisztériummal, emellett sürgették a magyar hatóságokat a bírói fizetések azonnali emelésére. Az Európai Bírói Egyesület továbbá hangsúlyozta, hogy a törvénymódosításokat mindig alaposan és érdemben szükséges megvitatni az érintett felekkel.