Az ukrán elnöki iroda vezetője kijelentette, hogy Ukrajna nyitott bármilyen tárgyalási formátumra Oroszországgal.

Ukrajna nyitott bármilyen formátumú tárgyalásokra Oroszországgal, azonban ennek egy fontos feltétele van: az agresszor ország részéről meg kell valósulnia a teljes tűzszünetnek. Ezt Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője nyilatkozta a francia Le Monde számára adott interjújában, amelyet az MTI is közzétett.
"Készek vagyunk bármilyen formájú párbeszédre, de van egy alapfeltétel: a teljes és feltétel nélküli tűzszünet. Nem riadunk vissza ettől, hiszen Ukrajna már bizonyította nyitottságát és őszinteségét. Most Oroszország következik" - nyilatkozta Jermak. Hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, akkor is elutazik Törökországba, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hajlandó közvetlen kapcsolatfelvételre. "Ez egy világos üzenet lesz az egész nemzetközi közösség számára: Moszkva nem keres békét, és nem kész a komoly tárgyalásokra" - hangsúlyozta Jermak.
A magas rangú tisztségviselő kifejezte reményét, hogy Ukrajna "stratégiai partnere", az Egyesült Államok továbbra is aktívan részt vesz a háború befejezésére irányuló erőfeszítésekben. "Különösen hálásak vagyunk Steve Witkoffnak, az amerikai elnök különmegbízottjának, az építő jellegű párbeszédekért és azért, hogy felismeri: a tűzszünet egy logikus lépés" – hangsúlyozta. "Emellett köszönetet mondunk Donald Trump elnöknek a világos üzenetéért is: ha Putyin nem hajlandó békét kötni, Ukrajna olyan támogatásban részesül, amelyet el sem tud képzelni."
Jermak véleménye szerint, ha Putyin nem látogat el Törökországba, az "cselekvésre kell, hogy ösztönözzön", különösen Lindsey Graham amerikai szenátor szankciócsomagjának bevezetését illetően, valamint új uniós szankciók bevezetését, amelyek az orosz energetikai és pénzügyi szektort céloznák meg. "Egy harminc napos fegyvernyugvás nem katonai előny, hanem lehetőség arra, hogy elinduljon egy tárgyalásos folyamat: delegációk, megfigyelés és átláthatóság formájában. Az Egyesült Államoknak éppen megvan a potenciálja, hogy ezt a folyamatot megvalósítsa" - emelte ki.
Kiemelte, hogy Ukrajna aktívan tárgyal európai államokkal a légvédelmi rendszerek beszerzési lehetőségeiről, és hangsúlyozta, hogy Ukrajna jövője elengedhetetlenül összefonódik a NATO-hoz való csatlakozással. Véleménye szerint a NATO-tagság hiánya nem biztosít valós védelmet az ország számára. "Soha nem fogjuk megengedni, hogy Oroszország vétójoga legyen a jövőnket érintő döntésekben" - zárta le gondolatait az elnöki iroda vezetője.