BEOL - A kétegyházi gyerekek elkötelezett harcot folytatnak az ételpazarlás ellen - nézd meg a galériát!


Különleges programok színesítették a Kétegyházi Márki Sándor Általános Iskola diákjainak múlt hetét. Az intézmény idén is csatlakozott az Európai Hulladékcsökkentési Héthez, mely az ételpazarlás kiküszöböléséről szólt. A gyerekek végig követhették, hogyan lesz a búzaszemből friss kenyér.

Csákvölgyi Erika, történelem, testnevelés és francia nyelv tanárnő, megosztotta, hogy az idei Európai Hulladékcsökkentési Héten a fókusz az ételpazarlás problémájára helyeződött. Ennek szellemében alakították ki a programjaikat, amelyek célja a tudatosság növelése és a fenntarthatóság elősegítése volt.

A kenyérkészítés világának felfedezésére indultunk, mivel tapasztalataink szerint a gyerekek a legnagyobb mértékben ezt az alapélelmiszert pocsékolják el. A diákok a hét során felfedezhették, milyen kemény munka áll a friss kenyér mögött, amely minden nap az asztalunkon díszeleg. Az emberi erőfeszítéseken túl számos természeti erőforrást is igényel a kenyér előállítása. Amikor kidobunk egy szeletet, valójában az összes energiát, villamos áramot és nyersanyagot is kidobjuk, amely a készítéséhez szükséges volt. Például egy kilogramm búzakenyér előállításához 1827 liter víz szükséges, amelynek 80%-a a liszt előállításához szükséges – osztotta meg a pedagógus. Hangsúlyozta, hogy a gyerekeknek tudomással kell bírniuk a szántás, vetés, aratás, cséplés, őrlés, dagasztás és sütés fázisairól, hogy valóban értékelni tudják ezt az alapvető táplálékot. Ennek érdekében egy mezőgazdasági gépmúzeumba látogattak el, majd pedig a pékség varázslatos világát is felfedezték.

A gyerekek ellátogattak a kétegyházi mezőgazdasági szakiskola gépmúzeumába, ahol megtekintették a régebbi betakarítási eszközöket. Vendégül látta őket egy helyi gazdálkodó is, aki a modernkori traktort, ekét, vetőgépet mutatta be az új generációnak. A helyi pékségben a paillasse nevű francia gyökérkenyeret készíthették el a gyerekek: dagaszthattak tésztát, megformázhatták saját pékárujukat.

Szerdán különleges esemény zajlott iskolánkban: a békéscsabai Mi kalácsunk kézműves pékműhely megálmodója, Borsos Izolda látogatott el hozzánk. Az őszinte lelkesedése és szaktudása révén izgalmas betekintést nyerhettünk a kovászos kenyér készítésének rejtelmeibe. Izolda nemcsak a családi örökségét osztotta meg velünk, hanem részletesen bemutatta a kovász csodálatos értékeit is. Az egészségtudatos életmód jegyében felfedezhettük a boltban kapható, gyorskelesztésű kenyerek és az általa készített, hagyományos kovászos kenyerek közötti lényeges különbségeket. Rámutatott arra, hogy a kovász hogyan különbözik az élesztőtől, és miben rejlik a kovásszal készült kenyerek előnye a bolti, adalékanyagokkal telített pékárukkal szemben. A nap végén minden résztvevő örömmel távozott, hiszen mindannyian haza vihettünk egy kis üveg élő kovászt - mesélte Csákvölgyi Erika.

Related posts