Melyik lenne számodra vonzóbb választás: egy budapesti villamos, ami a város szívében suhan, vagy egy piros Zsiguli, amely a retro stílusával és egyedi karakterével hódít?

Olyan készletek landoltak a szerkesztőségben, amelyek könnyen elcsábítják legózós szíveket. Szociautót, vagy jellegzetes sárga villamost is vehetsz már egy magyar csapatnak köszönhetően. Összeraktuk, hogy neked is meghozzuk a kedved!
A LEGO kimondottan veszélyes termék. Függőséget okoz, bankszámlákat képes lenullázni és komplett otthonokat játékszobává alakítani. Emellett végtelen kreativitást ébreszt a legfiatalabbakban és terápiás jelleggel hat az idősebbekre. Ez a két magyar kezek által alkotott szett pedig sokaknak kedves járműveket dolgoz fel. A villamost Balogh Bence, a Zsigulit pedig én építettem össze, hogy utána járjunk, érdemes-e félretennetek rájuk némi lóvét.
Nem rajongok a kötöttpályás járművekért, a magyarokat viszont nem csak szeretem, hanem modellben gyűjtöm is. Mivel Legóból eddig nem adtak ki ilyet, felkaptam a fejem az új MOC (My Own Creation) sorozatra. A Retro Tram fantázianevű készlet viszont csak részben mintáz magyar villamost. A dupla fényszóróiról azonosítható Tatra T5C5 nem hazai, hanem csehszlovák fejlesztés, igaz, kifejezetten Budapest számára készült. Gera Szabolcs Zoltán a még szintén üzemelő Ganz villamost is megmintázhatta volna, de sok emlék fűzte az 1980 óta használt CKD gyártmányhoz.
Gyerekkoromban nekem is ez a stílus állt közelebb, hiszen szebb, tágasabb és igazán menő volt. A Kocka Store által kiadott modell arányai alapján akár egy FVV is lehetne, de a fényszórók, amelyek ezt a típust jellemzik, csak erre a verzióra voltak jellemzőek. A találgatásra az ad okot, hogy a dobozon nem található a villamos neve. Egyébként a doboz külseje teljesen eltér a Lego verziókétól. Nagy előnynek tartom, hogy visszazárható, és csak a záró matricát kell eltépni a kinyitásához. A készlet lényegretörő, benne nincsenek figurák vagy vicces kiegészítők, sőt, az összeszerelési útmutató is digitális formában érhető el.
Teljesen megértem, hogy a költségek optimalizálása érdekében spóroltak, hiszen nyilvánvaló, hogy egy globálisan forgalmazott készlet megtérülését nem lehet egy kisebb, exkluzív sorozatéhoz hasonlítani. Ugyanakkor ezek a szettek a rajongók körében az egész régióban népszerűek lennének... A környezetvédelemre való figyelem ma már jó alapot ad a mellékelt kóddal letölthető útmutatóhoz. Ráadásul a Legót ünnepekre rendszeresen rendelő gyerekeknek már van mobiltelefonjuk, így nem is szükséges a szülők telefonját kölcsönkérni. Bár általában elkerülöm a használati utasításokat, most kivételt tettem: gyorsan letöltöttem a leírást, és színenként rendeztem a LEGO darabokat.
Mohón vágtam bele az első kockák összepattintásába, hiszen ez a móka sosem avul el! Meglepetten tapasztaltam, hogy a végeredmény milyen apró lett, pedig a busz és a troli sem volt nagyobb. Mivel a villamos sajátos természeténél fogva önismétlő, elengedhetetlen, hogy az útmutató úgy legyen megkomponálva, hogy mindig egy újabb fázisra lépjünk, ezt ügyesen megoldották a tervezés során. Semmilyen részletet nem lehetett félreérteni, és ritkán fordult elő, hogy az összepattintás során egy már a helyén lévő elem ellen dolgozzon a feszültség. A Tatra a jobban sikerült modellek közé tartozik, bár ebben a kis méretben a precizitás nem volt mindig garantált.
A szélvédő dőlését, és általában a fülke nyíl alakját hiába keressük, és a lámpák sem olyan feltűnőek, mint a dobozon látható grafikán, viszont kézbe fogva határozottan jobb összképet mutat. A jellegzetes, barnás bordó díszcsík, a részletesen kidolgozott tető és a pisztolyokkal befejezett áramszedő a modell legjobb része, még akkor is, ha az igazin piros. Valószínűleg nem léteznek ezek az elemek pirosban, ahogy a készítő szerint a sárga árnyalata sem pont olyan, mint az eredeti. Ettől még egy aranyos, polcra vagy íróasztalra kívánkozó dísz jár az összerakás gyermeki öröme mellé.
Bár a Lego nem éppen a legolcsóbb szórakozás, a Kocka Store kínálata még a megszokott árszintet is felülmúlja a 19 900 forintos árával. Ezt a dolgot nézhetjük úgy is, hogy a Speed Champions sorozatból majdnem három készletet vásárolhatunk ennyiért, de ha a budapesti Lego villamosok árához mérjük, akkor biztosan nincs jobb lehetőséget! Ha megvalósítjuk a tervező vízióját, és egy teljes szerelvényt szeretnénk, akkor két ilyen darabot kellene összekapcsolnunk, aminek az ára már valóban borsosnak mondható, de a látvány valóban lenyűgöző. Nagyon tetszik ez a kezdeményezés, és reméljük, hogy komplexebb készletek is életre kelnek a jövőben!
Bankszámlám megóvása érdekében igyekszem kerülni a Lego termékeket, de tagadhatatlanul imádom őket és szerencsére ezzel a körülöttem élők is tisztában vannak, így ajándékként kellemesen sokszor landol az asztalomon egy-egy készlet. Oltári jó világ ez, a zseniális kockákból és sokszor már specifikus elemekből összeállítani valamit, ami végül egy ismerős tárggyá áll össze a kezeim által, és még elrontani sem lehet, fantasztikus szórakozás és terápiás foglalkozás egyben.
Azonnal beleszerettem ebbe a szettre, mert már messziről látszott, hogy a Kocka Store legjobb alkotásáról van szó. Bár nem hívhatják Ladának, mindenki egyértelműen tudja, miről beszélünk. Ez a kereklámpás ezerkecske olyan méretarányban készült, hogy tökéletesen illeszkedik az eredeti Speed Champions szériába. Sőt, még jobbnak is mondható, mint az első generációs, hat kocka széles modellek. A piros Zsiguli egyszerűen arányos, ahogy kell. A jelenleg kapható Speed Champions modellek már nyolc kocka szélesek, ezek modernebb autókat képviselnek, míg ez a Zsiguli mindössze hét kockából áll, ami miatt az arányok tökéletesen harmonizálnak.
Rettentő igényes a csomagolás, régóta reméljük, hogy a Lego egyszer újra csinál rendesen visszazárható dobozokat, de hiába, ez itt viszont zárható. Az alkatrészek nincsenek külön szortírozva, hiszen csak 283 darabból áll, viszont a szélvédő plexijét igényesen külön tasakba teszik, hogy ne karcolódjon. Építési útmutató csak digitálisan jár hozzá, ami nekem, aki klasszikusan a Legóknál is a lapozós megoldást szereti, hiányérzetet ad, de rengetegen építenek amúgy is digitális útmutatókból, szóval ez jó megoldás.
Az építményünk tervezése során keverednek a hagyományos és a Lego nagykönyvben "tiltott" megoldások, ám egy MOC (My Own Creation) esetében a kreativitásnak nincsenek határai. Itt például az autó maszkját fejjel lefelé alakítjuk ki, ami igazán egyedi megoldás. A projekt során számos izgalmas részletre bukkantam, például a csomagtérben két bőröndöt is elhelyezünk, bár a fedél sajnos nem zsanéros, így ha bele szeretnénk nézni, le kell pattintanunk. Különösen tetszik, hogy a bólogató kutya, vagy inkább béka - hiszen ez az elem kapható Legóból - megérdemli a legjobb ötlet díjat. De ami igazán különleges, hogy négy eredeti minifigura, mint Mando, Harry Potter, Marty McFly és Doki kényelmesen elfér a piros Zsiguli ablakain, így együtt élvezhetik az utazás minden pillanatát.