Majdnem ötven kutató kapott támogatást az Alternatív Energia program keretében.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat legfrissebb tájékoztatása szerint a legutóbbi pályázati ciklusban 47 kutató és 42 millió forint értékben nyújtott támogatás részesült. A HUN-REN Kutatói Mobilitási Programot 2023 óta hirdetik meg, amely célja, hogy lehetőségeket teremtsen a kutatók számára. A program keretében a HUN-REN kutatóhálózaton és a Támogatott Kutatócsoportok Irodájánál dolgozó szakemberek külföldi kutatómunkára és konferenciaszereplésre pályázhatnak. Ezen kívül a program ösztönzi a nemzetközi együttműködések új formáinak kialakulását is – áll a közleményben.
A legfrissebb információk alapján az idei pályázati felhívás első körében összesen 47 pályázat nyert el közel 42 millió forint támogatást. A támogatott pályázatok 13 különböző kutatóhelytől, valamint 5 kutatócsoporttól származnak.
A mobilitási projektek témái az AI és a robotika, kvantumtechnológiák, zöld energia, biotechnika, asztrofizika, molekuláris biológia, génterápia és orvostudomány, archeogenetika, középkori Magyar Királyság hadtörténete, ókori görög filozófia, digitalizáció és alkotmányosság köré csoportosultak.
Különösen örömteli számunkra, hogy a kiválasztott kutatók körében a fiatalok, azaz a 40 év alattiak aránya eléri a 60 százalékot. Ez jól szemlélteti, hogy a következő kutatógeneráció külföldi tapasztalatszerzésre kiváló lehetőségként tekint, amelyet később itthon tudnak majd hasznosítani - nyilatkozta Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója a legfrissebb közleményben.
A nyertes projektek kutatói a HUN-REN Központ által nyújtott támogatás révén lehetőséget kapnak arra, hogy nemcsak Európában, hanem a világ számos más táján is elismert tudományos konferenciákra és kutatási intézményekbe látogassanak. Az Egyesült Államoktól kezdve Szingapúron és Kínán át Japánig, sőt, a Dél-afrikai Köztársaságig terjed a mobilitás lehetősége. A közlemény alapján a mobilitási célpontok 77%-a európai országokba összpontosul, kiemelten Portugáliára, Olaszországra, a skandináv államokra, Németországra és a környező országokra.
A HUN-REN Központ célja, hogy a kutatók pályafutásuk minden szakaszában támogató hátteret biztosítson a nemzetközi tapasztalatszerzéshez. Ez a kezdeményezés nem csupán a kutatók szakmai fejlődését segíti elő, hanem hozzájárul a HUN-REN kutatóbázisának nemzetközi kapcsolatrendszerének erősítéséhez is - áll a közleményben.