Deutsch ígéretet tett arra, hogy "a lengyel politikai üldözötteket el fogjuk látni menedékkel".


A legfőbb prioritásként a biztonságot emelte ki Donald Tusk miniszterelnök szerdai nyilatkozatában, amikor bemutatta az Európai Unió miniszteri Tanácsának lengyel elnökségi programját. A lengyel kormány az év elején vette át ezt a fontos, hathavonta rotálódó pozíciót a magyaroktól.

"Európa hatalmas volt, és örökké az is marad."

Tusk az Európai Parlamentben hangsúlyozta, hogy a biztonság kulcsszerepet játszik Európa jövőjében, különösen a határain zajló konfliktusok, az Egyesült Államok politikai átalakulásai, valamint a hazugságok és online dezinformáció mint fegyverek miatt. Megjegyezte, hogy az emberek nem kapcsolhatják össze a demokráciát az erőtlenséggel, és Európának fel kell készülnie a túlélésre. Szólt arról is, hogy a GDP akár öt százalékát is biztonsági és védelmi célokra kellene fordítani, ami Trump kampányüzenetének visszhangjaként értelmezhető. Ezzel párhuzamosan Orbán Viktor korábbi kijelentésére is utalt, miszerint ez jelentős terhet róna a magyar gazdaságra.

"A jövőnk formálása csakis rajtunk múlik, nem mások, például a kínai vagy amerikai érdekek irányítanak minket. Ne engedjük, hogy a félelem visszatartson bennünket!"

Tusk hangsúlyozta, hogy a lengyel elnökség célja az illegális migráció kockázatainak minimalizálása, mivel Európa vezetőinek alapvető felelőssége a határok és a területek biztonságának megőrzése. Kiemelte, hogy ezt a feladatot nacionalista és idegengyűlölő retorika nélkül is el lehet végezni. Emellett a jövőbeli célok között említette az EU bővítését és Ukrajna csatlakozásának lehetőségét is.

A lengyel elnökség számára kiemelt fontosságú, hogy csökkentse az energiaárakat és mérsékelje az energetikai függőséget harmadik országoktól, különösen Oroszországtól. Tusk javasolja a jogszabályok felülvizsgálatát – többek között a zöld megállapodás keretein belül –, hogy az uniós polgárok hozzáférhessenek kedvezőbb energiaárakhoz. "Védenünk kell a klímát, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy versenyképtelenné váljunk."

Tusk hangsúlyozta a gazdák terheinek csökkentésének szükségességét, és kiemelte az egészségbiztonság jelentőségét is. Különösen a mentális egészségügyi kérdésekre irányította a figyelmet, hiszen elengedhetetlen, hogy megóvjuk az európai fiatalokat a káros online tartalmaktól, amelyek negatív hatással lehetnek rájuk.

"Ki kell mondanunk az igazságot: Lengyelországban a Tusk-féle hatalom módszeresen romboltja a jogállamot és a demokráciát" - hangoztatta a vitában Deutsch Tamás. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője úgy véli, hogy ebben a "woke-diktatúrában" a hatalmon lévőkhöz képest eltérő nézeteket vallókat nyílt és brutális politikai üldöztetés fenyegeti. Szerinte, ha Magyarországon csupán tizedannyi esemény zajlana, mint ami az utóbbi egy évben Lengyelországban tapasztalható, az Európai Bizottság már rég "békefenntartók küldésére vonatkozó javaslatot tenne". Ezzel szemben az uniós vezetők "hallgatnak, vagy éppen ellenkezőleg, lelkesen üdvözlik a jogállam és a demokrácia leépítését, valamint a rendőri erőszak alkalmazását".

Természetesen, itt van egy egyedibb megfogalmazás: "Számos lengyel hazafi ismét kénytelen menekülni. A lengyel demokraták barátaink bármikor számíthatnak ránk, patrióta magyarokra. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy fogadjuk a lengyel politikai üldözötteket, és szükség esetén politikai menedékjogot biztosítunk számukra."

mert lengyel, magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát.

Decemberben, a magyar tanácsi elnökség végéhez közeledve a Telex írt elsőként arról, hogy Magyarországon politikai menedékjogot kapott Marcin Romanowski. A több bűncselekménnyel vádolt volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes miatt még jobban elmérgesedett a magyar-lengyel viszony. A magyar elnökség alatti utolsó EU-csúcson Orbán Viktor azzal védekezett, hogy zajlik egy jogi folyamat, de ő nem része ennek. A lengyelek a lojális együttműködés jogi alapelvére hivatkozva perelnének, nem látták szívesen az elnökségi nyitóprogramjukon a magyar nagykövetet, akit mellőznek és kitiltanának, ha Magyarország az ellenzéki Jog és Igazságosság további politikusait is befogadná. Az Európai Bizottság szerint EU-tagok csak kivételes esetben adhatnak menedékjogot egymás állampolgárainak.

Magyar Péter a vitában az ezeréves magyar-lengyel barátság jelentőségére hívta fel a figyelmet. A Tisza Párt elnöke hangsúlyozta, hogy "a magyar emberek többsége szomorúan nézi, ahogyan Orbán Viktor a napi politikai ambícióiért feláldozza a magyar-lengyel kapcsolatokat". A Tisza Párt, amelynek képviselői a lengyel kormánypártéhoz hasonlóan a jobbközép Európai Néppárt frakciójához tartoznak az Európai Parlamentben, optimistán nyilatkozott: "legkésőbb jövőre újra ragyogni fog a két nép közötti barátság".

Related posts