A diktafon rögzítette a csepeli kettős gyilkosság borzalmas pillanatait, amelyek a hideg valóságot tükrözik.
Két személy életét vesztette egy csepeli általános iskolában történt lövöldözés következtében, míg egy harmadik ember sérüléseket szenvedett. A nyomozóhatóságok egy rejtett diktafonról készült felvétel segítségével tudták feltárni az események hátterét és részleteit.
Kettős emberölés történt a Csepel-sziget Általános- és Szakképző Iskolában. A két áldozatot pisztolylövésekkel végezték ki, a lövöldözésnek ráadásul volt egy sebesültje is. A lövésekről egy közelben sétáló járókelő értesítette a rendőröket. A nyomozók a folyosókon véres lábnyomokat, egy elhajított pisztolyt, az intézményvezető irodájában pedig két holttestet találtak. Kiderült, hogy az áldozatok egyike maga az intézményvezető, a másik áldozat pedig az iskola egyik tanára. A bal kezén meglőtt sebesült pedig az iskola gondnoka, Kun Tamás.
A 2009. január 7-én bekövetkezett sokkoló bűncselekmény körüli nyomozás kezdetben Kun Tamásra fókuszált. Ő készségesen osztotta meg a nyomozókkal emlékeit, miszerint a később meggyilkolt intézményvezetővel és a fiatal tanárral az irodájában folytattak beszélgetést, amikor hirtelen egy csuklyás, álarcos fegyveres támadott rájuk. A gondnok azt állította, hogy a támadóban az iskola egyik diákját ismerte fel.
A szemle során a rendőrök nemcsak a bűnügyek helyszínén megszokott nyomokat találták meg, hanem rábukkantak egy nem mindennapi bizonyítékra is. A fiatalabb áldozat ruhájának egyik zsebében egy működő diktafont találtak. A nyomozók ölébe perdöntő bizonyíték pottyant - hangfelvételt szereztek a gyilkosságokról.
Az intézményvezető irodájában, nagyjából délután hat órakor, egy különös találkozóra került sor, ahol négy férfi gyűlt össze. A fiatal tanár éppen akkor indította el a diktafont, amikor Deme Gábor, az iskola felfüggesztett igazgatója, valamint hívatlan vendégként Kun Tamás, a gondnok, belépett az iskola bejáratán. A felvételen jól hallhatóak a kölcsönös üdvözlések, majd a szobában párhuzamosan két beszélgetés bontakozott ki. Míg az intézményvezető Kun Tamással folytatott eszmecserét, a fiatal tanár Deme Gáborral vitázott, így a légkör feszültsége és az érzelmek intenzitása egyaránt érzékelhető volt.
Az ügy hátterében egy bonyolult sikkasztási botrány áll, amelynek főszereplője Deme Gábor, az iskola igazgatója. A pozíciójával visszaélve sikkasztásba kezdett, és a nélkül, hogy bárki tudomást szerzett volna róla, engedély nélkül adott ki megbízásokat, amelyek révén pénzmozgásokat irányított. A legtöbb esetben még az aláírásokat sem pótolták, néha pedig a saját aláírását hamisította meg. A dolgok végül odáig fajultak, hogy az igazgató saját "magánnyomozást" indított, hogy leleplezze a sikkasztásokat. A nyomozás során sikerült összegyűjtenie a szükséges bizonyítékokat, és kiderítette, hogy a hiány összesen körülbelül ötmillió forintot tesz ki, ami komoly problémát jelentett az intézmény és a fenntartó számára.
Az intézmény vezetője nyíltan vállalta, hogy már megtette a szükséges lépéseket az ügyben, és a következő kuratóriumi ülésen részletesen bemutatja Deme Gábor sikkasztásának körülményeit. Ugyanakkor lehetőséget adott a tettesnek: felszólította, hogy térítse meg az elsikkasztott pénzt, ezzel talán mérsékelheti a rá váró következményeket.
A négy férfi január 7-én találkozott az igazgatói irodában, és az események előzményei különösen feszültté tették a légkört. Az intézmény vezetője tudatosan készült a találkozóra, ezért fiatal kollégáját arra kérte, hogy rejtsen el egy diktafont a zsebében. Az igazgató célja egyértelmű volt: meg akarta örökíteni az esetleges fenyegetéseket és megvesztegetési kísérleteket, hogy a jövőben bizonyítékokkal rendelkezzen az elhangzottakról.
A hangfelvételen hallható, amint Kun Tamás a saját számítógépét kéri az intézményvezetőtől, aki kedélyesen megnyugtatta őt. Mondván, semmi akadálya a kérés teljesítésének, azonban másnap kellene visszamennie, hiszen a készülék egy elzárt szekrényben van. A beszélgetés során Kun Tamás egyre hangosabban és határozottabban követelte a gépet, a vita végére aztán éles dörrenés tett pontot.
A feszültségtől terhes csendben egy rövid, de meghatározó párbeszéd bontakozott ki a jelenlévő, zsebében diktafont szorongató fiatal tanár és Kun Tamás között. A tanár kétségbeesetten könyörgött, hogy ne bántsa őt, mire Kun, bár megígérte, hogy megkíméli az életét, követelte tőle a kulcsokat. Ez a kétségbeesett huzavona néhány percen belül tragikus véget ért: két lövés hallatszott, és a gondnok is végezni kényszerült a tanárral. A hangfelvétel alapján egyértelművé vált, hogy Kun és Deme a folyosóra léptek, majd elindultak az iskolában található kamerák felvételeit rögzítő szerver felé.
Rövid időn belül egy újabb lövés zaja hallatszott. A láthatóan izgalomtól fűtött Kun Tamás véletlenül megsebezte magát a pisztollyal, a bal karján. Ezt követően mindannyian együtt siettek a szerverszobába, ahol eltulajdonították a problémás szervert. A biztonsági őr ekkor vállalta, hogy ott marad az iskolában, és a kiérkező rendőröknek egy mesét mond el egy titokzatos csuklyás férfiról. Deme pedig távozott az iskolából, és gondosan eltüntette a szervert.
Bár számos tervet szőttek és hihető történeteket próbáltak kitalálni, a lefoglalt hangfelvétel megcáfolhatatlan bizonyítékokkal szolgált. Mindketten őrizetbe kerültek, később pedig letartóztatták őket. Érdekes módon, még abban a helyzetben sem vallottak be mindent, amikor a nyomozók felfedték előttük, hogy a rémtettük időpontjában működő diktafon minden egyes szót és zajt megörökített.
A csepeli kettős gyilkosság ügyében végül 2013 áprilisában hozták meg a jogerős döntést a Fővárosi Ítélőtáblán. Kun Tamást emberölés és lőfegyverrel való visszaélés vádjával életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, amelynek keretében legkorábban negyven év elteltével kérheti a szabadlábra helyezését. Deme Gábor, aki a kétrendbeli emberölés bűnsegédje volt, emellett sikkasztás és magánokirat-hamisítás miatt szintén életfogytiglant kapott, de ő legkorábban harminckét év múlva szabadulhat.