Diplomáciai botrány az Egyesült Államokban: egy mesterséges intelligencia állította magáról, hogy ő az amerikai külügyminiszter.


A mesterséges intelligencia által generált hang- és szöveges üzenetekkel kísérelték meg megtéveszteni az Egyesült Államok külügyi vezetőit.

Egy rendkívül ügyes csaló, aki magát Marco Rubio amerikai külügyminiszternek kiadta, legalább öt magas rangú tisztviselőt próbált meg átverni mesterséges intelligencia által generált hang- és szöveges üzenetek segítségével. Ezt egy, a Washington Post által megszerzett külügyminisztériumi táviratból tudhattuk meg. Az átverés célpontjai között három külügyminiszter, egy állam kormányzója, valamint egy kongresszusi képviselő is megtalálható volt. Az elkövető a Signal alkalmazáson keresztül igyekezett kapcsolatot létesíteni az áldozatokkal, ahol a [email protected] e-mail címet használta, és a gyanútlan célpontoknak hívásokat, hangüzeneteket, valamint sms-eket küldött.

A szövetségi hatóságok még nem tudják, ki áll a rendkívül kifinomult, de technikailag nem különösebben bonyolult csalás mögött, de a külügyminisztérium szerint az akció célja egyértelműen az volt, hogy bizalmas információhoz vagy belső hozzáférésekhez jusson az imposztor. A minisztérium arra utasította a diplomatákat, hogy minden hasonló próbálkozást azonnal jelentsenek, mivel a manipulációs kísérlet komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet.

Ez a technika nem éppen friss találmány: már májusban is történt egy hasonló incidens, amikor valaki sikeresen feltörte Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnökének telefonját, és az ő nevében kezdett el szenátorokat és üzletembereket hívogatni. Ezt követően a Fehér Ház és az FBI is nyomozásba kezdett az ügy tisztázása érdekében.

Egy amerikai törvényszéki technikai szakértő állítása szerint egy ilyen típusú művelet végrehajtásához csupán egy rövid, 15-20 másodperces hangfelvétel elegendő a célponttól, például egy nyilvános beszéd részletéből. Ezt követően feltölthető egy deepfake hanggeneráló platformra, ahol csupán annyit kell tenni, hogy bejelölik, miszerint "rendelkeznek az illető engedélyével". Ezt követően bármilyen kívánt szöveget generálhatnak, amely az eredeti hangzásban kísértetiesen hasonlít. A létrejött felvételt érdemes hangposta formájában továbbítani, hiszen így elkerülhető, hogy kiderüljön, a vonal másik végén valójában senki sincs.

Bár az Egyesült Államok szabályozása elvileg megtiltja a végponttól végpontig titkosított alkalmazások, mint például a Signal, hivatalos használatát, a valóságban számos tisztviselő mégis folyamodik ezekhez az eszközökhöz informális kommunikáció során, éppen a biztonságos adatátvitel előnyei miatt. Ez azonban, ahogy most is nyilvánvalóvá vált, komoly sebezhetőséget jelent, különösen, ha az AI-technológia ilyen könnyedén kihasználhatóvá válik.

A külügyminisztérium bejelentette, hogy alapos nyomozás veszi kezdetét, és új irányelvek kidolgozásán dolgoznak az ilyen jellegű visszaélések elkerülésére. Az esemény egyre inkább rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia nem csupán lehetőségeket rejt magában, hanem komoly kihívásokat is jelent a diplomáciai színtéren.

Related posts