Donald Trump lelkes tapssal üdvözli a helyzetet, miközben a Wall Street mélyrepülésbe kezd, és a forint olyan mélységekbe süllyed, amelyeket hosszú ideje nem tapasztaltunk.


Közösségi médiafelületén osztotta meg véleményét a napi eseményekkel kapcsolatban - a tőzsde drámai zuhanása, a gazdasági instabilitás sok területen, valamint a részvények és az olajárak mélyrepülése Trump által bevezetett importvámok következtében - azonban ő úgy véli, hogy az Egyesült Államok gazdasága valójában stabil helyzetben van. Szerinte nincs infláció, az olajárak és a kamatok csökkennek, és az élelmiszerárak sem mutatnak kedvezőtlen tendenciát. Ráadásul Amerika dollármilliárdokat profitál a kivetett vámok révén.

Donald Trump X-oldalán osztott meg néhány észrevételt a vámok óta bevezetett változásokról, amelyeket ő mindenképpen pozitívnak ítél meg, lévén, hogy szerinte az árak csökkennek, infláció nincs, az Egyesült Államok pedig dollármilliárdokat keres a bevezetett importvámoknak köszönhetően.

Az olajárak folyamatosan csökkentek, a kamatlábak is lefelé tendálnak – a lassan reagáló Fed-nek lassan ideje lenne lépéseket tennie a kamatok mérséklésére! Az élelmiszerárak is csökkennek, és úgy tűnik, hogy az inflációval kapcsolatos aggodalmak eltűnnek. Eközben az Egyesült Államok, amely hosszú ideje küzd a gazdasági kihívásokkal, hetente dollármilliárdokat keres a már érvényes vámokkal visszaélő országokkal folytatott kereskedelem révén.

- jelentette ki az Egyesült Államok elnöke.

"Mindezek ellenére, hogy Kína, a legnagyobb visszaélő, akinek piacai éppen összeomlás szélén állnak, most mégis 34%-kal emelte meg a vámokat a már régóta nevetségesen magas tarifákon felül" - tette hozzá. Rámutatott, hogy a visszaélő országoknak figyelmeztetést fog küldeni, hogy ne csökkentsenek, mivel évtizedeken át "bőven profitáltak, kihasználva a jó öreg Amerikát". Ebből kifolyólag a múltbeli vezetőket bírálta, amiért ezt eltűrték és nem tettek ellene.

A vámok bevezetése drámai hatással volt a részvénypiacokra, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem globálisan is. Trump döntése olyan hullámokat keltett, hogy az európai és ázsiai tőzsdéken is jelentős mínuszokkal kellett szembenézni. Különösen a magyar piacok, a forint és az OTP részvények szenvedtek el komoly veszteségeket, bár azóta már némi korrekció történt. Nagy Márton is reagált a helyzetre, és összehívta a válságstábot, hogy értékeljék a kialakult állapotokat.

Hétfő reggel 9 óra előtt a forint mélyrepülésbe kezdett, és 408,3 körüli szintre süllyedt az euróval szemben, ami kéthavi mélypontnak számít. A nap folyamán azonban enyhe erősödésnek indult. A Budapesti Értéktőzsde nyitását követően 10,3 százalékos veszteséget könyvelhetett el, míg az OTP részvényei több mint 15 százalékkal estek, de délutánra a veszteség csökkent, és körülbelül 2 százalékos mínuszban stabilizálódott. Ezen kívül a vezető európai részvényindexek is jelentős veszteségeket mutattak, amelyekre már régóta nem volt példa.

Az elmúlt több mint 70 évben nem volt ennyire rossz nyitánya a tőzsdének, mint amilyet Donald Trump vámtarifái okoztak. A szakértők szerint bármennyire is erős gazdaságot és tőzsdét örökölt Trump, az intézkedései simán recesszióba taszíthatják az amerikai gazdaságot. Érdekesség, hogy az elnök tavaly októberben még azzal kampányolt, hogy ha Kamala Harris nyer, akkor az recessziót okozhat az Egyesült Államokban.

Related posts