Az Erasmus-program körüli kormányzati változtatások nem elegendőek, hiszen továbbra is fennáll az alapítványi egyetemek kizárása.
Az Európai Bizottság továbbra is érvényben tartja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos szankciókat.
Az Európai Bizottság (EB) hétfőn bejelentette, hogy a kormány december elején benyújtott módosítása nem felel meg az elvárásoknak a kuratóriumok összetételét illetően, amelyeket az alapítványosított egyetemeknél alkalmaznak.
A kormány által javasolt módosításokról már részletesen beszámoltunk korábban itt:
Az EB a közleményében felidézte, hogy az uniós tagállamok vezetőiből álló Tanács az EB javaslatára 2022 decemberében döntött úgy, hogy felfüggeszti a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek azt is, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak (KEKVA), és az általuk fenntartott szerveknek. Ez azt jelentette, hogy a "modellváltott" egyetemeket kizárták az uniós Erasmus- és Horizont-programokból is, ugyanis a KEKVA-k és a hozzájuk tartozó szervek nem köthetnek új szerződéseket sem az uniós forrásokra.
Az Európai Bizottság közleménye szerint december 2-án érkezett hivatalos értesítés a magyar kormánytól, amely részletezi, miként kívánják módosítani a KEKVA-k szabályozását az uniós kifogások figyelembevételével. Ezzel egy időben a kormány azt is kérte, hogy a Tanács vonja vissza a felfüggesztésről hozott döntését.
Az Európai Bizottság végül arra a következtetésre jutott, hogy a magyar kormány által benyújtott módosítások nem elegendőek ahhoz, hogy a KEKVA-kat övező aggályokat megszüntessék, különösen a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségével kapcsolatos kérdések tekintetében.
Az EB ezért úgy határozott, hogy a KEKVA-val kapcsolatos szankciók érvényben maradnak.
Kiemelték, hogy a Bizottság világosan meghatározta azokat a módosításokat, amelyek elengedhetetlenek a helyzet hatékony kezeléséhez.
A közlemény alapján a kohéziós alapok egy részét érintő tanácsi intézkedés továbbra is hatályban marad, mivel a kormány nem nyújtott be jogorvoslati lehetőséget ezzel kapcsolatban. Más szóval, a jogállami aggályokat nem sikerült megszüntetni.
A hírek szerint Magyarország számára mindig fennáll a lehetőség, hogy változtatásokat eszközöljön a problémás jogszabályokon. Emellett megjegyezték, hogy a magyar helyreállítási terv számos "szuper-mérföldkövet" tartalmaz, és ezeknek a teljesítése elengedhetetlen ahhoz, hogy a kifizetési kérelmeket teljesíthessék. Ennek következtében Magyarország továbbra sem férhet hozzá az uniós források egy részéhez.