Sajnos értesülnünk kell arról, hogy elhunyt Mécs Károly, a magyar közélet és kultúra kiemelkedő alakja. Élete során számos területen hagyott nyomot, és öröksége sokak számára inspirációt jelentett. Emléke mindig velünk marad, és munkássága tovább él a jöv


Életének kilencvenedik évében távozott az élők sorából Mécs Károly, a Kossuth-nagydíjas és Jászai Mari-díjas színművész, aki a nemzet művésze cím birtokosa, valamint érdemes és kiváló művészként ismeretes. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjaként elért eredményei és művészete mély nyomot hagytak a kulturális életben. Családja képviselője csütörtökön osztotta meg a hírt az MTI-vel.

A közlemény szerint Mécs Károly méltósággal, hosszan tartó súlyos betegség következtében távozott az élők sorából.

Mécs Károly 1961-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, de már korábban fellépett a Nemzeti Színházban és a Petőfi Színházban. 1961-től Szegeden, majd 1963-tól a Thália Színházban, illetve az Arizona Színházban játszott. 1993-ban a Művész Színház társulatához szerződött, 1996-tól a Thália Társaság tagja volt.

Színes színházi pályafutása során német és francia nyelven is színpadra lépett. A Deutsche Bühne Ungarnban rengeteg emlékezetes főszerepet formált meg, és több német nyelvű filmben is szerepelt. Ezen kívül egy teljes évadon át Bécsben is elvarázsolta a közönséget egy kiemelkedő főszerepben.

Elegánsan formálta meg a klasszikus és modern darabok, tragédiák és színművek hős-, illetve szerelmes karaktereit. Volt a filmvásznon többek között szenvedélyes Rómeó, semmirekellő, de bájos svihák, mint Noszty Feri, fess és nemzetéért lángoló hazafi mint Baradlay Richárd A kőszívű ember fiaiban, huszártiszt Sára Sándor 80 huszár című filmjében. Emlékezetes filmes munkája volt a Két emelet boldogság, az Esős vasárnap, az Élve vagy halva, az Októberi vasárnap, a Vámmentes házasság és A játékos.

Emlékezetes alakításokat nyújtott a színpadon: Shaw Candidájában Marchbanks szerepében, Illyés Gyula Fáklyaláng című művében pedig Görgeyként brillírozott. Milton Elveszett paradicsomában a Sátán megformálása is a tehetségét dicséri. Tolsztoj Háború és béke című epikus regényében a narrátor szerepébe bújt, míg Sastre A szájkosár című darabjában Roch felügyelőt keltette életre.

Rendezői pályafutása során 2003-ban Tóth-Máté Miklós alkotásait állította színpadra, kezdve a Rodostóval, amelyet követett A zsoltáros és a zsoldos című mű.

Mécs Károly pályafutása során számos elismerést és kitüntetést kapott. 1970-ben a Jászai Mari-díjjal ismerték el tehetségét, majd 1977-ben érdemes művész címet nyert el. A Kazinczy-díjat 1995-ben, míg a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét 1996-ban vehette át. 2002-ben pedig a kiváló művész címét is elnyerte, ezzel is bizonyítva művészi munkásságának jelentőségét.

A színművészt 2021-ben a Kossuth-nagydíjjal tüntették ki, elismerve ezzel Magyarország számára rendkívül értékes és példamutató művészi pályafutását. Színpadi teljesítményei nemcsak a színházi szakma elismerését vívták ki, hanem a közönség szívét is meghódították. Művészetének egyik csúcspontja a szépirodalmi klassikusaink filmes adaptációiban nyújtott felejthetetlen alakítása, mely generációk számára jelentett meghatározó élményt. Ugyanebben az évben a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíját is megkapta, így méltán állíthatjuk, hogy pályafutása nem csupán kiemelkedő, hanem maradandó hatással bír a kulturális életünkre is.

Related posts