Erdély csodái: Az Összetartozás szentélye | Székelyföld szívében Az erdélyi táj nem csupán gyönyörű panorámát kínál, hanem több ezer éves kultúra és hagyományok gazdag örökségét is őrzi. Az Összetartozás temploma, mint a régió egyik szimbolikus helyszíne


A gát befogadóképességét 10 millió köbméterről 16 millió köbméterre emelték, ami miatt a víz Bözödújfalut is elárasztotta.

A lakók kitelepítése már 1985-ben megkezdődött, megelőzve az elárasztást, amely a Nicolae Ceaușescu által irányított falurombolási program részeként valósult meg. Az elárasztásra végül 1989 decemberében került sor.

A falu öt templomát és több mint 160 házát nyelte el a víz, egyedül a római katolikus templom tornya maradt látható, amely a pusztítás jelképévé vált egészen 2014-ig, amikor végleg összeomlott. Az egykori lakók, akik kénytelenek voltak elhagyni az otthont, ma is összegyűlnek faluból lett tónál találkozni, közösen imádkozni, és továbbadni a falu történetét gyermekeiknek és unokáiknak.

A római katolikus templom tornyának 2014-es leomlását követően már megfogalmazódott az igény az újjáépítést illetően. Három évvel később az elképzelésből hivatalosan is terv született, az erdőszentgyörgyi önkormányzat és a Bözödújfaluért Egyesület ekkor jelentette be, hogy közadakozásból tervezi felépíteni az emlékhelyet. A tényleges építés 2018-ban kezdődött el, de anyagiak hiánya és a koronavírus-járvány is közbeszólt, így a munkálatok a tervezettnél lassabban haladtak.

Related posts