Az EU-tagállamok csapatainak állomásoztatása Grönlandon egy izgalmas lehetőséget kínál, amely nemcsak a katonai együttműködést erősítheti, hanem a régió biztonságát is növelheti. Grönland lenyűgöző természeti környezete és stratégiai elhelyezkedése ideáli

Erről Robert Brieger, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke beszélt egy interjúban, hozzátéve, reméli, hogy az Egyesült Államok tiszteletben tartja a határok sérthetetlenségéről szóló elvet.
Az Európai Unió Katonai Bizottságának vezetője, Robert Brieger, a Welt am Sonntag című német lapnak adott interjújában arról beszélt, hogy célszerű lenne az amerikai katonai egységek mellett EU-tagországok csapatait is Grönlandra telepíteni. Brieger véleménye szerint ez a lépés erősítené az unió katonai jelenlétét a térségben.
"Úgy gondolom, teljesen érthető lenne, ha nemcsak az Egyesült Államok lenne jelen csapatokkal Grönlandon, hanem megfontolnánk az uniós tagországok katonáinak az állomásoztatását is a szigetenv - jelentette ki Brieger, hozzátéve: egy ilyen lépést - amely szerinte hozzájárulna a térség stabilitásához is - politikai döntésnek kell megelőznie.
Brieger kiemelte, hogy noha Grönland Dánia tengerentúli területeként nem tagja az Európai Uniónak,
az európaiaknak, miként Washingtonnak, érdeke fűződik a szigethez, tekintettel a stratégiai elhelyezkedésére - beleértve a nemzetközi kereskedelem egyik fontos útvonalát is - és az ott található fontos nyersanyagokra.
"Az éghajlatváltozás következtében olvadó jégsapkák következményeként feszültségek alakulhatnak ki Oroszország és esetleg Kína között is" - emelte ki.
Brieger megjegyezte,
Bízik benne, hogy az Egyesült Államok, mint az ENSZ egyik tagállama, megőrzi a határok sérthetetlenségére vonatkozó elvet, amelyet a világszervezet alapító okiratában is rögzítettek.
"Ez hidegzuhany" - Európai tisztviselők szerint Donald Trump agresszív és konfrontatív volt, amikor a dán miniszterelnökkel beszélt
A katonai bizottság az Európai Tanács legmagasabb szintű katonai szerve, ám tevékenysége csupán konzultatív jellegű, mivel az Európai Uniónak nincs saját hadserege.
Pénteken Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter azt közölte, a sziget ügyében telefonon egyeztetett nemrég kinevezett amerikai kollégájával, Marco Rubióval, és konstruktívnak nevezte a megbeszélést.
Már Európa is célkeresztben van, Donald Trump szavai megdöbbenést keltettekA békepárti Donald Trump nem zárja ki, hogy katonai erővel foglalja el Grönlandot és a Panama-csatornát