Íme egy egyedi változata a megadott szövegnek: "Terhesség alatt biztonságosan alkalmazható gyógyszerek - Házipatika" Ha szeretnél további információkat vagy részleteket, szívesen segítek!


A terhesség alatt is felléphetnek olyan megbetegedések és panaszok a nőknél, amelyeket más esetben gyógyszerrel kezelnénk. Csakhogy ebben a kilenc hónapban mind az anyai, mind a magzati egészség megőrzésére nagy figyelmet kell fordítani. Márpedig egyes gyógyszerek károsíthatják az anyaméhben fejlődő magzatot. Vannak készítmények, amelyek átjutnak a méhlepényen, ezáltal közvetlen hatást fejthetnek ki a magzatra, míg más hatóanyagok közvetetten, a méhlepény véráramlásának csökkentésén keresztül okozhatnak bajt. Általánosságban elmondható, hogy a legnagyobb kockázattal az első trimeszter során kell számolni - persze az elővigyázatosság ettől függetlenül a terhesség teljes időtartama alatt nagyon lényeges.

Érdemes hangsúlyozni, hogy e kérdésben nincs minden esetre egyetemlegesen érvényes válasz. Vannak helyzetek, amikor a gyógyszerszedés elhagyása vagy kerülése jócskán nagyobb veszélyt hordoz magában, mint a gyógyszer. A legfontosabb, hogy mielőtt új gyógyszert venne be a várandós nő, feltétlenül egyeztessen szülész-nőgyógyászával, háziorvosával vagy gyógyszerésszel. A vényköteles gyógyszerek felírása természetesen eleve a kismama állapotát figyelembe véve kell, hogy történjen, de nem vényköteles szerek vásárlása, bevétele előtt is mindenképpen javasolt kikérni szakember véleményét. A gyógyszerekhez mellékelt betegtájékoztató vonatkozó pontja ugyancsak segít tisztázni az adott készítmény várandósság, illetve az egyes trimeszterek alatti alkalmazhatóságának kérdését.

Szintén egyéni mérlegelést igényel, ha egy nő krónikus betegen, például asztmásan vagy cukorbetegen vállal gyermeket. Krónikus betegséggel élve már a gyermektervezés idején célszerű megkérdezni az orvost a gyógyszerváltás szükségességéről.

A terhesség alatt jelentkező akut panaszok kezelésében a paracetamol kiemelkedő választás lehet fájdalom- és lázcsillapító hatása miatt, ahogyan azt a melbourne-i The Royal Women's Hospital tájékoztatójában is említik. Más, nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az acetilszalicilsav, ibuprofén vagy naproxen, kockázatosak lehetnek, különösen a várandósság harmadik trimeszterében. Allergiás reakciók esetén az antihisztaminok általában biztonságosnak számítanak, míg a terhesség alatt gyakran előforduló reflux kezelésére étrendi módosítások mellett a savközömbösítők nyújthatnak megoldást. A székrekedés és aranyér megelőzésére fontos a megfelelő rost- és folyadékbevitel, de ha szükséges, hashajtók, székletlágyítók és aranyérkenőcsök is általában biztonságosan alkalmazhatók.

A brit teratológiai információs szolgálat (UKTIS) és az NHS (Egészségügyi Szolgálat) közösen üzemeltet egy Bumps nevű adatbázist, amely tájékoztatást nyújt a gyógyszerhatóanyagok várandósság alatt történő használatáról. Az adatbázis segítségével könnyedén kereshetünk a különböző gyógyszerek között, hogy megtudjuk, melyek alkalmazhatók biztonságosan a terhesség ideje alatt. Fontos megjegyezni, hogy az oldal csak angol nyelven érhető el.

Related posts