Ezek a világ leglenyűgözőbb tere, amelyekre érdemes legalább egyszer rálépned az élet során.

A szépség fogalma mindig is szubjektív volt, hiszen mindenkinek saját ízlése és preferenciái vannak. Ennek ellenére összegyűjtöttük a világ legelbűvölőbb tereit, és bejártuk a legpompásabbakat, kezdve a brüsszeli Grand Place varázsától egészen a vatikáni Szent Péter tér grandiózus látványáig. Te voltál már valamelyikükön?
A világ leglenyűgözőbb terei között található a Palota tér Szentpéterváron, amely a Téli palota közvetlen szomszédságában helyezkedik el. Ez a tér nem csupán egy gyönyörű helyszín, hanem a történelem egy darabját is magán viseli, hiszen az orosz cárok hivatalos rezidenciájaként szolgáló palota után kapta a nevét. Az orosz nyelvben Dvortsovaya Ploshchad néven ismert tér a XIX. század elején nyerte el ma is látható, impozáns formáját. I. Sándor cár megbízásából Carlo Rossi építész álmodta meg az íj alakú, empire-stílusú terveket, amelyek a Napóleon felett aratott 1812-1814-es győzelmek emlékére készültek. A tér nemcsak a történelmi jelentősége miatt figyelemre méltó, hanem lenyűgöző szépsége miatt is, amely minden látogató szívét rabul ejti.
A barokk stílusú Téli palota impozáns épülete körül neoklasszikus formák sorakoznak. A keleti oldalon a Gárdahadtest-parancsnokság épülete emelkedik, míg a tér közepén a vörös gránitoszlop, amelyet Auguste de Montferrand tervezett, a Sándor-oszlop néven ismert. Ez a tér számos jelentős történelmi esemény színhelyéül szolgált, különösen az 1917-es októberi forradalom idején. Szentpétervár történelmi központjaként a tér ma az UNESCO Világörökség része, megőrizve a múlt gazdag örökségét.
Havanna óvárosának négy jelentős teréből a Plaza de la Catedral kiemelkedik barokk építészeti szépségével, amely a XVIII. században született meg. A tér nevét a város ikonikus székesegyházáról, a San Cristóbal de La Habana katedrálisról kapta. A terület egykor mocsaras vidék volt, de lecsapolása után haditengerészeti kikötőként kezdte meg új életét. A katedrális 1727-ben épült, és azóta környezetét elegáns koloniális stílusú paloták és impozáns kúriák alakítják, amelyek együtt varázsolják el a látogatókat.
A téren található a Museo del Arte Colonial (Gyarmati Művészet Múzeuma) épülete, valamint több hangulatos étterem, kávézó. A Plaza egyik palotája az 1741-ben épült Palacio del Conde Lombillo, amely előtt Antonio Gades flamenco táncos szobra látható. A tér Havanna óvárosaként ma UNESCO Világörökségi helyszín.
Az 1598 és 1629 között kialakított Naqhs-e Jahan, más néven Shah vagy Imam tér, egy lenyűgöző, történelmi jelentőségű helyszín, amely 160 méter széles és 560 méter hosszú. A tér körüli épületek a szafavida kor csodáit idézik: a déli oldalon emelkedik a káprázatos, kék csempével díszített Shah mecset, míg a nyugati oldalon található az Ali Qapu palota, ahonnan a sah a hagyományos Chowgan, azaz lovaspóló mérkőzéseit figyelte. E tér eredetileg lovaspóló pályának készült, így a sportág iránti tisztelet és a perzsa kultúra gazdagsága egyaránt megjelenik ennek a csodás helynek a történetében.
A palota ellenében, a tér keleti részén emelkedik a sárga mozaikokkal díszített, impozáns Sheikh Lotfollah mecset, míg az északi oldalon a Nagy Bazárhoz vezető Qeysarie-kapu vonzza a tekinteteket. Ez a zárt tér ma nemcsak a fent említett építmények otthona, hanem kézműves boltok is helyet adnak, ahol a látogatók a hagyományos iszfaháni művészet remekeire tehetnek szert. A tér jelenleg UNESCO Világörökségi helyszínként is ismert, ami tovább növeli varázsát és jelentőségét.
A franciául Grand Place-nek, hollandul Grote Markt-nak nevezett tér - ahogy nevéből is látszik - egykor piactérként, a város kereskedelmi központjaként funkcionált. A teret a XI. században egy mocsár lecsapolásával alakították ki. Legfontosabb épülete az 1402-1455 között épült gótikus stílusú Városháza, melyet a céhek XV-XVII. század között emelt, különféle stílusú épületei vesznek körbe, mint a Broodhuis (franciául: Maison du Roi), a kenyérsütők céhének épülete, amely ma a Brüsszeli Városi Múzeum.
1568-ban, a németalföldi szabadságharc hajnalán, a téren végeztek ki két nemes urat, Lamoraal van Egmontot és Filips van Montmorencyt, akik II. Fülöp spanyol király uralma ellen lázadtak. Beethoven az előbbi emlékére komponálta az Egmont-nyitányt, amely 1956-ban a magyar forradalom ikonjává vált. A Grand Place, ez a lenyűgöző tér, 1998 óta az UNESCO Világörökség része, megőrizve történelmi jelentőségét és szépségét.
A cseh nyelvben Staroměstské náměstí néven ismert történelmi tér Prága óvárosának szívében helyezkedik el. Ez a varázslatos hely különböző építészeti stílusok lenyűgöző keverékét kínálja, közöttük kiemelkedik a Týn előtti gótikus Miasszonyunk-templom, mely a XIV. század óta e városrész lelki központja. A templom impozáns tornyai, amelyek 80 méter magasra nyúlnak, messziről is észlelhetők, és a tér sziluettjének meghatározó elemei. A tér másik ékköve a barokk Szent Miklós-templom, amely szintén a látogatók figyelmének középpontjába kerül.
Szintén a téren található a híres prágai Orloj, egy középkori eredetű csillagászati óra, amely a régi városházán látható. Az órát először 1410-ben szerelték fel, így ez a világ harmadik legrégebbi, és a legrégebbi még ma is működő csillagászati órája. A tér közepén Husz János reformátor szobra áll, akit hite miatt máglyahalálra ítéltek a konstanzi zsinaton 1415-ben. Karácsonykor és húsvétkor itt épül fel Prága ünnepi piaca. A tér Prága történelmi központjaként ma UNESCO Világörökségi helyszín.
A Lima történelmi központjában található főteret - mely a város születésének helye is volt 1535. január 18-án a konkvisztádor Francisco Pizarro által - olyan épületek veszik körül, mint a perui kormánypalota, a limai székesegyház, a Sagrario-templom, a limai érseki palota, a limai városi palota és a Palacio de la Unión.
A gyarmati korszakban a tér piacként, bikaviadalok helyszíneként szolgált, és itt állt a városi akasztófa is. 1622-ben készült el a limai székesegyház, amely ma is itt áll. 1821-ben José de San Martín ezen a téren kiáltotta ki Peru függetlenségét. A tér további jellegzetes épületei azonban csak a XX. században készültek el: 1922-ben a limai érseki palota. 1938-ban a kormánypalota, 1944-ben pedig a városi palota. A főtér 1991 óta Lima történelmi központjaként az UNESCO Világörökségének része.
Az egykori Hanza-város, Bréma, szívében található a híres Marktplatz, amely már a VIII. századtól kezdve a kereskedelem központjaként szolgált. Bár ma már nem a hagyományos értelemben vett piactérként funkcionál, a karácsonyi vásár és a Freimarkt Vásár alkalmával újra életre kel. A Marktplatz körüli épületek lenyűgöző összhangja pedig Németország egyik legszebb látványosságának számít.
Itt található a lenyűgöző Városháza, amely 1405 és 1410 között épült, valamint a híres Roland-oszlop, melyet 1404-ben állítottak fel. Ez az oszlop Nagy Károly nádorát, az első szent római császárt idézi meg. A tér ezen szegmense 2004 óta az UNESCO Világörökségi helyszíneinek büszke tagja. Továbbá, a közelben található az 1041-ben felépített brémai katedrális, valamint a Városházával szemben álló Schütting, amely 1537-1538 között készült el. Eredetileg céhházként szolgált, de 1849 óta Bréma Kereskedelmi Kamarájának impozáns épületeként funkcionál.
A lenyűgöző Registan tér a Timurida Birodalom Szamarkandjának szíve volt. Neve perzsául homokos helyet, sivatagot jelent; a teret ugyanis egykor homok borította. Itt gyűltek össze az emberek, hogy meghallgassák a királyi kiáltványokat, de nyilvános kivégzések helyszíne is volt egyben. A teret ma három gyönyörű medresze, vagyis vallási iskola öleli körbe.
Az Ulugh Beg medresze (1417-1420) kétségtelenül a tér legelső ékköve, amelyet Timur Lenk unokája, Ulugh Beg álmodott meg. Itt nem csupán az uralkodás titkait tanulmányozták, hanem a matematikai és csillagászati tudományok is kiemelt szerepet kaptak. A XV. században ez a medresze a muzulmán kelet egyik legkiválóbb papi egyetemévé vált. A középpontban található Tilya-Kori medresze (1646-1660) az utolsóként emelt épület, amely nemcsak az iskola funkcióját látta el, hanem a nagymecset szerepét is magára öltötte, így a közösség spirituális életének középpontjává vált. A tér jobb oldalán a Sher-Dor medresze (1619-1636) emelkedik, amely szintén a tér impozáns látképéhez hozzájárul. Szamarkand óvárosa, mint a kultúrák találkozási pontja, ma már az UNESCO Világörökség részeként őrzi e páratlan történelmi és kulturális örökséget.
A vatikáni Szent Péter-bazilika előtt elterülő, impozáns dór oszlopsorokkal övezett ovális Szent Péter-tér a világ egyik legismertebb és leglátogatottabb helyszíne. Mint a katolicizmus szívében található tér, a Vatikán főterét Gianlorenzo Bernini álmodta meg 1656 és 1667 között, VII. Sándor pápa megbízásából. A teret körülvevő, négy sorba rendezett 284 oszlopból álló, 16 méter magas oszlopsor különlegessége, hogy tetején 140 darab, több mint három méter magas szobor díszíti, amelyek a tér monumentális szépségét még inkább fokozzák.
A Szent Péter tér középpontjában 1586 óta az impozáns vatikáni obeliszk áll, melynek gyökerei Egyiptomba nyúlnak vissza. A tér látképét két elegáns gránit szökőkút gazdagítja: az egyik, amelyet Carlo Maderno tervezett 1613-ban, míg a másik Gianlorenzo Bernini keze alól került ki 1675-ben, tökéletes harmóniában a környezettel. Érdekes módon, a Lateráni Szerződés értelmében a Szent Péter tér területe az olasz rendőrség hatáskörébe tartozik, noha a Vatikán állam részeként funkcionál. A tér 1984 óta az UNESCO Világörökségi helyszíneket gazdagítja, ezzel is hangsúlyozva kulturális és történelmi jelentőségét.
A Mexikóvárostól keletre fekvő Pátzcuaro zöld pázsittal és fákkal beültetett terét - melyet egész Amerika egyik legszebbjeként tartanak számon - a gyarmati korszakból, a XVII. századból származó épületek veszik körül: a Huitziméngari palota, vagy Gertrudis Bocanegra háza, míg a tér közepén a Don Vasco de Quiroga-kút helyezkedik el.
A "Plaza Grande", Mexikó legnagyobb tere, a Zócalo után következik a ranglistán, és érdekesség, hogy itt templom nem található. A tér körüli épületek ma éttermekkel és kávézókkal vannak tele, de a város szívében emelkedik a Palacio Municipal, azaz a városháza impozáns tömbje is. Az árkádok alatt színes ételstandok, ékszerüzletek és népművészeti boltocskák vonzzák a vásárlókat, akik igazi mexikói élményekkel gazdagodhatnak. A hely varázsa különösen hétvégén érhető tetten, amikor zenekarok és utcai művészek töltik meg a teret élettel és zenével, így egyedülálló atmoszférát teremtve a látogatók számára.