Ezek a helyek, ahol a kutyáitokkal a leggyakrabban kalandoztok.


Elérkeztünk a 2024-es Magyar Kutyás Körkép utolsó összefoglalójához, amely izgalmas betekintést nyújt a kutyatartás világába. A statisztikákból megtudhatjuk, hány kutya vett részt különböző iskolákban, milyen nélkülözhetetlen eszközöket tartanak fontosnak a gazdik, és felfedezhetjük, mely helyszínek váltak a kutyával közös kalandok kedvelt célpontjaivá.

A kutyatartásról készült körképhez benyújtott kérdőívet összesen 2417 kutyatulajdonos töltötte ki. A válaszok elemzése során számos érdekes hazai tendenciára derült fény. Korábbi kutatásaink alapján megállapítható, hogy a legtöbben az interneten keresnek információt a kutyavásárlás előtt, viszont aggasztó tény, hogy sokan nem megfelelően gondozzák kedvenceiket. Például a válaszadók között több száz kutya sosem jut el sétálni! Az alábbiakban a kutyák képzésére, ápolására és a közös programok jellegére vonatkozó kérdéseket fogunk alaposabban megvizsgálni, hogy kiderüljön, hová járnak leggyakrabban a kutyások a kedvenceikkel.

A válaszadóink négylábú barátainak közel fele nem részesült kutyaiskolai képzésben. Néhány kutyafajtánál nem ajánlják a kutyaiskola látogatását, főleg a fajtára jellemző erős ösztönök miatt, azonban a legtöbb esetben elengedhetetlen, hogy a kutyák szervezett keretek között, megfelelő módszerekkel tanulják meg az alapvető viselkedési normákat. Ez nemcsak a kutyák, hanem a gazdik számára is hasznos. Éppen ezért hangsúlyozzuk fajtaleírásainkban, hogy bizonyos fajták nem valódi első gazdáknak. Senki sem születik automatikusan kutyatartónak, a kutyákkal való bánásmódot meg kell tanulni, és ezt úgy kell tenni, hogy az mindkét fél számára megfelelő és élvezetes legyen. Egy kutyaiskola látogatása nem csupán nagyszerű közös élmény, hanem a stabil alapok megteremtése is hozzájárul a harmonikus együttéléshez.

A nemleges válaszadóink egy része nem csoportos foglalkozásokon vett részt, ami arra utal, hogy valószínűleg az egyéni tréninget választották. Ez a megoldás remek lehetőség, ha szeretnéd, hogy egy szakember segítse kutyád nevelését, vagy ha az együttélés során felmerülő problémák megoldásában kérnél támogatást. Mikor érdemes szakemberhez fordulni? Az egyik leggyakoribb probléma, amivel találkozhatunk, a szeparációs szorongás, de a megfelelő szocializáció hiánya vagy valamilyen trauma által kiváltott viselkedésváltozás esetén is elengedhetetlen lehet a szakszerű segítség.

A kérdésre, hogy hová viszik rendszeresen kutyájukat, a válaszadók többsége a kutyakozmetikust említette. Szinte ugyanennyien látogatnak el kutyafuttatókra is. A kitöltők körülbelül 20 százaléka aktívan részt vesz valamilyen kutyás sportágban a hűséges társával, míg néhányan még kutyauszodába is eljárnak, hogy négylábú barátjuk felfrissüljön.

A válaszadók körében megfigyelhető, hogy egyharmaduk a felsorolt lehetőségek közül egyet sem választott. Ennek oka valószínűleg az, hogy többségük kertes házban él, ahol tapasztalataink szerint kevésbé érzik szükségét a kutyás programok látogatásának. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy csupán az, hogy a kutyák szabadon mozgathatják magukat az udvaron, nem elegendő sem a megfelelő mennyiségű mozgáshoz, sem a szükséges ingerekhez. Ezért elengedhetetlen, hogy rendszeresen sétáltassuk őket, és biztosítsuk számukra a más kutyákkal és emberekkel való találkozást, hiszen a szocializáció kulcsfontosságú. Kivételt képeznek azok a fajták, amelyek nagyobb méretűek vagy kifejezetten őrző-védő feladatokra lettek kifejlesztve; a tenyésztők véleménye szerint ezek látogatása a kutyafuttatókban nem ajánlott.

Arra is kíváncsiak voltunk, milyen közös programokra jártok, illetve milyen kutyabarát helyeket látogattok kedvenceitekkel. Mint kiderült, a legtöbben túrázni, kirándulni járnak szőrös barátjukkal. A nyaralásra, ahogy baráti találkozókra is, sok kutya kíséri el a gazdit. Étterembe és strandra is viszonylag sokan jártok közösen (mindkét opciót a válaszadók több mint harmada jelölte), munkába azonban csak a kutyatartók kevesebb mint ötöde szokta elvinni az állatot. Néhányan még múzeumot vagy egyéb kulturális programokat is közösen látogatnak (6,2%), ahogy egyes kutyáknak a fodrászhoz, a kozmetikushoz vagy a műkörmöshöz is van bejárásuk (7,5%). Meglepő módon bevásárlóközpontokba ennél többen (22%) szoktatok együtt járni a kutyával. Holott az ilyen zsúfolt, minden érzékszervet megterhelő helyszínek nem ideálisak az állatoknak.

Természetesen valamennyi helyszínnel kapcsolatban döntő, hogy az adott hely nyitott legyen a négylábúak fogadására, és meg is teremtse a kutyabarát feltételeket. A kitöltők 12,5 %-a például nem viszi magával sehová az ebet.

Ez egyáltalán nem okoz gondot, amennyiben van lehetősége elegendő időt együtt tölteni a kutyájával, és részt venni olyan programokon, amelyek kifejezetten a kutyák számára készültek.

Az ilyen jellegű kérdéseket, mint például a kutyanapközi-szolgáltatás igénybevételének mértéke, érdemes alaposan megvizsgálni. Ha valaki különféle okok miatt – legyen szó munkáról, túlórákról, iskolai kötelezettségekről vagy akár betegápolásról – időszakosan megnövekedett feladatokkal küzd, érdemes fontolóra venni, hogy a kutyáját szakértő felügyeletre bízza. Ez a megoldás sokkal előnyösebb, mint hosszú órákra magára hagyni a négylábú barátot, hiszen a magány és a ritka foglalkozás könnyen vezethet mentális problémákhoz, sőt, viselkedési zavarokhoz is.

Abba is érdekes bepillantani, milyen felszereléseket tartanak nélkülözhetetlennek a gazdák. A legtöbben (a kitöltők 75%-a) rendelkezik hordozható itatótállal. Azonban láthatósági eszközt csak a válaszadóknak kicsivel több mint a fele használ. Pedig az év jelentős részében ezek életmentőek lehetnek. Pláne a téli hónapokban, amikor reggel még, délután pedig már sötét van, így a kutyasétáltatások biztonságát kizárólag ezek az eszközök garantálják.

Arra a kérdésre, hogy használnak-e autót, a válaszadók 80,8%-a igennel felelt. Autózáshoz szükséges biztonsági felszereléssel a kitöltők 56%-a rendelkezik. Ha ehhez hozzávesszük a szállítódobozok számát (a kutyások 26%-ának van), akkor az le is fedi az autót használók arányát.

Ne feledd, kedvenced biztonságára ugyanakkora hangsúlyt kell helyezni, mintha kisgyermekkel utaznál. Ahogy őket is biztonsági ülésbe ültetjük, úgy a kutyákat sem lehet csak úgy betenni a járműbe. Kedvenced vagy a csomagtérben, szállítódobozban tarthat veled, vagy a hátsó ülésen, szintén boxban. Ha utóbbit választod (ami a kisebb vagy közepes méretű fajtáknál opció), akkor magát az eszközt is tudod rögzíteni a biztonsági övvel. Másrészt kaphatók már kifejezetten a kutyáknak készült felszerelések, mint a biztonsági övhöz rögzíthető speciális hám.

Az alábbi ábrán bemutatjuk, hogy milyen arányban jelennek meg a felsorolt kiegészítők a kutyát tartó háztartásokban.

Szerencsére a divatkiegészítők kora leáldozni látszik, hiszen a csaknem 2500 kitöltő közül mindössze 91-en adnak ilyesmit a kutyájukra. Mint számos alkalommal hangsúlyoztuk - de az ünnepek közeledtével ismét nagyon aktuális -, hogy társállataink kifejezetten rosszul viselik, ha jelmezekbe öltöztetjük, fejpántokkal dekoráljuk ki őket. A családi fotón gyönyörűen fog mutatni a kutya a maga természetességében is, nincs semmi szükség bármiféle cicomára.

A kutyáink nem csupán házi kedvencek, hanem igazi családtagok, akiknek megvannak a sajátos igényeik. Ha ezeket az igényeket tiszteletben tartod, és gondoskodsz róluk, akkor válhatsz igazán felelős állattartóvá. Ehhez elengedhetetlen, hogy kialakítsd a megfelelő táplálási rutint, biztosítsd a szükséges fizikai aktivitást, támogasd a mentális stimulációt, és ne feledkezz meg a rendszeres egészségügyi ellenőrzésekről sem. Az állatok jólétének elősegítése alapvető fontosságú a harmonikus együttéléshez.

Related posts