Felfordul a világ: 2025-ben a vezetők tömeges cseréje várható.

Az idei év különösen figyelemre méltó a vezetők körében tapasztalható váltási hajlandóság terén – derült ki egy vezetői kiválasztással foglalkozó cég legújabb kutatásából. A következő hónapok során várhatóan sokan fognak új munkahelyet keresni, mivel a bérek emelkedése 2025-re várhatóan csupán 5-8 százalékra korlátozódik. A menedzserek számára ma már a fizetés jelenti a legfőbb motivációt a váltásra, ami a munkaerőpiac dinamikáját is jelentősen befolyásolja. Például a felsővezetők akár bruttó 3-4 millió forintot is kereshetnek, ami tovább növeli a versenyt a tehetséges szakemberekért.
A menedzserek 28 százaléka aktív álláskeresővé vált, miután a keresetük vásárlóereje jelentős mértékben csökkent - derült ki a vezetők toborzására szakosodott Wyser Search Kft. felméréséből. A Managers' Salary & Market Guide 2024 kutatás szerint az aktív és passzív álláskeresők aránya pedig együttesen eléri a 80 százalékot, ami azt jelzi, hogy vezetői szinten is kifejezetten érdeklődnek az új lehetőségek iránt.
A Covid-válság, a háborús feszültség, illetve az inflációs nyomás egyaránt nagy terhet rótt a menedzserekre, miközben az elmúlt években nekik nőtt a legkisebb mértékben a bérük. A túlterheltség közepette pedig az életszínvonaluk romlásával néztek szembe. A felmérésből kiderült, hogy sokkal nagyobb béremelést szeretnének elérni, mint amennyit kapnak
- Ezt a gondolatot osztotta meg velünk Rónai Dániel, a toborzócég vezetője. Az idei évben a vezetői bérek átlagosan 7 százalékkal nőttek, azonban a menedzserek többsége ennél jóval magasabb, 20 százalékos emelkedést várt volna.
A béremelés mértéke meghatározza, hogy mennyire nyitott az új lehetőségek iránt egy vezető. Azoknak, akiknek a fizetése idén mindössze 1-3 százalék között emelkedett, 46 százalékuk aktív álláskeresővé vált, ami riasztóan magas arány. Akiknek viszont nagymértékben, 15 százalék körül emelkedett a fizetése, csak 10 százalék keres most állást. A jelentős béremeléssel tehát nemcsak a specialistákat, hanem a vezetőket is meg lehet tartani.
Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a vezetők 83 százalékának a bér a legfontosabb szempont egy munkahelyváltás esetén. "A munka-magánélet egyensúlya a második, míg a kihívások keresése csak a harmadik helyen szerepel. Ez kifejezetten nagy változást jelent, hiszen vezetői szinten korábban az új kihívások keresése volt a legfontosabb szempont" - emelte ki Rónai Dániel.
Az egyes ágazatok között viszont jelentős eltérések figyelhetők meg:
A Wyser előrejelzése alapján a következő évben a vezetői bérek általánosan 5-8 százalékos emelkedésére lehet számítani. Ugyanakkor ez az emelkedés nem biztos, hogy elegendő elégedettséget fog kiváltani a menedzserek körében, ami miatt a munkahelyváltási szándék továbbra is magas szinten maradhat.