A történelem sodrása felgyorsult, és 2026-ra már egy űrhajó is útnak indulhat a Marsra.

Az Elon Musk vezette SpaceX jelentős előnyökhöz juthat, mivel a NASA egyre nagyobb figyelmet szentel a Mars felfedezésének. Felmerül a kérdés, hogy mi történik a Hold programjával és az Artemis kezdeményezéssel ebben a helyzetben.
Úgy tűnik, hogy a NASA valóban egyre inkább a Marsra irányítja figyelmét, miközben a Trump-kormányzat éppen a költségvetésének drámai csökkentésére készül.
A Politico által közzétett információk alapján a NASA jelenleg azt fontolgatja, hogy a közeljövőben több Mars-missziót indítson, ezzel felgyorsítva az emberes űrutazások ütemtervét. "Minden lehetőséget alaposan mérlegelünk, beleértve a 2026-os és 2028-as indítási ablakokat is, hogy olyan technológiákat tesztelhessünk, amelyek lehetővé teszik, hogy embereket juttassunk a Marsra" - nyilatkozta Bethany Stevens, a NASA szóvivője.
Az űrügynökség egyelőre titokban tartja, hogy pontosan milyen rakétát terveznek a küldetésekhez, és mi lenne a szállítandó "hasznos teher". E téren tehát még sok a kérdőjel, de meglepetésre nem kell számítani, hiszen jelenleg csak az Elon Musk által vezetett SpaceX Starship van abban a pozícióban, hogy közel kerüljön a Marsra való elinduláshoz. Ugyanakkor, a legfrissebb tesztek alapján látható, hogy még számos finomításra van szükség, mielőtt ez a terv valóra válhat.
A Trump-kormány által bejelentett 2026-os költségcsökkentés egészen drasztikus lehet, ha valóban meglépik - jelenleg még csak az amerikai Kongresszus asztalán várja, hogy megszavazzák. Ha azonban ez megtörténik, 6 milliárd dollárral csökken a NASA finanszírozása. A tervezetben célként van megjelölve, hogy még Kína előtt (újból) el kell jutni a Holdra egy emberes küldetéssel, és a Marsra is le kell szálljon egy ilyen misszió. A Fehér Ház ugyanakkor 7 milliárddal biztosítana többet a holdkutatásra, 1 milliárddal pedig a Mars kutatására.
Elon Musk márciusban bejelentette, hogy a Starship-űrhajó, egy humanoid robot kíséretében, már 2026-ban útnak indulhat a Mars felé. Azonban felmerül a kérdés, hogy mi sors vár az Artemis-programra. Bár a korábban említett 7 milliárd dolláros többletforrás ígéretes lehetőségeket kínál a Hold kutatásához, a tervek szerint a Space Launch System (SLS) rakéta és az Orion kapszula fokozatosan eltűnne a programból, holott ezek képezik az Artemis-program alapját. Ráadásul a Hold- és Marsprogram egyidejű lebonyolítása és finanszírozása nem csekély kihívások elé állítaná a szakembereket.