Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy az őslakos közösségek védelme nem csupán egy igazságos eljárás, hanem a jövőnk biztosítéka is. A pápa szavai rávilágítanak arra, hogy a kulturális sokszínűség megőrzése és az őslakosok jogainak tiszteletben tartása elengedhe


Ferenc pápa üzenetet intézett az őslakos népek globális fórumához, amelyet a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD) római központjában rendeznek meg február 10-én és 11-én. Az esemény középpontjában a "Az őslakosok önrendelkezési joga: út az élelmezésbiztonság és a szuverenitás felé" téma áll. A pápa hangsúlyozta, hogy a "multinacionális vállalatok és az állami hatóságok által végzett mezőgazdasági földfoglalás" egy olyan káros jelenség, amely súlyosan veszélyezteti a helyi közösségek jogát a méltó és tisztességes élethez.

Ferenc pápa üzenetében határozott felhívást intéz az őslakosok jogainak védelmére, amelyet az őslakos népek globális fórumának résztvevőihez küldött. A rendezvény, amelyet az IFAD szervezett, Rómában zajlott február 10-én és 11-én. A hetedik alkalommal megrendezett esemény középpontjában a "Az őslakosok önrendelkezési joga: út az élelmezésbiztonság és a szuverenitás felé" téma állt. A fórumon részt vett Fernando Chica Arellano prelátus, a Szentszék állandó megfigyelője a FAO, az IFAD és a Világélelmezési Program (WFP) ENSZ ügynökségeknél. A tanácskozás keretében felolvasták a pápa üzenetét, amely Myrna Cunningham, a Fórum igazgatótanácsának elnöke számára készült.

A pápa elsődlegesen kifejezi reményét, hogy a közelgő találkozó "jelentős teret nyithat az őslakos közösségek aktuális prioritásainak, aggodalmaiknak és legitim törekvéseiknek a megvitatására, valamint a témáról folytatott mélyreható eszmecserére". Ferenc pápa különösen hangsúlyozza, hogy "ismernünk kell az őslakos népek értékeit", és figyelembe kell venni "az ősi tudásukat és gyakorlatukat, amelyek gazdagítják a globális emberi közösséget, színesítve azt hagyományaik sokszínűségével". "Ez mind hozzájárul a remény új horizontjának felfedezéséhez a mai világban, amelyet összetett kihívások és feszültségek jellemeznek" - fogalmazza meg üzenetében a pápa.

A pápa hangsúlyozza, hogy a saját kultúra és identitás megőrzésének joga elengedhetetlenül magába foglalja a társadalomhoz való hozzájárulásuk értékének elismerését, valamint a létfontosságú természeti erőforrásaik védelmét. Kiemeli, hogy a multinacionális vállalatok, a nagybefektetők és az államok által végzett, egyre növekvő mezőgazdasági földfoglalás komoly fenyegetést jelent. Ezek a káros gyakorlatok aláássák a helyi közösségek jogát a méltó élethez, ami különösen aggasztó.

"A föld, a víz és az élelmiszer nem pusztán javak, hanem magának az életnek és e népeknek a természettel való kapcsolatának az alapja" - mutat rá a pápa az üzenetben. "E jogok védelme tehát nemcsak igazságosság kérdése, hanem a fenntartható jövő garanciája is mindenki számára." "Az emberi családhoz való tartozás érzésétől áthatva tudjuk biztosítani a jövő nemzedékeinek azt a világot, amely összhangban van azzal a szépséggel és jósággal, amely Isten kezét vezérelte a teremtés során." Végül Ferenc pápa annak a reményének ad hangot, hogy a nemzetek vezetői "megfelelő intézkedéseket tesznek azért, hogy az emberi család együtt járjon a közjó érdekében, hogy senki ne legyen kirekesztve és senkit se hagyjunk lemaradni".

Related posts