Ferenc pápa bejelentette, hogy készül egy különleges apostoli buzdítás, amely a gyermekekre összpontosít. A hírt a Vatican News közölte, kiemelve a pápa elkötelezettségét a fiatal generációk iránt.

Az első alkalommal megrendezett Gyermekjogi Nemzetközi Csúcstalálkozó záróeseményén a pápa kiemelte, hogy a világ minden táján élő gyermekek "figyelemmel kísérik, hogyan lépdelünk előre az élet ösvényein".
Február 3. a Vatikánban a gyermekek jogainak és jólétének szentelt figyelem napja volt. Az Apostoli Palota falai között először került megrendezésre a Gyermekjogi Nemzetközi Csúcstalálkozó, amelyen Ferenc pápa mellett aktivisták és civil szervezetek vezetői is jelen voltak. A világ különböző pontjairól érkező szakértők és előadók összegyűltek, hogy megvitassák a gyermekek millióit érintő globális válságot, akik alapvető emberi jogok nélkül élnek. A rendezvény központi üzenete világosan megfogalmazódott: "Semmi sem ér többet egy gyermek életénél."
A szegénység, a háború, az oktatás hiánya és a kizsákmányolás által jellemzett világban a gyerekek mindenhol igazságtalansággal és problémákkal szembesülnek. Ferenc pápa háláját fejezte ki minden résztvevőnek és felszólalónak, amiért "az Apostoli Palota termeit a gyermekkor valóságára összpontosító globális csillagvizsgálóvá tették". A pápa nem csupán egy megfigyelő állomásnak, hanem "laboratóriumnak" minősítette a csúcstalálkozót, és kiemelt egy kifejezést, amelyet Ibrahim Faltas atya, a szentföldi ferences kusztódia helynöke használt: "A gyerekek figyelnek minket." Elmondta, hogy a gyerekek "figyelnek ránk, hogy lássák, hogyan haladunk előre az életben". A pápa azzal zárta elmélkedését, hogy kifejtette, szándékában áll egy apostoli buzdítást írni, amelyet a gyermekeknek szentel, hogy "folytonosságot adjon ennek az elkötelezettségnek és népszerűsítse azt az egész Egyházban".
A vatikáni csúcstalálkozón hét csoportban foglalkoztak számos témával: a gyermekek jogaitól kezdve a modern világban és az oktatáshoz való hozzáférésen át a szabadidőhöz, valamint az élelemhez és az egészségügyi ellátáshoz való jogig. A modern világban a gyermekek jogairól szóló üzenetek közül először Rania Al Abdullah, Jordánia királynője arra buzdította a nemzetközi közösséget, hogy gondoskodjon minden gyermekről, helyzetüktől függetlenül. Hangsúlyozta, hogy ezt ígérte a világ a gyerekeknek, mert "minden gyermek egyenlő módon igényt tart arra, hogy védelmezzük és gondoskodjunk róla". A királynő egy megdöbbentő statisztikát emelt ki a gázai gyerekekre vonatkozóan: a válaszadók 96%-a számolt be arról, hogy úgy érzi, a halála közeleg, és csaknem 50%-uk azt nyilatkozta, hogy szeretne meghalni. Feltette a kérdést: "Hogyan engedtük, hogy emberségünk idáig jusson?" Csak ha az ember tudatos erőfeszítéseket tesz, akkor jöhet létre egy jobb világ gyönyörű elképzelése - folytatta Rania királynő.
Egy másik felszólaló, Al Gore, az Egyesült Államok volt alelnöke, figyelmeztetett a környezeti pusztulás fenyegetésére, amely "teherként nehezedik bolygónk utódaira". Kiemelte, hogy a "szándékos vakság" sokakat akadályozott meg abban, hogy felismerjék a globális felmelegedés, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az éghajlatváltozás egyéb megnyilvánulásainak következményeit. Al Gore, aki a The Climate Reality Project (A Klíma Valóság Projekt) alapítója és elnöke, hangsúlyozta, hogy nem a jelenlegi generáció fogja elszenvedni a következményeket, hanem a jövő nemzedékeink.
"A gyermekek a világ szépsége" - mondta Kamel Ghiribi, a GKSD Investment Holding Group elnöke. Hangsúlyozta, hogy nem csupán a gyermeki éhezés és igazságtalanság felszámolására kell fókuszálnunk, hanem mélyebbre kell ásnunk a kérdések tengerében. "Meg kell találni a problémák gyökerét, a 'miértet', amely a felszíni nehézségek mögött rejtőzik" - tette hozzá.
Arra kérte a jelenlévőket és a nemzetközi közösséget, hogy tegyék mássá ezt a csúcstalálkozót a többihez képest, azáltal, hogy túllépnek a szavakon, és éljék meg a gyermekek megsegítésére irányuló elhivatást, jóval a csúcstalálkozó után is. Ghiribi arra buzdította a csúcstalálkozó résztvevőit, hogy az egyszerű találkozás és a gyönyörű beszédek meghallgatása helyett, cselekedjenek. "Remélem, hogy amikor ma mindannyian távozunk innen, konkrét gesztusokat fogunk tenni."
A csúcstalálkozó zárásaként Ferenc pápa, a többi felszólaló társaságában, aláírta a gyermekek jogainak védelméről és gondozásáról szóló nyilatkozatot, amely nyolc alapelvet fogalmaz meg. Ezzel a nyilatkozattal a célja, hogy felhívja a figyelmet a cselekvés szükségességére, és egy igazságosabb jövő megteremtésére törekedjen. Bár a csúcstalálkozó hivatalosan hétfőn véget ért, a kihívás nem ér véget: a küldetés folytatódik egészen addig, amíg minden gyermek számára biztosítva nem lesznek a legfontosabb emberi jogok.