Férjem hirtelen eltávozása óta nem tudom hozzáférni az értékpapírokhoz. Milyen lépéseket tehetek, hogy rendezni tudjam ezt a helyzetet?
Néhány hónappal ezelőtt a férjem váratlanul távozott az élők sorából. Az öröksége között találtam egy bankszámlát, egy értékpapírszámlát, amelyen befektetési jegyek voltak, és egy külön állampapír-számlát is. Emellett a SZÉP kártyáján is maradt 250 000 Ft. Minden dokumentumot egy dossziéban rendezett, így minden papír a rendelkezésemre áll. Az ügyeket egy bank kezelte, ahova el is látogattam. A folyószámlával nem volt probléma, hiszen kedvezményezettként megjelölt engem, de a többi vagyontárgyat nem hajlandóak átadni, mert közjegyzői jóváhagyásra várnak. Jogosan járnak el így velem?
Kedves Látogató!
Sajnos, a válaszom az, hogy igen, valószínűleg teljesen jogszerű a bank eljárása. A fizetési számla, folyószámla esetében valóban meg lehet jelölni úgynevezett haláleseti kedvezményezettet, ahogyan ez az Ön esetében is történt. Ilyenkor az ezen lévő pénzeszköz kifizetéséhez nem szükséges megvárni a hagyatéki eljárás befejezését. Az értékpapírszámlánál, állampapírnál, SZÉP-kártyánál ugyanakkor ilyen kedvezményezetti bejelentést nem lehet tenni, így ezen eszközök kifizetéséhez meg kell várni a közjegyzőnél a hagyatéki eljárás végét, és majd a jogerős hagyatékátadó végzés szerint - a törvényes öröklés rendjének, vagy végintézkedés esetén annak megfelelően - fog teljesíteni a bank.
A megfogalmazása alapján úgy tűnik, hogy a legfontosabb lépést már sikerült megtennie: értesítette a bankot a férje elhalálozásáról. Ez ilyenkor elsődleges fontosságú. Emellett elengedhetetlen, hogy az értesítés a bank által megkövetelt, hiteles módon és formában történjen. Ennek jelentősége abban rejlik, hogy az elhalálozás napja és a bejelentés között eltelt időszakban az elhunyt számláján, hitelkártya-számláján, betétkönyvében és értékpapírszámláján végrehajtott tranzakciókért a pénzintézetet általában nem terheli felelősség. A bejelentés azért is kulcsfontosságú, mert az örökösök jogainak védelme érdekében az értékpapírszámlát általában zárolják, és a SZÉP kártyát is letiltják.
A kifizetéshez Magyarországon kiállított, jogerős, teljes hatályú hagyatékátadó végzés, vagy jogerős öröklési bizonyítvány, illetve külföldön kiállított, jogerős hagyatékátadó végzés, vagy jogerős öröklési bizonyítvány, esetleg ún. európai öröklési bizonyítvány szükséges. A külföldön kiállított, jogerős hagyatékátadó végzés vagy jogerős öröklési bizonyítvány általában önmagában nem elégséges a hagyaték átadásához. Gyakran szükséges ezeknek az iratoknak az illetékes magyar bíróság általi elismertetése.
Fontos még, hogy az örökhagyó értékpapírszámlájáról értékpapír-tranzakció (eladás, visszaváltás, transzferálás), illetve pénz kifizetés (készpénzkifizetés, átutalás) általában nem kezdeményezhető. Az örökösnek bankon belül vagy más banknál, illetve befektetési vállalkozásnál saját nevére szóló értékpapírszámlával kell rendelkeznie, annak hiányában értékpapírszámlát kell nyitnia, arra kerül átvezetésre az értékpapírszámlán nyilvántartott értékpapír.