Az adok-kapok játéka továbbra is zajlik, és Kína most egy határozott csapással reagált.

Kína kedden bejelentette, hogy általános elvként megtiltja a gallium, a germánium, az antimon és más, potenciálisan katonai célokra felhasználható csúcstechnológiai anyagok exportját az Egyesült Államokba. Ezzel a lépéssel válaszol a félvezetőkkel kapcsolatos amerikai exportkorlátozásokra - számolt be róla az AP.
A kínai kereskedelmi minisztérium azután jelentette be a döntést, hogy Washington kibővítette a számítógépes chipgyártó berendezésekre, szoftverekre és nagy sávszélességű memóriachipekre vonatkozó exportellenőrzés alá eső kínai vállalatok listáját. A korlátozás alá tartozó chipeket a fejlett alkalmazásokhoz használják.
A kereskedelmi korlátozások szigorodása részben Donald Trump újonnan megválasztott elnök politikai döntéseinek következménye, aki a Kínából és más nemzetekből érkező importokra újabb vámokat kíván bevezetni. E lépések célja, hogy fokozzák a kereskedelmi és technológiai területeken tapasztalható feszültségeket.
„Egyedivé kell tenni a mondandónkat” – nyilatkozta Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
A Kínából származó ásványi anyagokat egyébként számítógépes chipekben, autókban és más termékekben használják fel.
Ezeket az ásványi anyagokat nemzetbiztonsági szempontból eddig is kritikusnak számítottak. Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának 2021-es jelentése szerint Kína az antimon egyik fő termelője, amelyet égésgátlókban, akkumulátorokban, éjjellátó szemüvegekben és nukleáris fegyverek gyártásában alkalmaznak.
A keddi napon Peking újabb korlátozásokat vezetett be, amelyek érintik a gyémántok és egyéb szintetikus anyagok exportját is. Ezek az anyagok nem tömöríthetők és rendkívül nagy sűrűséggel rendelkeznek, így jelentős hatással lehetnek a globális kereskedelemre.
Kína a gallium és a germánium legfőbb globális forrása, bár ezek az anyagok viszonylag kis mennyiségben készülnek. Ezek az elemek kulcsszerepet játszanak a mobiltelefonok, autók és egyéb elektronikai eszközök chipjeinek gyártásában, továbbá nélkülözhetetlenek a napelemek és a haditechnikai berendezések előállításához is.
Kína nyilatkozata szerint a lépés csupán egy válaszlépés az Egyesült Államok kereskedelmi korlátozásaira.