Fülöp Attila szavai tükrözik, hogy a gyermekvédelem terén már jelentős lépéseket tettünk, de még mindig rengeteg feladat áll előttünk, amelyeket sürgősen el kell végeznünk.


Az idei költségvetés keretében a gyermekvédelemre szánt összeg elérte a 128 milliárd forintot, ami több mint hatszorosa annak a pénznek, amit 2010-ben ezen a területen fordítottak. Ezt a megállapítást tette a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kedden, amikor a Somogy vármegyei Marcaliban részt vett a Csipet Csapat Különleges Lakásotthon ünnepélyes átadásán.

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján, amikor az intézményekben és a nevelőszülőknél bántalmazásra került sor, kiemelkedően fontos fejlődésnek tekinthető, hogy bevezettek egy olyan szabályozást, amely átlátható és minden érintett számára kötelező előírásokat tartalmaz. Ez a jogszabály nemcsak a gyermekek védelmét szolgálja, hanem a velük foglalkozó szakemberek számára is biztosít egyfajta védelmet az alaptalan vádakkal szemben.

Beszámolt arról is, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) idén 210 telephelyének felújítására 2,1 milliárd forintot fordítottak. A jövőre tekintve pedig bejelentette, hogy a tervek szerint 200 új férőhelyet alakítanak ki a gyermekek számára.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a magányosan maradt gyermekek számára a legoptimálisabb megoldás, ha találkoznak egy másik családdal, ahol szeretetben és támogatásban nőhetnek fel. Emellett kiemelte, hogy a nevelőszülők számára bevezették a foglalkoztatási jogviszonyt, amely lehetővé teszi számukra, hogy ma ötször-hatszor magasabb keresetet érjenek el, mint egy évtizeddel ezelőtt.

Fülöp Attila elmondta, hogy napjainkban a gyermekvédelmi rendszerbe került 12 év alatti gyermekek 83%-a nevelőszülőknél talál otthonra, azonban a helyzet megoldásához még mindig több nevelőszülőre van szükség.

A cél minden gyermek esetében az, hogy minél hamarabb szerető örökbefogadó vagy nevelőszülő támogassa őt, és elkerülje az intézményes ellátást. Ugyanakkor, ha olyan helyzet áll elő, amikor pszichés vagy egyéb problémák indokolják az intézményi elhelyezést, azt felelősségteljesen és gondosan kell kezelni. A marcali otthon kifejezetten az ilyen helyzetekre lett kialakítva, és biztonságos, megnyugtató környezetet biztosít a csecsemők számára.

"Rengeteg lépést tettünk a gyermekvédelem terén, és még számos feladat vár ránk" - zárta szavait az államtitkár.

Nábrádi Csilla, a Somogy vármegyei SZGYF kirendeltségének vezetője megosztotta, hogy az épületben található Százszorszép Gyermekotthon, amely 48 gyermek befogadására alkalmas, 1983 óta áll a fiatalok szolgálatában.

Az évek során az épületrészek különféle funkcióváltásokon estek át. A legutóbbi változások során kihasználatlanul maradt egy lakásotthoni csoport, ezt alakították át egy önálló, 8 férőhelyes csecsemőotthonná, a somogyi gyermekvédelmi ellátórendszer 25. telephelyeként - ismertette.

Hozzátette: miután a közelmúltban sikerült a Csipet Csapat Különleges Lakásotthont szolgáltatói nyilvántartásba vetetni, és a 6 fős dolgozói létszám is rendelkezésre áll, hamarosan érkeznek a "babák" is.

Related posts