A vegán sajtokkal kapcsolatban felmerül néhány aggasztó kérdés: sok esetben ezek a termékek kevesebb tápláló összetevőt tartalmaznak, míg a káros anyagok aránya meglepően magas. Érdemes alaposan megvizsgálni, hogy mit is fogyasztunk, mielőtt döntést hozun

Napjainkban a vegán termékek választéka folyamatosan bővül, és a fogyasztói érdeklődés is egyre inkább felerősödik. Ugyanakkor érdemes megfontolni, hogy ezek a termékek nem mindig jelentenek feltétlenül kedvezőbb alternatívát az állati eredetű változataikkal szemben.
Sok só és szennyező anyag, túl kevés fehérje és kalcium - ez a tápanyagmérlege a vegán "sajtoknak" a Rizikometer Facebook-posztja szerint. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat az ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írta, a német szakértők 12 vegán sajtalternatívát teszteltek, és az eredmények némileg elszomorítóak lettek.
A legfrissebb beszámoló alapján a vizsgált termékek közül három esetében a megengedett határértéknél magasabb mennyiségben találtak potenciálisan rákkeltő aromás szénhidrogéneket. Ezen túlmenően, a telített szénhidrogének előfordulása még gyakoribb, és ezek az anyagok a zsírszövetekben, a májban, a lépben, valamint a nyirokcsomókban is felhalmozódhatnak. Ezek a felhalmozódások komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek.
A vegán sajtalternatívák esetében gyakran tapasztalható, hogy a sótartalom túlságosan megemelkedik, ami aggasztó lehet. Emellett ezek a termékek általában alacsonyabb fehérje- és kalciumtartalommal rendelkeznek, mint a hagyományos sajtok. Ezek a tényezők jelentős hátrányokat jelentenek a vegán választások során.
Az itthon elérhető termékek közül a Vemondo vegán sajtszeletek a Lidl-ben "jó" minősítést kaptak, míg a Penny kínálatában található Food for Future vegán szeletek és a Violife Gouda ízesítésű szeletek "elégtelen" értékelést kaptak a teszt során.
A bejegyzésben említést nyert, hogy egy friss felmérés alapján Németországban a válaszadók 39%-a már rendszeresen, vagy legalábbis időnként növényi alapú sajtalternatívákat fogyaszt. Ez a szám 10%-os növekedést tükröz a négy évvel ezelőtt végzett felméréshez viszonyítva.
Az emberek sokféle okból választják a növényi alapú élelmiszereket. Egyeseket az egészségesebb táplálkozás iránti vágy ösztönöz, míg másokat az állatok védelme vagy a környezet megóvása motivál. Emellett nem elhanyagolható a kíváncsiság és a kísérletező szellem sem, amelyek szintén jelentős hatással vannak a választásukra.