Gulyás Márton: "Nem engedjük, hogy hamis indokokkal eltüntessenek minket a térképről."

A Partizán vezetője egy átfogó kampányt indít a törvénytervezet ellen, mivel véleménye szerint ez az ügy alapvetően befolyásolja a teljes hazai civil társadalom helyzetét.
Halász János fideszes képviselő szerdai reggelén benyújtotta a közélet átláthatóságát célzó törvénycsomagjának tervezetét. Az előterjesztés értelmében a Lánczi Tamás által vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) felhatalmazást kap arra, hogy összeállítson egy jegyzéket azokról a szervezetekről, amelyeket a kormány külföldi érdekek kiszolgálójaként és Magyarország szuverenitását fenyegetőként azonosít.
A "Lex Lánczi" névre keresztelt törvényjavasjat szerint az SZVH által listázott szervezetek egyebek mellett nem fogadhatnak el a személyi jövedelemadó egy százalékából származó felajánlásokat, külföldi támogatásokat csak a NAV engedélyével kaphatnak, a vezetőik kiemelt közszereplőnek minősülnek, és az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan vagyonnyilatkozatot kell tenniük. Lánczi Tamás régóta sürgette, hogy a törvényhozás ruházza fel olyan jogkörökkel a hivatalát, amelyekkel felléphetnek a Fidesz narratívája szerint "külföldről finanszírozott" civil szervezetekkel és független médiumokkal szemben.
Ha ezt a törvényt ilyen formában hagyják jóvá, az világosan mutatja, hogy a cél az, hogy teljes mértékben megakadályozzák a működésünket, és ezzel tönkretegyék a Partizánt.
Kifejtette, hogy mindent el fognak követni annak érdekében, hogy ezt megakadályozzák. "Bármilyen törvényt vagy hatóságot is hoznak, nem fogjuk megengedni, hogy ilyen alaptalan indokokkal eltüntessenek minket a térképről" - nyilatkozott a lapnak. Véleménye szerint nincs okunk kétségbe vonni, hogy a kormány a Lex Lánczival egy rendkívül súlyos határt lépett át. Ezt az is alátámasztja, hogy a tervezetet hajnalban, egyéni képviselői indítvány keretében, különösebb előzetes tájékoztatás nélkül terjesztették be.
Gulyás arról számolt be, hogy a Partizán 2023-ban indította el a személyi jövedelemadóból adható egyszázalékos támogatások gyűjtését. Tavaly elképesztő sikert arattak, hiszen a hazai civil szervezetek közül ők kapták a legnagyobb támogatást: körülbelül 37 ezer támogató révén több mint 400 millió forint folyt be hozzájuk. Ez a pénzügyi forrás kulcsfontosságú a működésük szempontjából, és az idei évre is hasonlóan széles körű támogatásra számítanak. A Lex Lánczi azonban éppen emiatt veszélyezteti a médiaszolgáltató jövőjét.