Érzi, hogy a mobilja titkos fülként működik? Valójában ez az oka annak, hogy a hirdetések gyakran pontosan az érdeklődési köreinkhez illeszkednek.

Egy amerikai per kapcsán a Der Spiegel érdekes kérdést vet fel: vajon miért nem szükségesek a nagy technológiai vállalatoknak ahhoz, hogy titokban kihasználják a telefonjaink mikrofonját? Ha ez így van, akkor hogyan tudják a hirdetők, hogy éppen milyen gondolatok foglalkoztatnak minket?
Bár a 95 millió dolláros összeg elsőre tekintélyesnek tűnik, ha az érintett amerikai felperesek valóban részesednek belőle, fejenként csupán körülbelül 20 dollárra (nagyjából 8000 forintra) számíthatnak. Az Apple hosszú jogi huzavona után döntött a megegyezés mellett, miután kiderült, hogy azok, akik a Siri hangfelismerő asszisztenst használták, néhány beszélgetésük szabálytalan módon eljutott az Apple ügyfélszolgálatához.
De vajon azt jelenti ez, hogy a lehallgatott beszélgetések alapján célozták meg a felhasználókat reklámokkal?
Miután az Apple elfogadta a kártérítési megállapodást, azonnal visszautasította a vádak ezen aspektusát. Az amerikai technológiai óriás hangsúlyozta, hogy a felvételeket nem használták sem marketingprofilok kialakítására, sem hirdetési célokra, és harmadik feleknek sem adták át azokat.
Egy alperes védekezését persze nem kell feltétlenül készpénznek venni, de a napokban a hamburgi Der Spiegel sorra vette, mi minden szól az Apple állítása mellett - és a világszerte széles körben elterjedt lehallgatási gyanú ellen.
A vizsgált eljárás során nem merültek fel olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnának, hogy az Apple reklámcélokból titkosította volna a beszélgetéseket. A cég elmarasztalásának hátterében az állt, hogy ezek a beszélgetések már az Apple központjába sem kerülhettek volna.
De akkor miért kapunk gyanúsan témába vágó reklámokat?