Hogyan ismerhetjük fel a kiváló minőségű fűszerpaprikát? Az őstermelők titkai!

Só, bors, fűszerpaprika - a magyar konyha alapvető fűszerhármasa. Bármilyen hagyományos, sós ételt készítünk, legyen az pörkölt, gulyás vagy paprikás krumpli, ezekre az ízesítőkre szükségünk lesz. A sóval és a borssal nagy variációs lehetőségünk nincs - igazából bármelyiket választjuk, csak a legkifinomultabb kóstolók éreznek majd különbséget egy főtt étel esetében. Nem így a fűszerpaprika: az, ha nem jó, az ételnek a színén és az ízén is nyomot hagy.
A fűszerpaprika vásárlása során, legyen szó boltokról vagy piaci standokról, érdemes alaposan odafigyelni, hiszen a termékek minősége jelentős eltéréseket mutathat. A bolti fűszerpaprika esetében sajnos nem áll módunkban a vásárlás előtt sem a színét, sem az illatát, sem az ízét megvizsgálni, így csak otthon szembesülhetünk azzal, hogy a választott paprika esetlegesen silány minőségű vagy éppen ellenkezőleg, kiváló. Ezzel szemben a piacon, különösen az őstermelők pultjainál, gyakran lehetőség nyílik arra, hogy alaposan szemügyre vegyük az árut, és így megalapozottabb döntést hozhassunk – hangsúlyozza a Mindmegette.
"A kiváló minőségű magyar fűszerpaprika azonnal megkülönböztethető a színéről, illatáról, ízéről és olajtartalmáról" - mondta Komlósi Sándorné, elismert őstermelő. A prémium paprika színe élénk, mélyvörös, és ha finoman dörzsöljük két ujjbegyünk között, érezni fogjuk zsíros, olajos állagát, amely akár a bőrünket is megfestheti. A minőségi fűszerpaprika illata is rendkívül intenzív és édes. Komlósi Sándorné a beol.hu-nak kifejtette, hogy többféle paprika felhasználásával állítják elő a fűszert. A Szegedi-20 és Szegedi-80 fajták mellett Bolero F1 édes fűszerpaprikát is használnak. Ezeket gondosan betakarítják, szárítják, majd a maggal együtt őrlik, hiszen a magok hozzájárulnak a fűszerpaprika olajos textúrájához.
A fűszerpaprika álltában veszíthet színéből, ízéből, éppen ezért érdemes kisebb adagokat beszerezni belőle. Ha mégis nagyobb adagnyit szereztünk be a fűszerből, és frissen tartanánk, próbáljuk ki a Mindmegette praktikáját: szerintük az őrölt pirospaprika úgy őrzi meg sokáig színét és illatát, ha néhány egész babérlevelet teszünk a tartójába. Emellett érdemes sötét, zárt helyen, kicsi, csavaros üvegekben tárolni, a fedő alá pedig fóliát tenni, hogy biztosan légmentesen záródjon. Felhasználáskor így csak kis mennyiség van elől, és az akár 3-4 éves pirospaprika még mindig friss, zamatos és piros színű lesz.