Damaszkusz utcái vibráló örömmel teltek meg, ahogy a város lakói végre búcsút intettek a diktátornak. A nép ünneplő tömegei összegyűltek, színes zászlókat lengetve és vidám zeneszóval köszöntötték az új kezdetet. A falakra festett üzenetek és a város külö


A szíriai elnök, Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette be ma hajnalban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja. Moszkvában is megerősítették ezt az információt, de a jelenlegi tartózkodási helye egyelőre homályban marad. Közben olyan pletykák terjengenek, hogy el-Aszad menekülőgépe a levegőben célponttá vált, azonban erről még nem áll rendelkezésre megbízható bizonyíték. A szíriai utcákon egyre több helyen ünneplik az elnök bukását, míg Damaszkuszban a felkelőkkel való összecsapások elkerülése érdekében kijárási tilalmat vezettek be.

Egy tankra másztak fel a férfiak Damaszkuszban, így ünnepelték az Aszad-kormány bukását. Az elhaladó autósok dudálva üdvözölték őket. A szír fővárosban lövéseket lehetett hallani, azonban nem másokra, hanem a levegőbe tüzeltek örömükben a fegyveresek.

Azaz városában hatalmas forgalmi dugó alakult ki az ünneplés miatt, de ez most senkit sem zavart: a szír zászlókat lelkesen lengető emberek vidáman énekeltek és kiabáltak örömükben.

Sajtóforrások szerint a leváltott elnök titokzatos helyre menekült a repülőgépével. Eközben a lázadók az állami televízió képernyőjén is közzétették üzeneteiket, amelyeket a közönség figyelmére ajánlottak.

"Először is, Isten nevét idézve és az Ő támogatásával sikerült felszabadítanunk Damaszkusz városát, és megdöntöttük a zsarnok Bassár el-Aszad kormányát. A rendszer által elnyomott foglyokat szabadon bocsátottuk. Kérjük, hogy minden testvérünk, minden dzsihadista és minden állampolgár vigyázzon Szíria kincseire. Éljen sokáig Szíria!" - hangoztatták a dzsihadisták.

A bejelentést követően az ország számos pontján megkezdődött Aszad szobrai eltávolítása. A miniszterelnök nem hátrált meg, hanem kifejezte elhatározását, hogy fenntartja a kormányzás folytonosságát.

"Jelenleg otthon tartózkodom, és nem szándékozom elhagyni azt, hiszen szívem mélyén tudom, hogy ehhez az országhoz tartozom. Nincs másik állam, amelyet hazámnak érezhetnék" - nyilatkozta Mohammed Gázi al-Dzsaláli miniszterelnök. A hírek szerint azonban a reggeli órákban lázadók kísérték egy szállodába, ahol át kell adnia a hatalmat.

Az Aszad-kormány váratlanul gyors bukása az egész világot megdöbbentette, a legtöbb ország még nem reagált a lázadók sikerére. Nem úgy Izrael, amely máris tankokat és katonákat vezényelt a Golán-fennsíkra. Tel-Aviv szerint nem akarnak beavatkozni a szíriai eseményekbe, csak azt szeretnék biztosítani, hogy senki se léphessen át Szíriából Izraelbe, tartozzon bármelyik oldalhoz.

"Rendszeresen, néhány óránként szükséges újra megvizsgálnunk a helyzetet. Jelen pillanatban bármely friss esemény alapvető változásokhoz vezethet" – nyilatkozta Herci Halevi, az izraeli vezérkari főnök.

A legfrissebb sajtóinformációk alapján Törökország üdvözli a lázadók sikerét, azonban Ankarában aggodalmak fogalmazódnak meg azzal kapcsolatban, hogy az észak-kelet Szíriában aktív kurdok előnyre tehetnek szert, míg az új kormány hatalma még nem stabilizálódott. Az Egyesült Államok szintén éberen figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.

Donald Trump közösségi platformján megosztotta, hogy Aszad elhagyta Szíriát, miután Oroszország már nem támogatta tovább. Az amerikai elnök, aki a választások után került pozícióba, rámutatott, hogy az orosz félnek nem volt indoka a beavatkozásra, hiszen az ukrajnai konfliktus során súlyos veszteségeket könyvelhettek el.

Bassár el-Aszad és elődei több mint öt évtizeden át vezették Szíriát. 2011-ben egy lázadás robbant ki az elnök ellen, amelyet végül orosz és iráni támogatással sikerült letartóztatni. Ennek ellenére a kormánypárti erőknek soha nem sikerült teljes mértékben visszanyerniük az irányítást az ország felett.

Related posts