Gyurcsány úgy tűnik, mintha elvesztette volna a fonalat a saját gazdagodásának titkait illetően. Ne aggódjon, segítünk neki felidézni!

Lehet úgy is politizálni, hogy az ember nem a politikából lesz jómódú ember, sőt inkább visszaad a hazájának abból, amit korábban megkeresett, felhalmozott - jelentette ki Gyurcsány Ferenc egy minapi Facebook-bejegyzésében, magát és családját igyekezve beállítani pozitív példaként.
A szavak világában Gyurcsány Ferenc szavai így hangzottak: "Klárának és nekem (beleértve a gyermeket, rokonokat, és még ki tudja, kiket, tehát mindazokat, akiket el lehet rejteni valahol) az elmúlt két és fél évtized alatt nemhogy gyarapodtunk, hanem éppen ellenkezőleg, csökkent a vagyonunk. Ne feledjük, hogy mindez azelőtt történt, hogy politikai pályafutásunk elkezdődött." A Demokratikus Koalíció elnöke arra is ösztönözte a közönséget, hogy ne a vagyonbevallásokat böngésszék, hanem inkább azt figyeljék, hogyan élnek a politikai vezetők, kikkel barátkoznak, és milyen társaságban mozognak. Ez különösen meglepő, mivel Gyurcsány, aki magát államférfiként definiálja, éppen a Kádár-korszakból eredő politikai kapcsolatai révén érte el gazdagságát.
Az anyós szoknyájának rejtekében
Kezdetben Gyurcsány Ferenc a volt kommunista vagyonátmentő hálózat tagjaként dolgozott privatizátorként. Az egykori KISZ-es kapcsolatoknak köszönhetően fokozatosan gyarapodott a vagyona. 1995-ben feleségül vette Dobrev Klárát, amivel belépett az Apró család életébe. Ekkor már nem csupán saját kapcsolatait, hanem anyósa, a prominens kommunista háttérrel rendelkező Apró Piroska befolyását is kihasználta. Ez a kapcsolat lehetővé tette számára, hogy valódi milliárdos oligarchává váljon. Apró Piroska a Kádár-rendszer idején is jelentős kormányzati szerepeket töltött be, többek között kereskedelmi miniszterhelyettesként is dolgozott, míg lánya házasságkötésekor Horn Gyula kabinetfőnöke volt.
Nem meglepő, hogy Gyurcsány Ferenc cégbirodalmának legfontosabb vállalkozása – amelyet egy KISZ-es barátjával közösen alapított 1992-ben – jelentős növekedésnek indult, miután feleségül vette az Apró család egyik tagját. A privatizáció kaotikus időszakában sikeresen tevékenykedő Altus Befektetési és Vagyonkezelő Részvénytársaság mérlegfőösszege a frigy évében ötszörösére, közel egymilliárd forintra nőtt. Debreczeni József is 1995-öt említi fordulópontként Az új miniszterelnök című művében, mivel az Altus éppen ebben az évben kötötte meg legjelentősebb állami üzleteit.
Zavaros ingatlanügyek
Gyurcsány Ferenc ingatlanügyei, különösen a Szalay utcai és a balatonőszödi ingatlanvásárlások, jelentős vitákat generáltak, és szoros kapcsolatban állnak az Altus Rt.-vel. Az Altus leányvállalata, az Aldo Kft. 1994 januárjában szerezte meg ezeket az ingatlanokat, majd májusban különféle lízing- és bérleti szerződéseket kötött a magyar állammal, pontosabban a Miniszterelnöki Hivatallal. Az ügylet bonyolultsága rávilágít arra, milyen stratégiák segítették Gyurcsány anyagi gyarapodását. A 319 négyzetméteres bemutatóterem, amelyet képviselői klubbá alakítottak át, 1994 májusában került Gyurcsány egyik cégéhez lízingszerződés keretében. Az igazi nyereség azonban az volt, amikor az ingatlant a kormány egy gazdasági társasága visszabérelte, és jelentős, körülbelül százmillió forintos felújítást is végeztek rajta. 2003-ban a bérleti díj majdnem 14 millió forintot tett ki, ami meghaladta azt az összeget, amelyért a Miniszterelnöki Hivatal korábban értékesítette az ingatlant Gyurcsány cégének.
Gyurcsány Ferenc a balatonőszödi kormányüdülőhöz hasonló módszerrel jutott hozzá 1995-ben. Az ügylet pikantériáját az adta, hogy Gyurcsányék évi 2,5 millió forintért lízingelték az ingatlant, miközben a későbbi miniszterelnök pontosan ugyanennyiért adta bérbe egy állami üdültetéssel foglalkozó cégnek. Ez a helyzet azt jelentette, hogy Gyurcsányék gyakorlatilag ingyen fértek hozzá az ingatlanhoz. Kulcsszereplő volt ebben a történetben Szilvásy György, Gyurcsány régi szövetségese, aki később titokminiszter lett. A Debreczeni által írt könyv szerint Szilvásy nemcsak az ingatlan eladásában, hanem akár tanácsadóként is részt vehetett a folyamatban. Külön érdekesség, hogy felesége ekkor már az Altusnál dolgozott "válságmenedzserként". Az összefonódásra mind Gyurcsány, mind Szilvásy próbálta rábizonyítani a cáfolatokat.
Hétszázmillió forintos hitelből magánkézbe került.
1995 novemberében az Altus cég átvette a Magyaróvári Timföldgyárat és Műkorund Rt.-t (Motim), amely mintegy 1400 munkavállalót foglalkoztatott. Ezt követően, decemberben az Altushoz került a Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt. is, mindezt egy egyszerűsített privatizációs folyamat keretein belül. A Motim privatizációja során kiemelkedő szerepet játszott Apró Piroska, aki abban az időszakban a Magyar Kereskedelmi és Hitelbank Rt. (MHB) igazgatótanácsának elnöki posztját töltötte be. Az MHB volt az, amely 700 millió forintos hitelt biztosított az Altus számára a Motim megvásárlásához. Két évvel később, 1997-ben Apró Piroska az Altus igazgatóságának elnöki pozícióját is elnyerte.
A Horn-kormány második ciklusának második felében Gyurcsány Ferenc cége, az Altus Consulting, számos tanácsadói megbízást kapott, főként a környezetvédelmi és területfejlesztési tárca háttérintézményeitől. Ekkoriban Szilvásy György államtitkárként tevékenykedett ezen a területen. Ugyanebben az időszakban, Medgyessy Péter pénzügyminisztersége alatt, az Altus sikeresen részt vett a gazdasági-pénzügyi oktatásban piacvezető Perfekt Rt. egyszerűsített privatizációs folyamatában. A Perfekt jogelődjét 1950-ben alapították a pénzügyi tárca képzési igényeinek kielégítésére. Az egyre nyereségesebbé váló cég irányítását 1998-tól Szilvásy György vette át, miután korábban, 1995 és 1998 között, a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkáraként dolgozott.
Zűrös olajügyek: a globális energiapolitika titkos színjátékai Az olaj világában zajló események gyakran bonyolult és zűrzavaros hálózatokat alakítanak ki, amelyek mögött nemcsak gazdasági érdekek, hanem politikai játszmák is húzódnak. Az olaj, mint a modern gazdaság egyik legfőbb hajtóereje, számos ország sorsát befolyásolja, miközben a háttérben titkos megállapodások és viták zajlanak. A zűrös olajügyek egy olyan labirintusra emlékeztetnek, ahol a szereplők folyamatosan új stratégiákat dolgoznak ki, hogy megőrizzék pozíciójukat. Az árak ingadozása, a kitermelési kvóták manipulálása és a geopolitikai feszültségek mind hozzájárulnak ahhoz a bonyolult képlethez, amelynek megértéséhez alapos elemzés szükséges. A közönség számára sokszor rejtve maradnak a döntéshozók szándékai, hiszen az olajügyek nem csupán gazdasági, hanem társadalmi és környezeti hatásokkal is bírnak. A zűrös olajügyek tehát nem csupán a számokról és a nyersanyagokról szólnak, hanem a globális hatalmi viszonyok, a fenntarthatóság kérdése és a jövőbeni energetikai stratégiák formálásáról is. Ahogy a világ energiaigénye folyamatosan változik, úgy az olajügyek is új kihívások elé állítják a döntéshozókat, akiknek ügyes manőverezéssel kell navigálniuk a zűrzavaros vizeken.
A Magyar Villamos Művek (MVM) és az Altus által közösen alapított Fortus Rt. az 1990-es évek olajügyeivel is összefüggésbe hozható. Ugyanis ez volt az a vállalkozás, amely a titkosszolgálati bábáskodás mellett létrehozott Energol Rt. egyik beszállítója volt a korabeli dokumentumok szerint. A cég üzleti kapcsolatban állt egy másik nagy olajcéggel, az MSZP-s hátterű ETL Rt.-vel, amelyről köztudott, hogy szintén az Energol egyik beszállítója volt. Az ETL felügyelőbizottságába 1996-ban - az olajügylet legjövedelmezőbb évében - bekerült, akkor a szocialisták fő energetikai szakértőjeként ismert Karl Imre és Szűcs Erika pedig később szintén feltűnt Gyurcsány mellett, és a DK-ba is követték a volt miniszterelnököt.
Érdekes, hogy miközben Gyurcsány Ferenc egy Facebook-bejegyzésében viszonylag óvatosan nyilatkozik az anyagi helyzetükről, és csupán 40 millió forint körüli megtakarítást említ, addig az Altus a 2000-es évek során folyamatosan, átlagosan évi 100 millió forint körüli adózott nyereséget ért el. Az előző évtized utolsó négy évében pedig összesen több mint kétmilliárd forintnyi osztalékot vettek fel a cégből.