Ha ilyen jeleket észlel a kertjében, érdemes elhalasztani a tavaszi teendőket – komoly problémákhoz vezethet!


Közeleg a valódi tavasz, és a kertünkben is várnak ránk a teendők, de érdemes óvatosan nekivágni az első munkálatoknak.

Ahogy egyre inkább közeleg a tavasz, sokan érzik meg a vágyat, hogy a téli hónapok után felújítsák kertjük egyes részeit. Az udvar rendbetételekor azonban fontos, hogy körültekintően járjunk el, hiszen a természet védelme is alapvető szempont - figyelmeztetett a Magyar Madártani Egyesület legutóbbi posztjában.

A tavasz csodálatos időszaka a kert megújításának, ezért nem meglepő, hogy sokan éppen ilyenkor szeretnék megszabadítani magukat a felhalmozott farakásoktól, földhalmoktól vagy a megkopott, fából készült tárolóktól. Azonban a sikeres átalakításhoz alapos tervezés szükséges, és a kivitelezés során is fontos a körültekintés - a szakértők ajánlásai pedig segíthetnek abban, hogy mire érdemes különösen ügyelni.

Mivel a korábban említett területek télen általában érintetlenek maradnak, tökéletes búvóhelyként szolgálhatnak különféle állatoknak. Azonban, ha kora tavasszal hirtelen nekiállunk szétszedni egy farakást, könnyen sérüléseket okozhatunk nekik.

A Magyar Madártani Egyesület különös figyelmet fordít a sünökre, hiszen ezek az apró élőlények gyakran bújnak meg az avarban vagy a farakások között, ahol akár a téli álmukat is eltölthetik. A hazánkban honos sün védett faj, és ezért elengedhetetlen, hogy mindannyian felelősségteljesen viselkedjünk, ha ilyen típusú munkálatokat tervezünk. A természet védelme érdekében érdemes alaposan átgondolni lépéseinket, hogy megóvjuk ezeket a kedves állatokat.

A Magyar Madártani Egyesület összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a gally- és falevélrakásokkal kapcsolatban. A szakértők javasolják, hogy mielőtt nekilátunk a nagyobb mennyiségű növényi hulladék eltávolításának, érdemes beszereznünk egy hosszabb botot vagy szerszámnyelet. Ezzel óvatosan átkutatva a rakást, kideríthetjük, hogy rejtőzködik-e benne valamilyen állat, hiszen nem csupán sünökre bukkanhatunk. Fontos, hogy kerüljük a vasvilla használatát és a hirtelen mozdulatokat, hogy megóvjuk a környezetet és az ott élő élőlényeket.

Célszerű a munkát fentről lefelé végezni, mivel az alsó részeken alaposan és figyelmesen kell dolgozni. Az összegömbölyödött sünt észrevenni különösen nehéz lehet, így fontos a fokozott óvatosság. Az avar és gallyak égetése egyébként is tilos, mivel a nedves farakások szennyezik a levegőt, ráadásul a sünök védelme érdekében is el kell kerülni ezt az eljárást, hiszen a lángok között a kis állatoknak nem lenne esélyük a menekülésre.

Amennyiben sünre bukkanunk, és a rakás eltüntetése nem várhat néhány hetet, az állatot nagyobb mennyiségű lombbal együtt helyezzük át egy bokor tövébe, és hagyjuk, hogy békében pihenjen tovább. Ehhez mindenképpen használjunk kesztyűt, ugyanis a rémült állatot szinte lehetetlen megfogni szabad kézzel, és akár komoly sérüléseket is okozhatnak a tüskéi.

Related posts