Harminchárom évvel ezelőtt, 1992-ben született meg az Európai Uniót létrehozó maastrichti szerződés, amely új irányt szabott a kontinens jövőjének.


Hat nyugat-európai ország - Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, a Német Szövetségi Köztársaság és Olaszország - 1957-ben történelmi jelentőségű megállapodást írt alá az Európai Gazdasági Közösség (EGK) megalapításáról, valamint az atomenergia terén való együttműködésről szóló Európai Atomenergia Közösség (Euratom) létrehozásáról. A Római Szerződés, amely 1958-ban lépett érvénybe, a legfontosabb célként a vámunió és a közös piac kialakítását tűzte ki, és megalapozta a közösség legfőbb intézményeit, amelyek a jövőbeli együttműködés alapját képezik.

1967-től kezdődően az Európai Gazdasági Közösség (EGK), a Montánunió és az Európai Atomenergia Közösség (Euratom) intézményeinek összevonásával az Európai Közösségek elnevezés vált hivatalossá. Ezt követően, miután az EK létszáma 12 tagra nőtt, az alapító szerződést először 1987-ben módosították. Ekkor került sor az Egységes Európai Okmány megalkotására, amely az egységes piac létrehozásáról hozott döntést, valamint véglegesítette a külpolitikai egyeztetések eddig kialakult kormányközi mechanizmusát.

Az integráció következő fontos lépése a közösség politikai dimenziójának megalapozása volt. 1991. december 11-én az Európai Közösségek tizenkét országának állam- és kormányfői a belga-holland-német hármas határ közelében elhelyezkedő hollandiai Maastrichtban találkoztak, ahol megállapodtak az EK helyett létrejövő új szervezet alapszerződéséről, valamint a jövőbeni gazdasági és pénzügyi unióról. A Maastrichi Szerződést, amely hivatalosan az Európai Unióról szóló Szerződés néven ismert, 1992. február 7-én írták alá, és 1993. november 1-jén lépett életbe, ezzel megalapítva a jogi személyiséggel nem rendelkező, három pilléren nyugvó Európai Uniót.

Az Európai Közösség alapjait képező első pillér a korábbi Európai Gazdasági Közösségre épül, melyet a Gazdasági és Monetáris Unió létrehozása bővített ki. A második pillér a közös kül- és biztonságpolitika, míg a harmadik a bel- és igazságügyi együttműködés területeit öleli fel. E három pillér integrálása a 2007 végén aláírt és 2009 végén hatályba lépett Lisszaboni Szerződés keretében valósult meg. Érdekes módon Dánia és Nagy-Britannia kivételi jogot kértek, amelyet meg is kaptak, lehetővé téve számukra, hogy bizonyos együttműködési területeken ne vegyenek részt.

A Maastrichti Szerződés, amelyet 1992. november 7-én írtak alá, jelentős mérföldkő az Európai Unió fejlődésében. E dokumentum nemcsak az EU alapjait fektette le, hanem bevezette az eurót is, mint közös valutát. A szerződés célja az volt, hogy elősegítse a gazdasági és politikai integrációt a tagállamok között, ezzel erősítve a békét és a stabilitást Európában. A Maastrichti Szerződésre hivatkozva sokan a modern Európa születését emlegetik, hiszen megteremtette a közös politikai keretet, amely lehetővé tette az együttműködést a gazdasági és társadalmi kérdésekben.

Az Európai Unióval együtt számos új intézmény jött létre, mint az európai ombudsman, az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol), a Régiók Bizottsága, az Európai Központi Bank. Az EU legfontosabb szerveinek szintjére emelték az Európai Számvevőszéket, s több intézmény, mint például az Európai Bizottság új nevet, a Bíróság új hatáskört kapott. A szerződés biztosította a közösségi szinten egyeztetett tevékenységet a jogalkotás és igazságszolgáltatás egyes területein, a közösségi jogot érintő kérdésekben bevezette az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament együttes döntését.

Az uniós állampolgárság fogalmának megteremtésével egy új korszak kezdődött, amely során a kohéziós alapok létrejöttek, és a közösségi fellépés egyre szélesebb területekre terjedt ki, beleértve az oktatást, a kultúrát és a környezetvédelmet is. A tagállamok közösen döntöttek a közös pénz bevezetéséről, ezzel megalapítva a monetáris uniót. A konvergencia kritériumok, mint az árstabilitás, a kamatlábak összehangolása, a költségvetési fegyelem és a valutastabilitás határozták meg, hogy mely tagállamok vehetnek részt a közös valutában. Az euró, mint közös fizetőeszköz, 1999. január 1-jén debütált 11 ország részvételével, majd 2002 óta a készpénzforgalomban is felváltotta a korábbi nemzeti valutákat. Jelenleg az eurózóna 19 tagállamból áll, amely tovább bővíti az európai integrációt.

A Maastrichtban aláírt megállapodás révén hivatalosan is megerősödött az Európai Tanács szerepe, ami új dimenziót adott az európai politikai együttműködésnek. Az Európai Parlament hatásköre is jelentősen bővült, ami lehetőséget teremtett a demokratikusabb döntéshozatalra. Ezenkívül a Tanácsban a minősített többségi szavazás alkalmazási területe is szélesedett, így a közösségi döntéshozatalban egyre inkább érvényesül a szubszidiaritás elve, amely azt hangsúlyozza, hogy a döntéseket lehetőleg a legközelebbi szintű szereplőknek kell meghozniuk.

A Maastrichti Szerződés teremtette meg az alapját az integrációs szervezet további fejlődésének, amely magába foglalta a későbbi bővítéseket és az intézményi átalakításokat is. Az ezt követő, 1997-es Amszterdami Szerződés főként a szorosabb együttműködésről hozott döntéseket, míg a 2001-es Nizzai Szerződés kifejezetten az EU bővítéséhez szükséges intézményi reformok kérdéseivel foglalkozott. A 2007 végén aláírt és 2009 végén életbe lépett Lisszaboni Szerződés pedig az immár 28 tagúvá vált EU működésének kereteit alakította át, egyben önálló jogi személyiséget is biztosított az unió számára.

Related posts