Hárompárti verseny bontakozik ki az Egyesült Királyság politikai színpadán.

A friss közvélemény-kutatások szerint Nigel Farage pártja néhány százalékra van az első helytől. A belső problémákkal küszködő hagyományos kormányzó pártok egyelőre nem találnak megoldást a kialakult helyzetre. Izgalmas időszak elé néz a brit politika, alig fél évvel az előző parlamenti választást követően.
Az Egyesült Királyság hagyományos politikai berendezkedése, amely évtizedeken át a Munkáspárt és a Konzervatív Párt dominanciájára épült, most történelmi átalakulás küszöbén állhat. A legutóbbi, júliusi választások óta végzett közvélemény-kutatások egyöntetűen jelzik, hogy egy harmadik politikai erő, Nigel Farage pártelnök Reform UK pártja meglepő előretörést produkált. Mindez alapjaiban rendezheti át az ország politikai erőviszonyait, ha a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki szerepbe szorult Konzervatív Párt nem oldják meg belső válságaikat.
Az utóbbi választások óta végzett kutatások alapján úgy tűnik, hogy a három politikai párt támogatottsága egyre inkább kiegyenlítetté válik. Egy december 11-i felmérés eredményei szerint a következő arányok alakultak ki: Munkáspárt 26%, Reform UK 25%, és Konzervatív Párt 23%. Számos kutatóintézet által végzett felmérés is azt mutatja, hogy a Reform UK a közelmúltban néhány százalékra megközelítette a két hagyományos váltópártot, és több választókerületben már most is kihívást jelent a Munkáspárt és a Konzervatív Párt számára.
Nigel Farage pártjának előretörése annak a jele, hogy a választók új alternatívákat keresnek. Farage rutinos pártépítőnek számít. Személyének kulcsszerepe van a Reform UK növekvő sikerében. A Reform UK eredetileg Brexit Párt néven jött létre 2018-ban, de miután az Egyesült Királyság elhagyta az Európai Uniót, megváltoztatták nevüket és arculatukat. Legfontosabb témái a bevándorlás szabályozása, a brit szuverenitás hangsúlyozása és az elitellenesség. Farage nyolcadik nekifutásra idén júliusban vált először brit parlamenti képviselővé, azóta egyszerre jelenik meg helyben megválasztott politikusként a választókerületében, országosan, mint televíziós személyiség, és nemzetközileg, mint Donald Trump megválasztott amerikai elnök bizalmas szövetségese.
A két hagyományos párt nemcsak egymással, hanem saját belső problémáikkal is küzd.
Munkáspárt: Keir Starmer brit miniszterelnök pártja ugyan hatalmas győzelmet aratott a legutóbbi választásokon, de az elmúlt hónapokban a pártvezetés irányát heves belső viták övezik. Az egyre gyengülő közvélemény-kutatási számok azt jelzik, hogy a progresszív baloldali és centrista frakciók közötti ellentétek erodálják a párt támogatottságát.
A Konzervatív Párt számára a Brexit utáni időszak komoly kihívások elé állította a politikai tájat, hiszen a gazdasági bizonytalanság és a krízis jelentős mértékben csökkentette a párt népszerűségét. Rishi Sunak miniszterelnök lemondása óta a párton belüli feszültségek és az új vezetés hiányosságai megnehezítették a párt újjáépítését. Novemberben azonban a konzervatívok egy új irányt keresve Kemi Badenoch-ra bízták a vezetést, remélve, hogy ő képes lesz egyesíteni és inspirálni a tagokat.
A Reform UK támogatottságának növekedése valóban figyelemre méltó, de az Egyesült Királyság választási rendszere, amely az egyszerű többség elvén alapul (first-past-the-post), komoly kihívásokat jelent az új politikai szereplők számára. Az utolsó választások során a Reform UK 14%-os szavazati részesedést ért el, ám ennek ellenére csupán 5 mandátumot tudott megszerezni a Parlamentben. Farage többször is hangsúlyozta, hogy ha a pártja tovább tudja növelni a támogatottságát, képes lesz áttörni ezt a nehézséget.