Az orosz parlament hazaárulással riogatja az OSINT-elemzőket.


Tiltottá vált az információgyűjtés nyílt forrásokból.

Fokozódó nyomás nehezedik azokra az orosz állampolgárokra, akik nyílt forrású hírszerzési (OSINT) módszerekkel figyelik az ukrajnai konfliktus alakulását. A Duma szerint ezek a tevékenységek akár hazaárulásnak is tekinthetők, ami aggasztó következményekkel járhat a szabad információáramlásra nézve.

Vaszilij Piszkarjov, az orosz Állami Duma prominens politikai alakja keddi nyilatkozatában arra figyelmeztette az orosz állampolgárokat, hogy akik nyílt forrású információkat – mint például térképszolgáltatások, közösségi média platformok vagy nyilvános adatbázisok – használnak az ország érdekeinek ellenében, azok hazaárulás vádjával is találkozhatnak.

Az OSINT (Open Source Intelligence) elemzők a világ minden táján jól ismert eszközöket használnak munkájuk során. Műholdfelvételek, közösségi média platformok, valamint repülőgép- és hajókövető rendszerek révén gyűjtenek és elemeznek információkat. Az utóbbi évtizedben az OSINT kulcsszereplővé vált a független újságírás és az emberi jogi szervezetek számára, különösen a fegyveres konfliktusok, háborús bűncselekmények és titkos katonai műveletek feltárásában. E technológiák és módszerek segítségével az elemzők képesek új fényt deríteni a világ eseményeire, támogatva ezzel a transzparenciát és a felelősségre vonhatóságot.

Oroszországban a hivatalos narratíva szerint az ilyen elemzőket "álújságíróknak" titulálják, akik az orosz hadsereg hírnevének aláásásán fáradoznak - jelentette ki tavaly az orosz főügyészség, amikor elrendelte a Conflict Intelligence Team (CIT) működésének betiltását. A CIT a szíriai és ukrajnai konfliktusok eseményeinek feltérképezéséről vált ismertté, és tevékenységét többek között az USAID (az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) finanszírozta.

A legfrissebb nyilatkozatok alapján úgy tűnik, hogy az orosz vezetés az OSINT tevékenységekre mint stratégiai fenyegetésre tekint.

Related posts