Hegyi László arra ösztönözte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem friss diplomásait, hogy ne engedjenek a vallási szélsőségekkel vádoló hangoknak, és bízzanak saját intézményük értékeiben.


Az államtitkársági tanácsadó véleménye szerint többen kifogásolják a katolikus kifejezés által generált kötelezettségeket, amelyek az egyetem elnevezésében szerepelnek.

Különleges eseményre készül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, hiszen július 17-én ünnepélyes keretek között kerül sor a diplomaosztó ünnepségre a lenyűgöző Szent István-bazilikában.

Az ünnepség megnyitását a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, Ft. Dr. Kuminetz Géza György végezte. Beszédében a hagyományos üdvözletek mellett olyan mélyreható gondolatokat is megosztott a közönséggel, amelyek aktuális társadalmi és tudományos párbeszédeket is érintettek.

A rektor, miközben a hallgatóság figyelmét felkeltette, Dékány István filozófus szavait hozta fel példaként, hangsúlyozva:

Amennyiben a társadalomtudós pontatlan következtetéseket von le, vagyis ha a társadalom általános felfogása már torzult, akkor a közösség saját magáról alkotott képe is fokozatosan eltorzul. Ennek következtében a társadalom maga is lépésről lépésre formáját veszti, és egyre inkább eltávolodik az eredeti valóságtól.

A gondolatok megértése elválaszthatatlan attól a friss eseménytől, amely során etikai vizsgálat indult három pázmányos oktató ellen, akik egy tanulmányt tettek közzé a szivárványcsaládokkal kapcsolatban.

Több mint 6000 ember állt ki eddig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatóinak kezdeményezése mellett, melyben azt kérik, hogy zárják le a három oktató ellen folyó eljárást.

Kuminetz kiemelte, hogy a mai tudományos életben gyakran emlegetett fogalmak - például holisztikus látásmód, inter- és transzdiszciplinaritás - valóságos kihívást jelentenek. Szerinte a kutatáshoz és az értelmes tudományos munkához három alapvető emberi készség elengedhetetlen: tárgyilagosság, bátorság és felelősségvállalás.

A diplomaosztón beszédet mondott Hegyi László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint a fiatalokért felelős államtitkárságának tanácsadója is. Ő már sokkal egyértelműbben utalt a közelmúlt botrányaira, egyúttal meg is védte az egyetem álláspontját:

"Még abban az esetben is érdemes büszkének lenniük erre, ha egyes vélemények szerint ez veszélyezteti a tudományos integritást. Sokan kifogásolják a katolikus jelzőt, amely az egyetem nevét kíséri, és a vele járó kötelezettségeket. Sőt, egy lépésnyire innen már azt is állítják, hogy alma materük a vallási szélsőségesség egyik fellegvára."

Hegyi hangsúlyozta: az egyházi intézmények saját joga és kötelessége, hogy az adott felekezet tanítását közvetítsék, és ennek szellemében működtessék oktatási és tudományos tevékenységüket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a hallgatók és oktatók szabadon dönthetnek, milyen intézményben kívánják folytatni tanulmányaikat vagy munkájukat.

A Pázmány dékánja úgy véli, hogy az lenne az ideális helyzet, ha a kollégák aktívan fellépnének az egyház tanításával ellentétes nyilatkozatok megelőzése érdekében.

"A mai Magyarországon a felsőoktatásban részt vevő hallgatók 11, míg az oktatók 13 százaléka dolgozik egyházi fenntartású intézményekben. Meg kell engedni ezeknek az intézményeknek, hogy a saját, akár 2000 éves hagyományaikra építve végezzék tevékenységüket - és ezt elvárhassák munkatársaiktól is." - nyilatkozta a politikus.

Related posts